BLS w OC – co to oznacza dla kierowcy?
Odszkodowanie z polisy OC możesz dostać również od swojego ubezpieczyciela, a nie z firmy, w której ubezpieczył się sprawca kolizji. Niestety, bezpośrednia likwidacja szkód nie może być zastosowana przy każdej stłuczce.
Chcąc uzyskać odszkodowanie z OC, trzeba udać się do ubezpieczyciela, u którego polisę wykupił sprawca zdarzenia drogowego. Jednak właściciele aut zapominają, że od 2015 r. funkcjonuje w Polsce bezpośrednia likwidacja szkód (BLS). W tym systemie wszystko zgłaszamy do firmy, w której mamy wykupioną polisę odpowiedzialności cywilnej.
Bezpośrednia Likwidacja Szkód – na czym to polega?
W praktyce bezpośrednia likwidacja szkód (BLS) to system, który ułatwia i przyspiesza proces uzyskiwania odszkodowania po kolizji drogowej. Poszkodowany nie musi szukać informacji o ubezpieczycielu sprawcy. Zgłasza szkodę do swojej firmy asekuracyjnej, która zajmuje się całą procedurą. To wypłaca mu odszkodowanie bez zbędnej zwłoki, a następnie samodzielnie rozlicza się z ubezpieczycielem sprawcy. Nie ulega wątpliwości, że w tym przypadku ubezpieczyciel skupia się na obsłudze swojego klienta, co przekłada się na wyższy poziom satysfakcji. Poszkodowany nie musi angażować się w proces dochodzenia odszkodowania. Może skupić się na naprawie szkody.
Bezpośrednia Likwidacja Szkód – nie zawsze działa
Niestety, nie każde zdarzenie kwalifikuje się do zgłoszenia w ramach BLS. W dużym uproszczeniu, korzystając z tej procedury, można zgłosić jedynie typową kolizję dwóch pojazdów, gdy nie ma wątpliwości, kto zawinił.
W tych przypadkach trzeba udać się do ubezpieczyciela sprawcy i likwidować standardowo:
- szkody osobowe
- szkody powyżej 30 tys. zł
- szkody z udziałem więcej niż 2 pojazdów
- szkody, w których sprawca nie przyznaje się do winy
- kolizje powstałe poza Polską
Większość firm (poza PZU i Wartą) wymaga, aby w systemie BLS działał również ubezpieczyciel sprawcy. Na szczęście większość ubezpieczycieli oferujących obowiązkowe polisy komunikacyjne ma podpisane porozumienia o bezpośredniej likwidacji szkód. BLS oferują: Allianz, Beesafe, Compensa, Ergo Hestia, Link4, PZU, Uniqa, Warta, Wiener, You Can Drive. Zwykle jest to dodatkowe świadczenie, które dostajemy w ramach zakupu obowiązkowej polisy.
CZYTAJ TEŻ: Współwina przy szkodzie. Co to oznacza dla właściciela auta?
Problemem mogą być również sytuacje, w których nie doszło do kontaktu między autami poszkodowanego i sprawcy, ale są uszkodzenia w pojeździe. Przykładem takiego zdarzenia jest unik, kiedy kierowca uderza np. w drzewo zamiast w wymuszającego pierwszeństwo.
Kogo pozwać w przypadku problemów
Może się zdarzyć, że poszkodowany będzie niezadowolony z wyceny za naprawę uszkodzonego pojazdu czy też jego żądania nie zostaną uznane. Do kogo należy więc składać reklamacje czy też składać pozew do sądu? W tym przypadku BLS nie działa. Tradycyjnie, za szkody odpowiada sprawca lub jego ubezpieczyciel i to oni są cywilnie odpowiedzialni za likwidację szkody. Warto pamiętać, że nasz ubezpieczyciel w procedurze BLS jest tylko pośrednikiem.