To już dziś! Wyrejestrują automatycznie nawet 6 mln pojazdów. Jak się przed tym ustrzec?

Posiadasz auto, które ma ponad 19 lat? Sprawdź, czy nie zostanie automatycznie wyrejestrowane. Możesz temu zapobiec.
Według szacunków z Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP), zostanie wykreślonych aż 20 proc. pojazdów. Wynika z tego, że wydziały komunikacji wydadzą około 6 mln decyzji o cofnięciu rejestracji. Nie oznacza to jednak, że automatyczne wyrejestrowanie zostanie zastosowane wobec każdego właściciela starszego pojazdu.
Automatyczne wyrejestrowanie po 10 latach
Zasady automatycznego wyrejestrowania można odnaleźć w ustawie „o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości", uchwalonej 7 lipca 2023 r. Zgodnie z tymi przepisami (art. 17 ust. 1) decyzje o rejestracji pojazdu wydane przed 14 marca 2005 r. wygasną 10 czerwca 2024 r.
Dotyczy to wyłącznie przypadków, gdy pojazd przez ostatnie 10 lat nie pojawił się w SKP oraz nie posiada ważnej polisy OC. Urzędnik nie będzie stosował procedury wobec właścicieli pojazdów zabytkowych oraz wolnobieżnych.
Z tego wynika, że wydziały komunikacji wyrejestrują pojazdy, które są już prawdopodobnie wycofane z użytku. Natomiast figurują w CEP z powodu zaniedbań formalnych ze strony ich właścicieli lub urzędników. Na przykład w bazie znajduje się 99 580 Wartburgów, z których 93 198 będzie podlegać wyrejestrowaniu, ponieważ przez ostatnią dekadę nie posiadały ważnego badania oraz ubezpieczenia.
Automatyczne wyrejestrowanie – jak zapobiec
Może się jednak zdarzyć, że ktoś trzyma taki samochód w swoim garażu i czeka, aż stanie się klasykiem. Ratunkiem przed wyrejestrowaniem jest wykonanie badania i wznowienie polisy OC. Niestety, będzie to kosztowne, ponieważ UFG za brak obowiązkowego ubezpieczenia naliczy 8 480 zł kary.
Ponowna rejestracja po cofnięciu
Co się stanie z pojazdem, który zostanie wyrejestrowany jako „martwa dusza", ale faktycznie znajduje się w czyimś posiadaniu? Zgodnie z nowymi przepisami, właściciel będzie mógł ponownie zarejestrować pojazd, którego rejestracja wygasła. Niestety, konieczne będzie zmienienie tablic na te nowego typu. Tymczasem dla wielu użytkowników tzw. „czarne blachy" (wydawane do wiosny 2000 r.) są dużym atrybutem.
Walka z czarnymi tablicami
Automatyczne wyrejestrowanie to kolejny krok w znacznym zmniejszeniu liczby pojazdów posługujących się czarnymi tablicami rejestracyjnymi. Przypomnijmy, od początku 2024 r. obowiązkowe przerejestrowanie zastąpiło zgłoszenie zakupu. Przepisy wciąż pozwalają pozostawić dotychczasowe numery rejestracyjne, ale pod warunkiem, że tablica jest zgodna z aktualnym wzorem, co wyklucza oczywiście te czarne.
Tu pozostała pewna furtka. Osoby, które kupiły samochód w ostatnich dniach 2023 r., nadal mogą korzystać ze zgłoszenia (mają na to 30 dni). Jeśli ktoś np. w sylwestra kupił auto z czarnymi tablicami, nie musi ich zmieniać. Jest warunek: tylko jeśli w ciągu miesiąca o transakcji poinformuje starostę (można to zrobić online, bez wychodzenia z domu).