Będzie automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy – znamy datę wejścia w życie przepisów

Koniec ze składaniem wniosków o odbiór prawa jazdy zabranego za tzw. 50+. Kierowca po odbyciu kary automatycznie odzyska uprawnienia bez żadnych zbędnych formalności. Resort cyfryzacji podał termin wejścia w życie ułatwień.
Drobna zmiana w przepisach to nie tylko spore udogodnienie dla kierowców, ale zarazem likwidacja prawnej pułapki. Automatyczny zwrot prawa jazdy spowoduje, że właściciele aut nie będą już odpowiadali za nieświadomą jazdę bez uprawnień.
Automatyczny zwrot prawa jazdy – jeszcze nie działa
Obecna procedura odzyskania prawa jazdy po jego zatrzymaniu często bywa niejasna dla kierowców. Dokument jest zabierany wirtualnie przez policję, a starosta, który wydaje decyzję administracyjną, nie żąda jego fizycznego zwrotu. Jednak odzyskanie prawa jazdy wymaga już bardziej tradycyjnych działań.
Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że po upływie okresu zatrzymania dokumentu wciąż nie mogą prowadzić pojazdu. Muszą złożyć odpowiedni wniosek osobiście lub pocztą. Sytuacja jest o tyle kuriozalna, że od 1 lipca 2023 r. zniesiono opłatę ewidencyjną (0,50 zł) za zwrot prawa jazdy. Jednak sam obowiązek złożenia wniosku nadal pozostał, o czym nie każdy wie.
Niestety, nieświadomość tej procedury prowadzi do problemów. Kary za prowadzenie pojazdu bez uprawnień mogą być bardzo surowe. Grozi grzywna od 1500 do nawet 30 000 zł. Dodatkowo kierowca może otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów nawet na 3 lata. Traci także ochronę z tytułu ubezpieczeń OC i AC.
Automatyczny zwrot prawa jazdy – CEP już gotowy
Jak się okazuje, pułapka prawna to nie celowe działanie, a problem z dostosowaniem Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Co więcej, już w momencie likwidacji opłaty ewidencyjnej za zwrot dokumentu było wiadomo, że ta niedogodność zniknie. Kierowców miał o tym poinformować minister cyfryzacji. Po ponad roku wyczekiwania, szef resortu wydał komunikat, z którego wynika, że automatyczny zwrot prawa jazdy zacznie działać od 10 września 2024 r.
Zwrot zatrzymanego prawa jazdy od 10 września powinien odbywać się automatycznie poprzez odnotowanie tego faktu w CEK, po upływie odpowiedniego okresu zatrzymania dokumentu (czyli 3 lub 6 miesięcy). Jednakże, aby taki automatyczny zwrot mógł nastąpić, konieczne jest wcześniejsze wprowadzenie przez organ, który podjął decyzję o zatrzymaniu dokumentu, informacji do Centralnej Ewidencji Kierowców o dacie rozpoczęcia i zakończenia okresu zatrzymania.
CZYTAJ TEŻ: Po alkoholu prawo jazdy stracisz nie tylko w samochodzie
Wirtualne oddanie dokumentu nie dla wszystkich
Warto jednak pamiętać, że ułatwienia dotyczące automatycznego zwrotu prawa jazdy nie będą dotyczyć wszystkich przypadków. Zmiana obejmie jedynie przekroczenia dopuszczalnej prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym, przewożenie zbyt wielu pasażerów oraz łamanie przepisów o tachografach. Kierowca, który otrzymał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, aby uzyskać dokument, nadal będzie musiał złożyć tradycyjny wniosek do starosty lub wydziału komunikacji.