Nie zawsze łamiesz prawo i popełniasz wykroczenie

Możesz jeździć bez prawa jazdy, wyprzedzać z prawej strony oraz przy linii ciągłej. Oto, wykroczenia, za które pozostaniesz bezkarny.
Najczęściej kierowcy łamią przepisy zupełnie świadomie, ale liczą, że uda im się uniknąć mandatu. Są jednak sytuacje, że prowadzący pozostanie bezkarny.
Bezkarne parkowanie na skrzyżowaniu
Na ogół, nie wolno parkować w odległości 10 m od skrzyżowania. Jednakże nie wszystko, co wygląda jak skrzyżowanie, jest nim w rzeczywistości. Występują także połączenia dróg, na których nie obowiązuje zakaz parkowania (o ile nie stwarza to zagrożenia). Jeśli droga publiczna łączy się z drogą wewnętrzną czy gruntową, nie jest to skrzyżowanie, lecz właśnie połączenie dróg, gdzie można bezkarnie pozostawić pojazd.
Przekroczenie prędkości przy fotoradarze – czasem kierowca pozostaje bezkarny
Fotoradar nie może się uruchomić, gdy samochód nie przekroczył dozwolonej prędkości do 10 km/h włącznie. Również system pomiaru średniej prędkości musi skasować nagranie, jeśli samochód nie przekroczył limitu szybkości do 10 km/h. Przepisy te dotyczą jedynie pomiarów automatycznych. Gdy miernik prędkości jest obsługiwany przez mundurowego, nie ma zasady tzw. darmowych 10 km/h.
Bezkarny manewr – wyprzedzanie z prawej na autostradzie
Wyprzedzanie z prawej strony poza obszarem zabudowanym jest dozwolone na drogach posiadających przynajmniej trzy pasy ruchu w tym samym kierunku. Z tego też powodu, w większości przypadków kierowcy uważają wyprzedzanie z prawej strony na autostradzie czy drodze ekspresowej za naruszenie przepisów, ponieważ zazwyczaj na tych trasach występują maksymalnie dwa pasy. Niemniej jednak, prawo ruchu drogowego dopuszcza wyprzedzanie na jednokierunkowych jezdniach już przy dwóch pasach ruchu.
Jeśli więc droga składa się z dwóch jezdni oddzielonych od siebie pasem zieleni, nawet jeśli ma tylko dwa pasy ruchu, wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone.
Linia ciągła to nie zakaz wyprzedzania
Dla wielu kierowców linia ciągła kojarzy się z zakazem wyprzedzania. Jednakże linia ciągła zabrania jedynie przekraczania jej przez pojazd. Jeśli szerokość pasa ruchu umożliwia wykonanie manewru bez przekraczania linii, to zgodnie z przepisami można bezpiecznie dokonać wyprzedzania.
Bezkarność na osiedlowych uliczkach
Na drogach wewnętrznych, w odróżnieniu od „strefy zamieszkania" lub „strefy ruchu", obowiązuje przestrzeganie jedynie znaków i sygnałów drogowych oraz zasada „unikania zagrożenia bezpieczeństwa". Oznacza to, że można otrzymać mandat za zignorowanie znaków, np. „zakazu postoju", jednakże nie można otrzymać grzywny za ustawienie się na chodniku bez zachowania wymaganego odstępu 1,5 metra dla pieszych. Ponadto, policjant nie może interweniować w przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości, poruszania się bez zapiętych pasów, braku wymaganych świateł lub trzymania telefonu w ręku. Dodatkowo można poruszać się pojazdem nawet bez posiadania prawa jazdy lub aktualnego badania technicznego pojazdu.
CZYTAJ TEŻ: Jak usunąć wrak pozostawiony na publicznym parkingu?
Parkowanie tyłem do budynku – nie musisz przestrzegać
Na wielu osiedlach umieszczane są tabliczki „zakaz parkowania tyłem do budynku”. Jednakże nie istnieje przepis, który zakazuje parkowania w ten sposób, czyli tyłem do okien. Tabliczki te nie posiadają mocy prawnej. Stanowią one jedynie prośbę lub apel do mieszkańców o parkowanie w inny sposób.
Podobna sytuacja dotyczy znaków np. „zakazu parkowania” z tabliczką „nie dotyczy mieszkańców”.
Ciągnięcie zestawu o DMC 4250 kg z kat. B – bezkarne
Posiadając prawo jazdy kat. B, nie można ciągnąć przyczepy, jeśli DMC zestawu przekracza 3500 kg. Aby legalnie poruszać się takim zestawem, należy dodatkowo posiadać prawo jazdy kat. E. Jednakże nie jest to całkowicie prawdą. Masa zestawu może wynosić nawet równo 4250 kg. Istnieją jednak pewne warunki – do pojazdu można podłączyć tylko przyczepę lekką (DMC do 750 kg). Jeśli przyczepa posiada wyższe DMC (np. 800 kg), dla prawa jazdy kat. B, graniczna masa zestawu wynosi 3500 kg.
Pieszy bez pierwszeństwa – bezkarny kierowca
Pieszy przechodzący przez pasy ma pierwszeństwo, a kierowca ma obowiązek go przepuścić. Jednakże nie ma takiego wymogu, jeśli przejście jest rozdzielone wysepką. W takiej sytuacji są to dwa oddzielne przejścia, i kierowca nie musi przepuszczać pieszego, jeśli ten znajduje się na przejściu po drugiej stronie.