22 czerwca 2023

Blokada na koło: kto i kiedy może ją założyć? Jakie mogą być koszty mandatu?

blokada koła
Zdjęcie: Gettyimages

Jest używana w sytuacji, gdy auto zostało zaparkowane w niedozwolonym miejscu, ale nie stanowi zagrożenia i nie utrudnia ruchu. Blokada na koło: kto i kiedy może ją założyć? Jaki grozi za to mandat?

Blokada na koło ma na celu unieruchomienie samochodu. Jest zakładana przez upoważnione do tego służby, a jej zdjęcie wcale nie musi zakończyć się mandatem karnym. W tym artykule rozwiewamy wszystkie wątpliwości dotyczące blokady na koło.

Kto może założyć blokadę na koło?

Zgodnie z art. 130a ust. 9 Kodeksu drogowego do założenia blokady na koło uprawnione są:

  • policja
  • straż miejska (gminna)

Powyższe organy mogą również nałożyć na sprawcę wykroczenia mandat.

Jakie są powody zakładania blokady na koło?

Zgodnie z przepisami blokadę na koło zakłada się, jeśli zaparkowany pojazd:

  • znajduje się w zabronionym miejscu (np. obowiązuje tutaj zakaz parkowania)
  • nie utrudnia ruchu
  • nie zagraża bezpieczeństwu

„Pojazd może być unieruchomiony przez zastosowanie urządzenia do blokowania kół w przypadku pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nieutrudniającego ruchu lub niezagrażającego bezpieczeństwu” – brzmi art. 130a ust. 8 Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Z kolei, jeśli auto zostało nieprawidłowo zaparkowane, ale nie spełnia założeń jednego z powyższych punktów, może zostać odholowane. Koszt odholowania oraz opłatę za parking pokrywa właściciel pojazdu.

Zgodnie z art. 130a ust. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym pojazd jest usuwany w przypadku:

  • pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu
  • nieokazania przez kierującego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowodu opłacenia składki za to ubezpieczenie, jeżeli pojazd ten jest zarejestrowany w kraju, o którym mowa w art. 129 ust. 2 pkt 8 lit. C
  • przekroczenia wymiarów, dopuszczalnej masy całkowitej lub nacisku osi określonych w przepisach ruchu drogowego, chyba że istnieje możliwość skierowania pojazdu na pobliską drogę, na której dopuszczalny jest ruch takiego pojazdu
  • pozostawienia pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu kierowanego przez osoby wymienione w art. 8 ust. 1 i 2
  • pozostawienia pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela
  • kierowania nim przez osobę nieposiadającą uprawnienia do kierowania pojazdami albo której zatrzymano prawo jazdy i nie ma możliwości zabezpieczenia pojazdu poprzez przekazanie go osobie znajdującej się w nim i posiadającej uprawnienie do kierowania tym pojazdem /…/

Jak zdjąć blokadę z koła?

Podstawowa zasada jest taka – blokady nie należy zdejmować samemu. Zawsze po założeniu blokady na samochodzie pojawia się odpowiednia informacja o tym fakcie (m.in. w postaci kartki za wycieraczką), oraz jaki organ ją zastosował (TUTAJ poznasz nowy taryfikator mandatów).

Wtedy wystarczy zadzwonić pod wskazany na kartce numer, by na miejsce zdarzenia przyjechał patrol w celu zdjęcia blokady. Co ważne, blokada zostanie zdjęta także, jeśli właściciel nie uiścił mandatu, a nawet w sytuacji, gdy odmawia przyjęcia go.

W tym miejscu trzeba jednak zdać sobie sprawę z faktu, że policja czy straż miejska w takiej sytuacji wystąpi do sądu z wnioskiem o ukaranie kierowcy (TUTAJ poznasz najczęstsze błędy parkingowe).

Ile kosztuje mandat związany z założeniem blokady?

Mandat za umieszczenie blokady na koło wynosi od 100 do 500 zł. Ale to od strażników czy policji zależy, czy właściciel auta zostanie nim ukarany.

Czy blokada na koło zawsze oznacza mandat?

Nie, nie zawsze blokada na koło oznacza mandat. Kierowca może zostać wyłącznie pouczony przez policjanta czy strażnika miejskiego.

Jak odwołać się od mandatu?

Po pierwsze, mandatu wcale nie trzeba przyjmować. Wtedy jednak należy się spodziewać konsekwencji w postaci sprawy w sądzie. Oczywiście, pod warunkiem, że straż miejska czy policja złożyły wniosek o ukaranie w odpowiednim terminie.

Gdy jednak kierowca już przyjmie mandat, może spróbować się odwołać od niego w ciągu 7 dni od ukarania. Należy je złożyć w sądzie właściwym dla miejsca popełnienia wykroczenia. Przy odwoływanie się należy wskazać, że:

  • ukarane działanie nie stanowi wykroczenia
  • sytuacja, za którą kierowca został ukarany, może być karana tylko przez sąd
  • kierowca działał w obronie koniecznej lub w obronie dobra chronionego prawem
  • działanie było spowodowane chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym lub innym zakłóceniem czynności psychicznych

Czy można samemu zdjąć blokadę?

Bez dwóch zdań blokada założona na koło samochodu jest dla kierowcy problematyczna. Zazwyczaj towarzyszy nam bowiem pośpiech, dlatego w przypadku takiej „niespodzianki” należy zmodyfikować swoje plany (TUTAJ dowiesz się, jak prawidłowo parkować w miejscu zamieszkania).

Ale blokady nie powinno się zdejmować samemu. Upoważnione są do tego wyłącznie określone służby. Co więcej, jeśli przy próbie pozbycia się jej z koła własnego samochodu, doprowadzisz do uszkodzenia blokady, konsekwencje takiego działania mogą być bardzo przykre.

Otóż dochodzi wtedy do uszkodzenia cudzego mienia lub przywłaszczenie cudzej własności. W związku z rym należy się liczyć z postępowaniem sądowym, karą pieniężną lub nawet pozbawienia wolności.

FAQ

Czym jest blokada na koło?

Blokada na koło to specjalne urządzenie zaprojektowane w celu zapobiegania przemieszczania się samochodu.

Kto może założyć blokadę na koło?

Blokadę zakładają odpowiednie organy. Są to policja lub straż miejska (gminna).

Ile kosztuje zdjęcie blokady?

Zdjęcie blokady nie kosztuje tak naprawdę nic. Policjant lub strażnik miejski mają taki obowiązek, nawet, jeśli kierowca odmówił przyjęcia mandatu.

W jakich sytuacjach zakładana jest blokada na koło?

Blokada na koło jest zakładana w sytuacji, gdy samochód został zaparkowany w niedozwolonym miejscu. Pod warunkiem wszakże, że nie utrudnia ruchu, nie znajduje się w zabronionym miejscu czy nie zagraża bezpieczeństwa.