Najpierw był uliczny „taniec”, a po chwili – mandat. BYD Yangwang U9 i jego niesamowite zawieszenie
Tego jeszcze nie grali! Kierowca BYD-a Yangwanga U9 został ukarany mandatem po… ulicznym pokazie możliwości zawieszenia swojego auta. Jak to możliwe, że potrafi ono „tańczyć” i przeskakiwać przeszkody?
BYD Yangwang U9 to pierwszy samochód o wysokich osiągach w wykonaniu tego chińskiego giganta. Choć rozwija on niesamowitą moc, ostatnio zasłynął przede wszystkim dzięki swojemu zawieszeniu o nazwie DISus-X.
Jego możliwości są absolutnie imponujące. Pozwala ono m.in. przeskakiwać nad dziurami i innymi przeszkodami, podskakiwać w stylu lowridera czy poruszać się na trzech kołach. Widać to na różnych filmach promocyjnych, które Chińczycy opublikowali w sieci.
Na jednym z nich BYD Yangwang U9 przy prędkości 120 km/h przeskakuje nad 2,5-metrową dziurą, wypełnioną wodą, a później – nad polem 3,5-centymetrowych kolców. Inne filmy pokazują z kolei to auto „tańczące” na postoju.
TUTAJ poznasz druzgocący dla BYD-a raport na temat przestrzegania praw człowieka.
BYD Yangwang U9: mandat dla kierowcy
BYD Yangwang U9 kosztuje od 1,68 mln juanów (ok. 960 000 zł). Jest więc zabawką dla bogatych, którzy często szukają poklasku. Jeden z nich zasłynął ostatnio w chińskich mediach społecznościowych popisem możliwości swojego auta w którymś z tamtejszych miast.
Nie zważając na ruch uliczny, wykonał „taniec” w stylu lowridera, gromadząc przy okazji tłum gapiów i przyciągając uwagę lokalnej policji. Ale po jej przyjeździe (na sygnale), kierowca chińskiego supersamochodu szybko zakończył „pokaz” i powoli ruszył z miejsca.
Tyle że funkcjonariusze nie dali za wygraną. Kolejny filmik pokazuje bowiem zaparkowanego BYD-a Yangwanga U9 na poboczu i policję wlepiającą kierowcy mandat. Zapewne za tarasowanie drogi.
W końcu „tańca” za pomocą samochodu raczej nie ma jeszcze w policyjnym taryfikatorze z Państwa Środka. Ale… być może niedługo się pojawi.
TUTAJ dowiesz się, jak jeździ BYD Sealion 7.
Niesamowita maszyna, choć...
BYD Yangwang U9 mierzy 497 cm długości, 203 cm szerokości oraz 130 cm wysokości i ma nadwozie wykonane w przeważającej części z włókna węglowego. Do jego napędu służą cztery silniki elektryczne, wyciskające z siebie łącznie 1287 KM i 1680 Nm maksymalnego momentu obrotowego.
Czerpią one moc z akumulatora trakcyjnego o pojemności 80 kW. Jego ładowanie może odbywać się z mocą sięgającą niebywałe 500 kW. Czyli ekstremalnie szybko. Dla porównania w świetnym pod tym względzie Porsche Taycanie jest to 320 kW. Zasięg BYD-a Yangwanga U9 to 465 km według pobłażliwego chińskiego cyklu CLTC.
To ważące 2,5 tony auto od 0 do 100 km/h przyspiesza w 2,36 s, ćwierć mili pokonuje w 9,78 s i rozpędza się do 309 km/h. Ale Chińczycy ogłosili, że w wewnętrznych testach uzyskali 391,94 km/h.
BYD Yangwang U9 trafił również na tor Nurbugring, gdzie uzyskał zupełnie niezły czas (jak na swoją moc) 7:17,9 min. Był więc szybszy niż Tesla Model S Plaid (7:25,231 min), ale wolniejszy od Porsche Taycana Turbo GT z pakietem Wiessach – 7:07,55 min.
BYD Yangwang U9 i jego zawieszenie
Zawieszenie DISus-X składa się z trzech głównych komponentów. Są to:
- DISus-C (Intelligent Damping Body Control): to nic innego, tylko adaptacyjne amortyzatory, które kontrolują siłę tłumienia za pomocą zaworu elektromagnetycznego
- DISus-A (Intelligent Air Body Control System), czyli pneumatyczne miechy z regulacją wysokości na odcinku 15 cm. Umożliwiają one dostosowanie do różnych warunków jazdy i prędkości, a także m.in. ułatwiają wsiadanie/wysiadanie
- DISus-P (Intelligent Hydraulic Body Control System): najbardziej wyrafinowany system, składający się z hydraulicznych elementów. To właśnie on dostosowuje zawieszenie do manewrów jazdy, takich jak gwałtowne przyspieszenie lub pokonywanie zakrętów. Potrafi też zmienić sztywność układu jezdnego nawet o 200%, poprawiając w ten sposób prowadzenie oraz stabilność
Nad całością czuwa system inteligentnego sterowania, zbierający informacji z licznych czujników rozsianych po tym chińskim aucie.