Awaria na drodze – jak prawidłowo ostrzegać innych

Stłuczka, wypadek lub nagła awaria pojazdu? Sprawdź, jak należy sygnalizować unieruchomienie pojazdu na drodze.
Bez względu na przyczynę nieplanowanego postoju (awaria czy wypadek) na autostradzie i drodze ekspresowej obowiązkowe jest ostrzeżenie innych kierowców. Na pozostałych drogach wymagają tego przepisy jedynie w sytuacji, gdy pojazd unieruchomiony został w miejscu, gdzie jest to zabronione, bądź gdy poza obszarem zabudowanym auto stojące na poboczu nie jest widoczne z bezpiecznej odległości.
Należy również pamiętać, że kodeks drogowy nakłada na kierowcę obowiązek usunięcia uszkodzonego samochodu z drogi, o ile istnieje taka możliwość. Uwaga! W przypadku zdarzenia na drodze, gdzie są ranni lub zabici, nie wolno przestawiać pojazdów przed przyjazdem policji. Konieczne jest jednak prawidłowe zabezpieczenie miejsca wypadku.
Awaria i wypadek – zasady ostrzegania
W przypadku awarii pojazdu istnieje kilka kluczowych zasad, które należy przestrzegać, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników drogi. Poniżej przedstawiamy podstawowe wytyczne dotyczące ostrzegania o awarii:
Włącz światła awaryjne
Po zauważeniu problemu technicznego lub wypadku natychmiast włącz światła awaryjne pojazdu. To podstawowy sygnał dla innych kierowców o wystąpieniu problemu i konieczności zachowania ostrożności.
Ustaw trójkąt ostrzegawczy
Kolejnym krokiem jest postawienie trójkąta ostrzegawczego na odpowiedniej odległości od pojazdu. Zgodnie z przepisami wynosi ona:
- na autostradzie i drodze ekspresowej: przynajmniej 100 metrów za autem
- poza obszarem zabudowanym: od 30 do 50 metrów
- w obszarze zabudowanym: wystarczy włączenie świateł awaryjnych, a w przypadku ich braku trójkąt ustawia się tuż za autem lub na nim (na wysokości maksymalnie 1 metra)
Niektórzy kierowcy korzystają także z żółtej lampy błyskowej. Choć jest ona dość dobrze widoczna dla innych użytkowników drogi, można jej użyć tylko w holowanym pojeździe zamiast trójkąta, awaria i postój na drodze nie zezwala na używanie lampy błyskowej.
Zastosuj kamizelkę odblaskową
Choć kamizelka odblaskowa nie jest w Polsce obowiązkowa, zaleca się jej użycie, zwłaszcza podczas opuszczania pojazdu. Z tego powodu warto przechowywać kamizelki w kabinie auta (co jest obowiązkowe np. na Słowacji), a nie w bagażniku. Zapewnia ona dodatkową widoczność, co jest istotne zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności, na przykład po zmroku.
Opuszczenie pojazdu i zejście z drogi
Jeśli to możliwe, opuść pojazd i zejdź z jezdni, aby zminimalizować ryzyko dalszych incydentów. Postaraj się znaleźć bezpieczne miejsce poza pasem ruchu. W przypadku autostrady wejdź za bariery.
Przestrzeganie tych zasad ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno kierowcy, jak i innych uczestników ruchu. Należy pamiętać, że działania podejmowane w sytuacji awaryjnej powinny być szybkie, skoordynowane i zgodne z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego.
CZYTAJ TEŻ: Kolizja a wypadek. Czym są i jakie występują różnice między nimi?
Brak ostrzegania o awarii – mandaty
Niewłaściwe ostrzeganie o awarii na drodze lub niedopełnienie obowiązku usunięcia auta poza drogę może wiązać się z mandatem. Oto, co za to grozi:
- brak sygnalizowania lub niewłaściwe sygnalizowanie postoju pojazdu z powodu uszkodzenia lub wypadku: 150 zł i 1 pkt
- nieusunięcie z jezdni pojazdu unieruchomionego z przyczyn technicznych oraz nieostrzeganie innych uczestników ruchu: 300 zł i 1 pkt
- niedopełnienie obowiązków przez uczestników wypadku poprzez nieusunięcie pojazdu z miejsca wypadku, w którym nie było zabitego lub rannego: 150 zł