4 maja 2021

Caravaning w pandemii. Na wakacje kamperem!

Wakacje w kamperze: caravaning w czasie pandemii
Pisząc o caravaningu w Polsce czy Europie, nie da się nie wspomnieć o wpływie pandemii COVID-19 na rozwój tej branży. Analizując sprzedaż nowych kamperów w latach ubiegłych i obecnie, jasno widać, że mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją. Porównując niektóre miesiące z 2019 i 2020 roku będzie to aż dwukrotnie większy wzrost sprzedaży!

Tak duże zainteresowanie nie dziwi. Seria lockdownów, zamknięcie hoteli spowodowały oczywistą potrzebę poszukiwania innych form spędzania wolnego czasu. Byli oczywiście tacy, którzy kochali caravaning od wielu lat, jednak zdecydowana większość dopiero się w nim rozkochuje.

Pierwsze kroki z kamperem lub przyczepą

W zeszłym roku ponad 90% klientów naszej wypożyczalni to były osoby, które w swoją podróż domem na kółkach, wyruszyła po raz pierwszy. Spora część z nich, już do nas wraca po raz kolejny co cieszy, ale też nie dziwi. Niezależność, wolność oraz nieporównywalna z niczym innym możliwa spontaniczność podczas urlopu powoduje, że caravaning rośnie w siłę. 

Ruch na rynku kamperów w niektórych segmentach wzrósł nawet dwukrotnie: Caravaning

Ruch na rynku kamperów w niektórych segmentach wzrósł nawet dwukrotnie.

Ważne, aby rozpoczynając swoją pierwszą przygodę z podróżowaniem kamperem nie dać się nabić w butelkę. Wyposażenie samochodu powinno być adekwatne do proponowanej ceny. Należy zwrócić uwagę czy auto posiada bagażnik rowerowy, markizę, klimatyzację postojową, TV czy czujniki gazu. Dużym ułatwieniem dla kierowcy może być kamera oraz czujniki cofania. Standardem powinny być meble kempingowe, podstawowe wyposażenie kuchni, minimum jedna butla z gazem, chemia do WC czy specjalny papier toaletowy.

Dobrze, gdy znajdziemy w aucie komplet podstawowych narzędzi oraz bezpieczników (spalenie bezpiecznika od pompy wody może nam skutecznie zepsuć urlop, a nie należy to wcale do rzadkości).  Moim zdaniem koniecznym „must have” na wyposażeniu będą specjalne pasy sztormowe zabezpieczające markizę przed wiatrem. Niezakotwiczenie jej grozi naprawdę kosztownymi szkodami.

Zobacz też: wakacje na motocyklu >>>

Caravaning: na co zwrócić uwagę na początku?

Często zatajane są koszty dodatkowe, a ich może być sporo. Opłata serwisowa, limit kilometrów, opłaty za sprzątanie czy mycie pojazdu to tylko niektóre z nich. Może się okazać, że atrakcyjniejsza z pozoru oferta po głębszej analizie okazuje się być mniej opłacalna. 

Istotną kwestią jest zwrócenie uwagi na ubezpieczenie kampera, które koniecznie musi zawierać zapis „rent a car”. Chodzi o to, żeby było to ubezpieczenie dedykowane dla wypożyczalni. Niestety zdarza się, że wypożyczalnie czasem stosują zasadę „jakoś to będzie, w razie szkody jesteś pan mój szwagier”. 

Główna zaleta wakacji w kamperze? Mobilność! Jak często masz okazję zasypiać z takim widokiem przed łóżkiem? Caravaining

Główna zaleta wakacji w kamperze? Mobilność! Jak często masz okazję zasypiać z takim widokiem przed łóżkiem?

Ahoj przygodo!

Caravaning może stać się fantastyczną przygodą, a nawet – jak w moim przypadku – sposobem na życie. I choć nie należy do najtańszych form spędzania wolnego czasu, to jednak rekompensuje się nam niepowtarzalnymi wspomnieniami. Rynek oferuje wiele rodzajów zabudowy od mniejszych kampervanów po wielkie integry. Nowoczesne kampery przypominają wnętrza luksusowych apartamentów. Są praktyczne, świetnie przemyślane, a ich każdy centymetr kwadratowy jest wykorzystany do maksimum. 

Trzeba dobrze przemyśleć wybór modelu i co ważne towarzystwo, z którym będziemy podróżować. Każde auto ma swoje unikalne cechy: mniejsze są bardziej mobilne i ekonomiczne, większe pozwalają na duży komfort. Przemyślmy też cel podróży – możemy wybrać luksusowe campingi z basenami lub ciche miejsca na dziko, spędzić czas w podróży często zmieniając lokalizację lub bardziej stacjonarnie. Możliwości jest nieskończenie wiele, ale o tym może już innym razem.

Kampery wcale nie muszą być drogie. Starsze samochody mogą kosztować od zaledwie kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Kampery wcale nie muszą być drogie. Starsze samochody, mimo że nieco słabiej wyposażone lub już wysłużone, mogą kosztować od zaledwie kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

***

Marta Zazdrożna – właścicielka wypożyczalni samochodów kempingowych EraKampera.pl, absolwentka UWM na kierunku Turystyka i Rekreacja. Poza caravaningiem jej największą pasją są konie.