Auta ze Szwecji – gdzie ich szukać, gdzie i jak sprawdzać, jak je sprowadzać do Polski?

Dobrze wyposażone egzemplarze samochodów z udokumentowaną historią. Tak w skrócie można opisać auta ze Szwecji. W jaki sposób stać się posiadaczem takiego pojazdu? Gdzie warto ich szukać?
Czy warto kupić samochód ze Szwecji?
Auta ze Szwecji stanowią pewną grupę używanych pojazdów, które trafiają na polski rynek wtórny. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto się nimi zainteresować? Obawy mogą budzić trudne warunki atmosferyczne panujące w tym kraju. Uspokajamy. W większości przypadków to zadbane samochody z udokumentowaną historią serwisową.
Szwedzi mają również bardzo uczciwe podejście do sprzedaży. Jeśli występują jakieś mankamenty, to z reguły kupujący jest o nich informowany. Czy oznacza to zakup bez ryzyka? Niestety, istnieją wyjątki, a nieuczciwi sprzedający zdarzają się wszędzie, niezależnie skąd sprowadzimy auto. Dlatego przed sfinalizowaniem transakcji zalecamy mimo wszystko szczegółowe oględziny auta, np. na tamtejszej stacji kontroli pojazdów.
Gdzie można znaleźć używane auta ze Szwecji?
Przed wyjazdem do Szwecji warto przyjrzeć się ofertom umieszczonym w internecie. Najpopularniejsze szwedzkie portale, na których możemy znaleźć wymarzony samochód, to:
Inną alternatywą jest skorzystanie z pomocy polskich firm, pośredników zajmujących się sprowadzaniem samochodów ze Szwecji. Ich oferty możemy znaleźć między innymi na portalu otomoto.pl.
Jak sprawdzić używany samochód ze Szwecji?
W celu sprawdzenia samochodu zarejestrowanego w Szwecji możemy skorzystać z kilku źródeł. Pierwsze, płatne, ale zawierające największą liczbę informacji o interesującym nas egzemplarzu, to szwedzki oddział popularnego Carfaxu. Kolejne, bezpłatne serwisy, to:
- www.biluppgifter.se
- www.car.info/en-se/sok-bilregister
- fu-regnr.transportstyrelsen.se/extweb/UppgifterAnnatFordon
Do sprawdzenia pojazdu będziemy potrzebować numer rejestracyjny auta lub numer VIN. Tłumaczenie różnych pojęć z języka szwedzkiego jest możliwe dzięki skorzystaniu z popularnych tłumaczy dostępnych w internecie. Dla ułatwienia poniżej prezentujemy tłumaczenia najważniejsze z terminów:
- mätarställning – odczyt licznika
- identifieringsnummer – numer VIN
- antal brukare – liczba użytkowników (liczba właścicieli)
Zakup szwedzkiego auta
Mimo rozsądnego podejścia wielu użytkowników i dbałości o swoje auta, warto dokładnie przyjrzeć się, w jakim stanie jest np. podwozie samochodu. Trudne warunki atmosferyczne robią swoje i nawet najlepiej zabezpieczony antykorozyjnie egzemplarz, prędzej czy później będzie wymagać napraw związanych z konserwacją. Z plusów należy wymienić bardzo dobry stan techniczny większości pojazdów. Jest to efekt bardzo rygorystycznych szwedzkich przeglądów technicznych i… wysokich mandatów. Kary za przekroczenie prędkości są bardzo wysokie i natychmiastowo egzekwowane. Dlatego wielu kierowców porusza się po drogach tego kraju bardzo rozsądnie i zgodnie z przepisami. Ostatnia zaleta aut ze Szwecji to bogate wyposażenie, często uzupełnione np. o dodatkowe ogrzewanie postojowe czy podgrzewacz ułatwiający sprawny rozruch.
Cenna uwaga: jeśli sami wybieramy się do Szwecji po samochód, to warto mieć na miejscu zaprzyjaźnioną osobę, władającą szwedzkim językiem, chociażby w minimalnym stopniu. Co prawda wielu Szwedów zna angielski, ale niechętnie wdają się w dyskusje w tym języku.
