13 czerwca 2024

Najczęstsze błędy przy ubezpieczeniu pojazdu

kluczyk auto pieniądze
Zdjęcie: GettyImages.

Kupujesz polisę OC lub AC? Pamiętaj o błędach, które mogą wpłynąć na odszkodowanie lub na cenę polisy.

Bez względu na to, czy korzystasz z porównywarki ubezpieczeń, czy też kupujesz polisę u agenta bądź u przedstawiciela ubezpieczyciela, możesz popełnić błąd. W najlepszym przypadku po prostu przepłacisz za ubezpieczenie. Pomyłka lub celowe podanie nieprawdy podczas podpisywania umowy może oznaczać brak odszkodowania w przyszłości. Oto błędy przy ubezpieczaniu auta, które popełniają kierowcy.

Błędy przy ubezpieczaniu auta – nie zawyżaj wartości auta w AC

To, ile zapłacimy za polisę autocasco, zależy głównie od wartości pojazdu. Zanim kupimy polisę, ubezpieczyciel lub jego pośrednik pomoże nam w wycenie pojazdu, biorąc pod uwagę nie tylko markę i model, ale także wiek auta i jego przebieg.

Najczęściej cena pojazdu zostaje w takich przypadkach zawyżona. Również właściciele pojazdów sugerują, że ich samochód jest o wiele droższy, na co chętnie godzi się firma ubezpieczeniowa. Dlaczego? Od wyższej ceny samochodu zapłacimy większą składkę. To jednak nie oznacza, że będziemy lepiej chronieni. Nawet przy szkodzie całkowitej, podstawą do wyliczenia odszkodowania, będzie średnia cena rynkowa. To, że w umowie mieliśmy o wiele wyższą kwotę (nadubezpieczenie), nie będzie brane pod uwagę. Dla ubezpieczyciela to czysty zysk.

Błędy przy ubezpieczaniu auta – wybieraj z głową

Przy zakupie obowiązkowej polisy, o ile nie korzystamy z dodatkowych opcji, np. mini AC, nie warto przepłacać. Każda firma oferuje to samo, ponieważ warunki polisy są ustalane ustawowo. Jednak przy zakupie dobrowolnego AC ta zasada nie sprawdza się.

Czasem warto kupić droższą polisę, ale pod warunkiem, że jej zakres spełnia nasze oczekiwania. Tymczasem wielu kierowców nawet nie sprawdza cen u konkurencji i przedłuża polisę OC, nie zdając sobie sprawy, że nawet bez zmiany firmy dostaliby lepszą cenę. Warunkiem jest pokazanie kalkulacji z innej firmy, aby nagle uzyskać rabat.

Błędy przy ubezpieczaniu auta – nie mijaj się z prawdą

Wskazanie adresu zameldowania, a nie zamieszkania, ukrywanie, że auto będzie używane przez młodego kierowcę, czy też „zapominanie” o szkodach. To tylko niektóre grzechy właścicieli pojazdów. Bez względu na to, czy wynikają z roztargnienia, czy jest to sposób na obniżenie ceny polisy, mogą oznaczać kłopoty dla ubezpieczonego. W najbardziej optymistycznym wariancie firma asekuracyjna obliczy na nowo składkę (podniesie ją), co dotyczy zarówno OC, jak i AC. Możliwe również, że ubezpieczyciel odmówi wypłaty całości lub części odszkodowania w ramach autocasco.

Błędy przy ubezpieczaniu – niewypowiedzenie umowy

Czasem chcąc zaoszczędzić, kierowcy zmieniają ubezpieczyciela. Jeśli jednak właściciel auta zapomni o złożeniu wypowiedzenia lub zrobi to zbyt późno, ubezpieczyciel automatycznie odnowi OC na kolejny rok. W tym przypadku będziemy mieli zatem dwa obowiązkowe ubezpieczenia.

Na szczęście w takim przypadku możemy zrezygnować z polisy, która została odnowiona. Można to zrobić w każdym momencie, jednak warto się pośpieszyć – za czas świadczonej ochrony trzeba będzie i tak zapłacić. Czasem jednak informacja o zaległościach pojawia się dopiero pod koniec trwania wznowionej polisy. Nie wiemy więc, że za OC płacimy podwójnie.

Brak opłaty za zakupioną polisę

Zdarza się, że zawieramy polisę, ale mamy płatność odroczoną w czasie lub ratalną. Co się stanie, gdy nie zapłacimy? W przypadku OC nie ma to wpływu na ochronę, ubezpieczenie cały czas działa, jedynie ubezpieczyciel może domagać się zaległej składki. Jednak wraz z końcem umowy, OC wygasa bez wznowienia. Uwaga! Wystarczy drobna niedopłata, aby procedura automatycznego odnowienia nie zadziałała. Natomiast umowa AC zostanie rozwiązana, jeśli nie wpłynie odroczona płatność.

Błędy przy ubezpieczaniu – liczba kluczyków, wersja wyposażenia

Podczas wypełniania wniosku o ubezpieczenie AC mogą pojawić się błędy związane z wersją wyposażenia czy liczbą kluczyków lub obecnością zabezpieczeń. Jeśli je odkryjemy, należy jak najszybciej to zgłosić. Jeśli dojdzie do szkody, może być problem z wypłatą pieniędzy na naprawę auta.

CZYTAJ TEŻ: Dodatkowe ubezpieczenie w ramach OC – czy warto za to dopłacać?

Literówki we wniosku

Pomyłki w numerze rejestracyjnym, VIN czy nazwie auta są korygowane niemal automatycznie przez ubezpieczyciela (dane są pobierane z CEPiK). Jednak firma nie ma możliwości sprawdzenia, czy adres korespondencyjny lub numer telefonu jest poprawny. Warto to skorygować, jeśli popełniliśmy błąd, ponieważ ten może oznaczać w przyszłości opóźnioną wypłatę odszkodowania.