28 stycznia 2024

Auta z Kanady – czy warto sprowadzić samochód z Kanady i jak to zrobić?

Auta z Kanady
Źródło: Wikimedia Commons

Auta z Kanady cieszą się równie dużym zainteresowaniem, co samochody sprowadzane z USA. Jak znaleźć wymarzony samochód? Na co uważać przy zakupie? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Auta z Kanady – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Większość sprowadzanych z Kanady samochodów trafia do Polski jako pojazdy uszkodzone. W mniejszym lub większym stopniu. Dlatego kluczową kwestią jest ich dokładna weryfikacja. Podobnie jak w przypadku aut sprowadzanych z USA, należy rzetelnie zapoznać się z opisem aukcji. Znajdziemy tam informacje na temat uszkodzeń. Wprawdzie niezbyt szczegółowe, ale zawsze będące wskazówką, dzięki czemu możemy wstępnie oszacować koszty naprawy auta z Kanady.

Szczególnie w przypadku drogich samochodów. Bardzo często nieświadomi kupujący, dopiero po dostarczeniu auta do Polski dowiadują się, jaki będzie całkowity koszt naprawy i zakupu części. W niektórych przypadkach może on nawet przewyższyć zakup identycznego pojazdu, nieuszkodzonego, który znajdziemy w europejskich ogłoszeniach. Pamiętajmy również, że drogi model auta, to najczęściej również drogie części zamienne, często dostępne tylko i wyłącznie w ASO. Należy się z tym liczyć, planując ewentualną naprawę takiego pojazdu.

Skoro już mowa o sprowadzaniu samochodów uszkodzonych, to warto zastanowić się nad skorzystaniem z pośrednictwa firm wyspecjalizowanych w tym zakresie. Ich doświadczenie pozwala na wybór najlepszej oferty. Nie tylko pod względem cenowym, ale często również w odniesieniu do stanu takiego auta. W tym miejscu pojawia się kolejna ważna kwestia. Wiele takich firm oferuje oprócz sprowadzenia auta i pomocy w załatwieniu formalności, również naprawę powypadkową.

To ciekawe rozwiązanie, które można rozważyć przed zakupem. Doświadczony fachowiec lepiej rozpozna skalę uszkodzeń i prawidłowo wyceni koszt naprawy, niż my sami. Na dodatek oszczędzamy sobie czasochłonnych wizyt u lakierników, blacharzy i mechaników. Wielce prawdopodobne jest, że również czas naprawy w tym przypadku będzie dużo krótszy niż wtedy, kiedy zdecydowalibyśmy się przeprowadzić ją na własną rękę.

Czy warto sprowadzać uszkodzone auta z Kanady?

Auta z Kanady oferowane są w przystępnych cenach, podobnie jak ma to miejsce w przypadku pojazdów ze Stanów Zjednoczonych. Szczególnie w kontekście egzemplarzy uszkodzonych. Większość pojazdów jest również w zdecydowanie lepszym stanie niż te pochodzące z USA. Wracając do kwestii kosztów, zakup kilkuletniego auta klasy premium w tym kraju może być naprawdę opłacalny. Na dodatek wiele egzemplarzy posiada bogate wyposażenie. Auta sprzedawane w Kanadzie charakteryzują się również lepszą jakością od tych z USA.

Należy mieć jednak na uwadze jeden, bardzo istotny fakt. Samochody sprowadzane z Kanady, to w większości auta uszkodzone. A więc w historii takiego pojazdu bez trudu, nawet po latach, odnajdziemy informację o ewentualnych zdarzeniach. Będzie to mieć zapewne wpływ przy późniejszej odsprzedaży. Dlatego warto kupować jedynie auta niegroźnie uszkodzone, a naprawę przeprowadzić w sposób profesjonalny i nie oszczędzać na niej.

Gdzie szukać aut z Kanady?