Jakie problemy możemy napotkać? Największe wystąpią w przypadku zakupu od osoby prywatnej. Do zarejestrowania pojazdu w Polsce będziemy potrzebować dwóch części dowodu rejestracyjnego. Niebieskiej i żółtej. Kłopot polega na tym, że jako obcokrajowcy nie dysponujemy tzw. personnummerem. Jest on niezbędny do odesłania nam przez poprzedniego właściciela żółtej części dowodu rejestracyjnego. A ta jest mu potrzebna do zgłoszenia zmiany właściciela i wyrejestrowania pojazdu. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał ponieść dodatkowe koszty związane np. z opłaceniem ubezpieczenia.
Jakie jest wyjście z sytuacji? Skorzystać z pomocy znajomej osoby, która posiada wspomniany szwedzki numer, albo poinformować o fakcie jego braku sprzedającego jeszcze przed zakupem. Pozwoli mu to na zamówienie nowych tablic rejestracyjnych i dokumentów. Dzięki nim będzie mógł wyrejestrować auto. W tym przypadku należy jednak liczyć się z poniesieniem dodatkowych kosztów.
Sprowadzenie auta do Polski – jak przebiega i ile kosztuje?
Sprowadzenie auta ze Szwecji do Polski wiąże się oczywiście z kilkoma kosztami. Najistotniejsze dotyczą podatku akcyzowego, jaki musimy uiścić od zakupionego pojazdu. Dla samochodów z silnikami o pojemności do 2 litrów wynosi 3,1% wartości auta, a dla aut z silnikami o większej pojemności 18,6%. Opłaty możemy dokonać za pośrednictwem portalu www.puesc.gov.pl. Należy pamiętać, aby dokonać jej nie później niż do 30 dni od daty sprowadzenia auta do Polski.
Przygotowujemy wniosek o rejestrację pojazdu. Kolejne wydatki związane są z kosztami rejestracji we właściwym urzędzie. Wyrobienie tablic i dowodu rejestracyjnego to kwota 160 złotych. Do tego należy pamiętać o wykonaniu badania technicznego (98 zł) i o kosztach tłumaczenia dokumentów. W momencie zakupu auta w Szwecji powinniśmy otrzymać oryginał dowodu rejestracyjnego składający się z dwóch części (żółtej i niebieskiej), umowę lub fakturę.
Ostatnia kwestia to transport. W tym aspekcie wszystko zależy od konkretnego przewoźnika i jego stawek. Dobrze więc przed zakupem zapoznać się z kilkoma ofertami. Alternatywą jest powrót samochodem na kołach.
Rejestracja auta ze Szwecji – na co zwrócić uwagę?
Najważniejsze, aby dysponować dwoma częściami szwedzkiego dowodu rejestracyjnego, żółtą i niebieską. Bez tego zarejestrowanie samochodu w Polsce będzie niemożliwe. Poza tym należy dokonać niezbędnych formalności związanych z procesem rejestracji używanego pojazdu. Takich jak w przypadku aut sprowadzanych z innych krajów Unii Europejskiej.
FAQ. Najczęściej zadawane pytania
Gdzie szukać używanych aut ze Szwecji?
Aut ze Szwecji możemy poszukać na tamtejszych, popularnych portalach ogłoszeniowych, np. Bildelsbasen.se, czy Blocket.se. Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z usług profesjonalnych firm zajmujących się pośrednictwem w imporcie takich pojazdów. Ich oferty możemy znaleźć na portalu otomoto.pl.
Jak kupić samochód ze Szwecji?
Przy zakupie auta ze Szwecji zwróćmy uwagę na kwestie związane z dokumentacją. Do zarejestrowania takiego auta w Polsce niezbędne będzie posiadanie dwóch części oryginalnego szwedzkiego dowodu rejestracyjnego (żółtej i niebieskiej). Oferty samochodów używanych znajdziemy na popularnych szwedzkich portalach ogłoszeniowych, np. Bildelsbasen.se.
Ile kosztuje sprowadzenie auta ze Szwecji?
Koszty rejestracji są identyczne jak w przypadku aut sprowadzanych z innych krajów Unii Europejskiej. Akcyza dla pojazdów spalinowych z silnikami o pojemności do 2 litrów wynosi 3,1% wartości samochodu, a dla aut z silnikami o większej pojemności 18,6%.
Ile kosztuje rejestracja szwedzkiego auta w Polsce?
Koszt rejestracji w Polsce auta sprowadzonego ze Szwecji wynosi 160 złotych (wyrobienie tablic i dowodu rejestracyjnego). Do tego należy doliczyć koszt przeglądu technicznego (98 zł). Nie zapominajmy także o wydatkach związanych z tłumaczeniem dokumentów.