Szkoda istotna – po naprawie auta będziesz miał problem z jego sprzedażą

Drobne uszkodzenie pojazdu może spowodować, że trudno będzie znaleźć na niego nabywcę, nawet jeśli zostanie w 100% naprawiony. To wszystko przez niezbyt przemyślane przepisy.
Walka z nieuczciwymi sprzedawcami pojazdów czasem uderza również we właścicieli aut, którzy np. wpadli w dziurę w jezdni. Skorzystanie z polisy może spowodować, że w przyszłości auto trzeba będzie sprzedać za grosze. Problemem może być wpis – „szkoda istotna”.
Szkoda istotna – co to jest
Pojęcie szkody istotnej definiuje kodeks drogowy. Zgodnie z nim jest to „szkoda w zakresie elementów układu nośnego, hamulcowego lub kierowniczego pojazdu mająca wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, kwalifikującą pojazd do dodatkowego badania technicznego i stwierdzoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny lub przez zakład ubezpieczeń w związku z otrzymanym zgłoszeniem szkody z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia”.
Nie ma żadnych dodatkowych kryteriów, które określają szkodę jako istotną. W praktyce oznacza to, że decyzja o jej wpisie do rejestru zależy przede wszystkim od oceny rzeczoznawcy, który analizuje zgłoszenie dla ubezpieczyciela. Jeśli ekspert uzna, że dana szkoda może wpływać na bezpieczeństwo ruchu drogowego, zostanie ona zakwalifikowana jako istotna. Informacja o niej trafi do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP).
Szkoda istotna – wpis do CEPiK na zawsze
Warto pamiętać, że od 15 marca 2020 roku ubezpieczyciele mają obowiązek wprowadzania do Centralnej Ewidencji Pojazdów informacji o szkodach istotnych zgłoszonych z polis OC lub autocasco. Zgodnie z przepisami, dane te trafiają również z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. To, co istotne dla właściciela pojazdu, to fakt, że dane mają charakter trwały. Raz dodane, pozostają w historii pojazdu na stałe i nie mogą być usunięte.
Tymczasem nieprecyzyjne przesłanki określone w przepisach kodeksu drogowego mogą prowadzić do problematycznych sytuacji. Nawet drobne stłuczki, zgłoszone ubezpieczycielowi, mogą skutkować wpisem o szkodzie istotnej. Jednocześnie poważne uszkodzenia, które nie zostały zgłoszone do likwidacji z polisy ubezpieczeniowej, nie trafią do CEP.
Szkoda istotna – kupujący auto może się bać
Można powiedzieć, że adnotacja o szkodzie istotnej to cenna informacja dla kupujących. Pomaga uchronić ich przed zakupem powypadkowego auta. Warto jednak pamiętać, że szkoda istotna nie zawsze musi oznaczać poważne zdarzenie drogowe. Tymczasem dla kupującego, po sprawdzeniu pojazdu na stronie historiapojazdu.gov.pl, może być to powód do rezygnacji z oferty. A przynajmniej do ostrej negocjacji ceny. Dotychczasowemu właścicielowi w takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak pokazać wszelką dokumentację z likwidacji szkody. To jedyne, co może zrobić.