Najlepszym sposobem na wyszukanie interesującego nas pojazdu jest zapoznanie się z ofertą popularnych portali aukcyjnych. Dwa najchętniej odwiedzane to kanadyjski oddział firmy Copart oraz platforma Iaai. Do każdego ogłoszenia dodawane są zdjęcia, na których widać stan samochodu. Urozmaiceniem jest opis, w którym zawarto najważniejsze informacje dotyczące konkretnego modelu oraz tzw. title, czyli termin określający stan uszkodzeń wybranego auta.

Kolejnym sposobem jest skorzystanie z serwisu otomoto.pl. Można znaleźć tam wiele ogłoszeń umieszczanych przez firmy wyspecjalizowane w imporcie samochodów z Kanady i Stanów Zjednoczonych. Bardzo często konkretne egzemplarze samochodów przez nie oferowanych jest już w drodze do Polski, a więc jeśli będziemy mieć szczęście, to możemy szybko znaleźć wymarzony egzemplarz i w niedługim czasie obejrzeć go już w kraju. Duże firmy dysponują również na miejscu, na swoich placach, autami świeżo sprowadzonymi, które oczekują na nowego właściciela.

Jak sprawdzić auto z Kanady?

W celu sprawdzenia samochodu znajdującego się w Kanadzie możemy skorzystać z ogólnodostępnych płatnych raportów. Najpopularniejszymi z nich są Carfax i Autocheck. Wykupując dostęp i podając numer VIN, uzyskamy szczegółowe informacje na temat historii pojazdu, również tej odnoszącej się do przeszłości powypadkowej. Przykładowy koszt jednego raportu Carfax to około 80 złotych.

Jak sprowadzić samochód z Kanady?

Najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonych firm zajmujących się importem aut z Kanady od lat. Dzięki ich pomocy nie musimy martwić się o przebieg całej procedury zakupu od zakończenia licytacji do odbioru samochodu w Polsce. Pośrednik pomoże nam również wybrać najkorzystniejszą cenowo opcję transportu i już na wstępie doradzi czy zakup konkretnego egzemplarza ma ekonomiczny sens.

Ile kosztuje sprowadzenie auta z Kanady?

Zakup auta z Kanady poprzez pośrednika, w drodze licytacji, wiąże się z poniesieniem następujących kosztów:

  • opłata aukcyjna (od około 500 dolarów)
  • prowizja dla pośrednika (ustalana indywidualnie, najczęściej od 2 do kilku tysięcy złotych)
  • opłaty transportowe (w przypadku frachtu morskiego od około 1000 dolarów)
  • cło (10% wartości auta)
  • akcyza (auta spalinowe do pojemności 2 litrów 3,1%, powyżej 2 litrów 18,6%, auta hybrydowe o pojemności do 2 litrów 1,55%, powyżej pojemności 2 litrów 9,3%, pojazdy elektryczne i motocykle zwolnione są z akcyzy)
  • podatek VAT (23%)
  • opłacenie tłumaczenia dokumentów (w zależności od tłumacza, najczęściej około 200 zł)
  • naprawa samochodu (w przypadku pojazdów uszkodzonych)
  • koszty rejestracji w Polsce (w tym koszt badania technicznego)
  • dostosowanie samochodu do wymogów europejskich (przeróbka oświetlenia itp.)

Na stronach niektórych wydziałów komunikacji wciąż widnieje informacja o konieczności dokonania opłaty recyklingowej, w przypadku aut sprowadzanych np. z Kanady. W praktyce nie jest już wymagana.

Rejestracja auta z Kanady

Samochód pochodzący z Kanady trzeba zarejestrować w terminie do 30 dni od dnia sprowadzenia do Polski. W tym celu należy uiścić opłaty takie jak cło, akcyza i podatek VAT. Kolejnym krokiem jest wykonanie badania technicznego (koszt w przypadku aut powypadkowych to 192 zł). Pamiętajmy, że aby samochód je przeszedł, musimy dostosować go do wymogów europejskich. Na koniec pozostaje jedynie zarejestrowanie pojazdu we właściwym urzędzie (łączny koszt 160 zł).