23 marca 2021

Auto detailing – czym jest i czy ma sens? 

car detailing - czy ma sens? na czym polega?
Od jakiegoś czasu hasła car detailing czy auto detailing weszły na stałe do słownika użytkowników samochodów. Co to właściwie jest?  Detailing to szczególnie rozbudowany proces mycia, czyszczenia, polerowania oraz konserwacji auta. 

Najważniejszymi celami tych działań są  zabezpieczenie karoserii oraz wnętrza, usunięcie niedoskonałości lakierniczych i zabezpieczenie powłok pojazdu przed wpływami czynników eksploatacyjnych. Ta szczególna forma pielęgnacji powoduje, że możemy cieszyć się atrakcyjnym wyglądem naszego auta przez dłuższy czas. Auto detailing lub z angielskiego car valeting (czyszczenie samochodu) jest rozbudowanym procesem czyszczenia polerowania i zabezpieczania samochodu na zewnątrz jak i wewnątrz. 

Na zewnątrz…

Pierwszym krokiem w pielęgnacji samochodu jest jego mycie i czyszczenie. Każda z tych czynności to odrębna, niezwykle istotna procedura. Mycie usuwa luźne zabrudzenia z powłoki lakierniczej takie jak kurz lekkie zabrudzenia drogowe czy najgroźniejsze dla lakieru – ptasie odchody. 

Z kolei czyszczenie, przygotowanie powierzchni, usuwa przyspojone zabrudzenia lakieru jak również jego wady – plamy, odbarwienia i oksydację. Po kompleksowym myciu auta możemy zająć się korektą lakieru czyli usunięciem rys, hologramów, wtrąceń po lakierowaniu danych elementów nadwozia. 

Ostatni etap to zabezpieczenie lakieru dedykowanymi powłokami ochronnymi zaczynając od najbardziej budżetowej wersji czyli woskowania, idąc w stronę lepszego zabezpieczania powłoką ceramiczną oraz jednego z najlepszych zabezpieczeń czyli bezbarwnej folii PPF samoregenerującej się pod wpływem ciepła.

… i od środka

Na detailing wewnętrzny składa się szereg procesów. Zaczynamy od szczegółowego odkurzania. Następnie przeprowadzamy kilkuetapowe czyszczenie w tym ekstrakcyjne pranie tapicerki, czyszczenie wnęk drzwiowych, mycie szyb, czyszczenie elementów plastikowych czy skórzanych. 

W dalszej kolejności staramy się zidentyfikować potencjalne trudne zabrudzenia na tapicerce czy innych elementach wnętrza, dokonujemy ich doczyszczenia. Po finalnej inspekcji wnętrza przechodzimy do ostatniego etapu czyli kompleksowego zabezpieczenia i pielęgnacji np. impregnacji tapicerki skórzanej. 

Po co stosować car detailing?

Głównym celem działań związanych z detailingiem jest możliwie jak najdłuższe utrzymanie pojazdu w stanie zbliżonym do fabrycznej nowości! Co uzyskamy stosując takie środki?

  • Utrzymanie wartości pojazdu
  • Poprawa wyglądu estetycznego pojazdu 
  • Zabezpieczenie przed wpływem czynników atmosferycznych 
  • Zmniejszenie ryzyka przetarć oraz uszkodzeń 
  • Zmniejszenie zużycia elementów wnętrza dzięki zabezpieczeniu 
  • Ciągła świeżość pojazdu 
Lakier samochodu po profesjonalnym car detailingu wygląda jak nowy

Lakier samochodu po profesjonalnym car detailingu wygląda jak nowy

Czy inwestowanie w auto detailing ma sens? 

Oczywiście że tak! Samochody mimo upływu czasu i przejechanych kilometrów wyglądają jak nowe, w ich wnętrzach również czuć „świeżość”. Regularnie dbając o swoje cztery kółka nie będziesz mieć później problemów, chociażby ze sprzedażą auta

Regularne serwisy oraz troska o powłoki pojazdów przenoszą się na duże plusy w późniejszym czasie eksploatacji. Auta nie tracą znacznie na wartości, na rynku poszukuje się aut zadbanych często serwisowanych.

Detailing nowego samochodu. Czy warto go stosować? 

Coraz popularniejszą praktyką po zakupie auta w salonie jest kompleksowe zabezpieczanie elementów lakierniczych i wnętrza. Dzięki takim zabiegom wartość auta w czasie użytkowania nie spada. Auto znacznie dłużej prezentuje się jakby właśnie wyjechało z salonu. Każdy posiadacz swojego wymarzonego pojazdu chce aby wyglądał jak nowy. Konserwacja elementów zupełnie nowych przynosi bardzo dobre efekty! 

Czy można przeprowadzić detailing samodzielnie?

Detailing to szereg precyzyjnych procesów wymagających nie tylko wiedzy, wprawy ale również określonych warunków, np.temperatury czy oświetlenia. Teoretycznie osoba uważna, która pozna metody detailingu (np. z filmów instruktażowych), może część czynności przeprowadzić samodzielnie. Jest jednak mały margines błędu – źle zaaplikowna powłoka na lakier, obecność ciał obcych przy polerowaniu czy np.zbyt intensywne nasłonecznienie – mogą spowodować, że użyte środki chemiczne mogą wyrządzić szkody. 

Efekt samodzielnych prac może się okazać odwrotny od zamierzonego. Żeby zmniejszyć takie ryzyko i zwiększyć prawdopodobieństwo zamierzonego efektu, warto oddać swoje auto w ręce osób certyfikowanych którzy mają za sobą bagaż sporego doświadczenia i szkoleń w tej dziedzinie. Dbajcie o swoje auta!

**

Szymon Olszewski – od 2015 roku pasjonuje się deatilingiem aut,  specjalizuje się w odnawianiu i zabezpieczaniu powłokami ceramicznymi oraz foliami ochronnymi. Jest właścicielem firmy Car Wash As-Detailing zajmującej się kosmetyką samochodową.