13 maja 2024

Auto w spadku – przewodnik krok po kroku

notariusz
Zdjęcie: GettyImages.

Dziedziczenie samochodu po bliskiej osobie wiąże się z pewnymi formalnościami. Oto jak przerejestrować pojazd na spadkobiercę i o czym należy pamiętać.

Dość często pośród dziedziczonego majątku znajduje się samochód. Choć procedura uzyskiwania spadku jest niemal identyczna jak dla pozostałych ruchomości, w przypadku pojazdów czyhają pewne pułapki związane z formalnościami. Co należy zrobić, aby otrzymać auto zapisane w spadku?

Spadek – wybór drogi postępowania

Istnieją dwa sposoby dziedziczenia samochodu. Pierwsza z nich to notariusz. Jest to szybsza opcja, ale wiąże się z wyższymi kosztami. Zwykle trzeba zapłacić u notariusza przynajmniej kilkaset złotych za sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia. Jednak to bywa przeszkodą – wymagana jest zgoda wszystkich spadkobierców. Uwaga! Notariusz może prowadzić sprawę, nawet jeśli zmarły nie pozostawił testamentu (dziedziczenie ustawowe).

Drugi sposób na uzyskanie spadku to postępowanie przed sądem. Jest to tańsza opcja, ale dłuższa i wymagająca przeprowadzenia rozprawy. Możliwa w przypadku braku zgody wszystkich spadkobierców, a wręcz wymagana w przypadku wątpliwości co do treści czy autentyczności testamentu.

Auto w spadku – potwierdzenie dziedziczenia

Niezależnie od wybranej drogi, pierwszym krokiem jest uzyskanie dokumentu potwierdzającego prawo do spadku. Notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia na podstawie odpisu aktu zgonu spadkodawcy i odpisów aktów stanu cywilnego spadkobierców. Z kolei sąd wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu rozprawy. Do wniosku należy dołączyć odpis aktu zgonu spadkodawcy, odpisy aktów stanu cywilnego spadkobierców oraz dane wszystkich spadkobierców.

Jeśli samochód dziedziczy więcej niż jedna osoba, konieczne jest zniesienie współwłasności. Spadkobiercy muszą sporządzić umowny dział spadku, w którym ustalą, komu przypada pojazd i czy są zobowiązani wobec siebie do jakieś spłaty.

Auto w spadku – przerejestrowanie

Samo zarejestrowanie pojazdu przebiega niemal tak samo, jak w przypadku klasycznego zakupu. Do wydziału komunikacji należy dostarczyć: 

  • dokumenty pojazdu (dowód rejestracyjny)
  • poświadczenie dziedziczenia (akt poświadczenia dziedziczenia lub postanowienie sądu)
  • jeśli jest więcej niż jeden właściciel-spadkobierca pojazdu, potrzebna jest również umowa podziału spadku (zrzeczenie się, darowanie) lub upoważnienie do rejestracji pojazdu

Może się również okazać, że zamiast używać pojazd, zechcemy go zezłomować. Zanim auto trafi do kasacji, trzeba będzie okazać dokument poświadczający dziedziczenie. Następnie z zaświadczeniem ze stacji demontażu pojazdów należy udać się do wydziału komunikacji i tam złożyć wniosek o wyrejestrowanie go, czyli wykreślenie pojazdu z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Auto w spadku – pamiętaj o ubezpieczeniu

Warto pamiętać, że nawet po śmierci właściciela pojazdu, trzeba zachować ciągłość ubezpieczenia OC. Jeśli więc polisa wygaśnie w trakcie trwania podziału majątku, wszystkie długi spadkowe solidarnie obciążają spadkobierców. Dopiero po przeprowadzeniu dziedziczenia, ewentualną karę za brak OC (ta w przypadku samochodu osobowego wynosi prawie 8500 zł) płaci aktualny właściciel. O ile polisa OC działa aż do końca umowy, to już wszelkie dobrowolne ubezpieczenia (AC, assistance) tak nie działają. W ich przypadku spadkobiercy muszą zawrzeć nową polisę.

CZYTAJ TEŻ: PCC-3 – nie tylko za auto! Kierowcom grożą gigantyczne kary

Nie należy również zapominać o obowiązku zgłoszenia spadku do urzędu skarbowego. Najbliższa rodzina nie musi płacić podatku, ale konieczne może być złożenie SD-Z2 w ciągu pół roku od otrzymania spadku. Zwolnione są osoby, który otrzymały majątek, którego wartość nie przekracza 36 120 zł. Liczy się majątek otrzymany w ciągu 5 lat od jednej osoby, łącznie z darowiznami i spadkami.