Możesz zostać bez ubezpieczenia. Kiedy polisa OC się nie odnowi?

Automatyczne przedłużenie OC to pewnego rodzaju „bezpiecznik” dla zapominalskich. Jednak są przypadki, kiedy on nie działa. Skutki finansowe mogą być bardzo dotkliwe.
Automatyczne przedłużenie umowy OC na kolejny rok ma na celu zabezpieczenie kierowców przed ryzykiem braku ochrony ubezpieczeniowej. Dzięki mechanizmowi odnowienia polisy można uniknąć luk w ochronie. Mimo że co do zasady OC odnawia się automatycznie, to są przypadki, kiedy kierowca zostaje bez ochrony. Mamy tu więc splot niekorzystnych zdarzeń. Po pierwsze kierowca zapomniał o obowiązkowej polisie, a po drugie ubezpieczyciel nie jej wznowił.
Automatyczne przedłużenie OC – nie działa po zakupie pojazdu
Jeśli kupimy samochód lub też dostaniemy go w spadku czy darowiźnie, możemy wykupić swoje OC lub też korzystać z polisy poprzedniego właściciela. To drugie rozwiązanie jest korzystne, ponieważ nie musimy nic płacić. Wielu kierowców jednak zapomina, że takie OC wygasa z datą widoczną na polisie, a ubezpieczyciel nie ma prawa jej wznowić na kolejne 12 miesięcy. Jeśli nowy właściciel auta w porę nie zorientuje się, czekają go problemy.
Polisa nie odnowi się sama, jeśli mamy zaległości
Zakup polisy płatnej w ratach to również ryzyko braku jej automatycznego wznowienia. Zdarza się, że właściciel auta płaci pierwszą transzę, ale już zapomina o kolejnych. Co prawda nie ma to wpływu na ochronę, ubezpieczenie cały czas działa, jedynie firma asekuracyjna może domagać się zaległej składki. Jednak wraz z końcem umowy, OC wygasa i to bez wznowienia.
Uwaga! Wystarczy drobna niedopłata, aby procedura automatycznego odnowienia nie zadziałała.
CZYTAJ TEŻ: Polisa OC nie zawsze zapewnia pełną ochronę
Polisa krótkoterminowa nie jest kontynuowana
Krótkoterminowe OC jest zarezerwowane wyłącznie dla wyjątkowych sytuacji. Dotyczy to np. ubezpieczeń komisowych, granicznych oraz pojazdów wolnobieżnych czy historycznych. Taka polisa działa zwykle przez 30 dni. Po tym terminie wygasa i nie jest wznawiana przez ubezpieczyciela.
Automatyczne przedłużenie OC nie działa po wypowiedzeniu umowy
Zmienić ubezpieczyciela można zwykle pod koniec trwania umowy, pod warunkiem że zostanie złożone wypowiedzenie. W momencie jego przyjęcia firma, oczywiście nie przedłuża już OC dla danego kierowcy. Jeśli jednak ten z jakiegoś powodu nie kupi nowej polisy, zostaje bez ochrony.
Co grozi za brak OC
Brak polisy odpowiedzialności cywilnej oznacza, że za spowodowanie np. kolizji zapłacimy z własnej kieszeni. Poszkodowany dostanie należne pieniądze, jednak Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) zażąda ich zwrotu od kierowcy bez OC. Nawet bez powodowania szkody czekają nas problemy. UFG w przypadku przerwy w ubezpieczeniu nakłada kary. Jeśli nie mamy polisy do 3 dni, opłata za jej brak w przypadku auta osobowego wynosi 1700 zł. Gdy jednak przeoczymy termin i minie ponad 2 tygodnie, UFG wyśle rachunek na kwotę 8480 zł!