Nowe Renault Espace nie kazało na siebie długo czekać. Wystarczyły zaledwie 2 lata!

Zaledwie po 2 latach od debiutu Renault zmodernizowało swojego jedynego 7-miejscowego SUV-a. Espace zyskał nie tylko nowe rysy, ale również funkcję rozpoznawania kierowcy, pewien „magiczny” przycisk oraz poprawione oprogramowanie przekładni wielotrybowej. Wkrótce należy spodziewać się podobnych zmian w popularnym Australu.
- Renault Espace aktualnej generacji zadebiutowało w marcu 2023 roku.
- Teraz, zaledwie w dwa lata po rozpoczęciu produkcji, przeszło obszerną modernizację.
- 2026 Renault Espace korzysta z tego samego, co wcześniej układu napędowego, ale zaszły w nim pewne zmiany.
Renault Espace szóstej generacji ujrzało światło dzienne w marcu 2023 roku. Na polskim rynku pojawiło się z kolei po 7 miesiącach od debiutu. Co ciekawe, jeszcze w zeszłym roku do sieci przez „pomyłkę” trafiły zdjęcia odnowionego Australa, dysponującego zupełnie innym przodem niż w obecnym modelu.
Podczas gdy wszyscy spodziewali się rychłej premiery tego ostatniego, Renault właśnie pokazało odnowionego Espace'a. To wyjątkowo szybko przeprowadzony lifting, który przede wszystkim upodobnił to auto do najnowszych modeli tej marki.
TUTAJ przeczytasz megatest Renault Espace'a.
2026 Renault Espace: nowe rysy
Nowe, 2026 Renault Espace z przodu zyskało rysy „twarzy” typowe chociażby dla Rafale. W ten sposób ten francuski producent praktycznie pożegnał się z charakterystycznymi LED-ami w kształcie bumerangu. Pozostały one już jedynie w leciwym Megane, które niedawno zyskało… turbodiesla.
Również z tyłu Espace przeszło delikatny szlif, najbardziej widoczny w kształcie świateł. Ponadto wprowadzono nowy lakier Baltique, czyli szaro-niebieski, a także zastosowano dach panoramiczny Solarbay o imponującej powierzchni 2 m2.
Taki sam znajduje się choćby w Rafale i wyróżnia się możliwością sterowania przepuszczalności światła. Oddzielnie regulować można 9 segmentów. Co ciekawe, 2026 Renault Espace zapewnia taką opcję nie tylko za pomocą przycisków, ale również głosowo.
Największą nowość stanowi system rozpoznawania kierowcy, zastosowany po raz pierwszy w samochodzie marki Renault. Opiera się on na kamerze, wbudowanej w lewy słupek. Po ustaleniu tożsamości prowadzącego aktywuje spersonalizowany wcześniej profil użytkownika, wgrywając jego ustawienia.
Obejmują one ulubione stacje radiowe i multimedia, pozycję za kierownicą oraz ustawienie lusterek i aplikacji Google.
TUTAJ poznasz system multimedialny 2024 według OTOMOTO.
„Magiczny” przycisk
Kokpit 2026 Renault Espace pozostał bez zmian. Za to po lewej stronie kierownicy pojawił się nowy przycisk. Określany jako My Safety Switch, pozwala na ustawienie 5 wybranych systemów wsparcia kierowcy (z 32 dostępnych) jednocześnie.
Dzięki jego obecności można szybko dezaktywować np. ponaglenia dotyczące ograniczenia prędkości. „Odzywają się” one nawet przy przekroczeniu dopuszczalnego tempa jazdy o 1 km/h, przez co mogą irytować.
Renault chwali się, że 2026 Renault Espace wyróżnia się teraz lepszym wyciszeniem niż wcześniej. Zawdzięcza to klejonym szybom, poprawionym uszczelkom drzwi i izolacji komory silnika oraz nowym poduszkom tego ostatniego.
Kolejna nowość w kabinie to… powitalny dźwięk, opracowany razem z Jean-Michelem Jaerem. Podobny znajdą choćby kierowcy Renault Rafale. Nadal dostępne są warianty 5- lub 7-miejscowe i kanapa w środkowym rzędzie przesuwana na odcinku 22 cm.
TUTAJ przeczytasz test Renault Rafale PHEV.
2026 Renault Espace: zmodernizowana przekładnia
W zawieszeniu, ani w gamie silnikowej, składającej się wyłącznie z hybrydowego układu napędowego, nie zaszły żadne zmiany. 2026 Renault Espace nadal może skorzystać z dobrodziejstw tylnej osi skrętnej, która poprawia jego reakcje, stabilność oraz zwrotność.
4Control to standardowe wyposażenie odmian esprit Alpine oraz iconic, natomiast w podstawowej techno – nie jest dostępne. Zastosowanie tylnej osi skrętnej zmniejsza również średnicę zawracania – z 11,6 do zaledwie 10,4 m.
Układ napędowy 2026 Renault Espace nadal składa się z dwóch silników i wysokonapięciowego rozrusznika. 1,2-litrowa, 3-cylindrowa jednostka benzynowa z turbodoładowaniem rozwija 130 KM i 205 Nm. Silnik elektryczny generuje 70 KM i 205 Nm, natomiast rozrusznik – 25 KM oraz 50 Nm.
Łączna moc układu napędowego to 200 KM. Uzupełniają go jeszcze akumulator trakcyjny o pojemności 2 kWh oraz przekładnia wielotrybowa ze sprzęgłem kłowym. Wraz z modernizacją Renaulta Espace'a otrzymała ona nowe oprogramowanie.
Dzięki niemu „oferuje krótsze czasy reakcji, płynniejszą zmianę przełożeń i eliminuje wszelkie wrażenie bezwładności, w szczególności w razie wymuszonej redukcji biegów (kickdown pedału przyspieszenia) lub przy przyspieszaniu na wyższych biegach” – czytamy w informacji prasowej.
Osiągi i zużycie paliwa pozostały praktycznie takie same, jak wcześniej. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h nadal zajmuje 8,8 s, prędkość maksymalna to 180 km/h, a zapotrzebowanie na benzynę wynosi 4,8 l/100 km.
Kiedy na rynku i jaka cena?
2026 Renault Espace zadebiutuje na rynku na początku lata. Cena nie powinna ulec diametralnej zmianie. Obecnie startuje ona z pułapu 183 900 zł za wariant dla 5 osób oraz 192 900 zł – dla 7.
W ofercie pozostaną odmiany techno, esprit Alpine oraz iconic.








