3 maja 2024

Cesja leasingu – czym jest i jak ją wykonać?

cesja leasingu
Obraz autorstwa Freepik

Cesja leasingu to elastyczne rozwiązanie umożliwiające przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy leasingowej wraz z przejęciem przedmiotu leasingu na nowego leasingobiorcę.

Sprawdź finansowanie OTOMOTO Lease

Jest to rozwiązanie atrakcyjne zarówno dla firm, jak i osób prywatnych, poszukujących alternatywy dla standardowych metod finansowania nabycia używanego pojazdu. W niniejszym artykule wyjaśniamy, czym jest cesja leasingu oraz jakie warunki należy spełnić, aby ją przeprowadzić. Omówimy również jakie korzyści i obowiązki wiążą się z tym procesem.

Cesja leasingu – co to?

Cesja leasingu jest rozwiązaniem prawnym, które pozwala na przeniesienie wszystkich praw i obowiązków wynikających z umowy leasingowej przysługujących jednej z jej stron (cedent) na inny podmiot trzeci (cesjonariusz). Ten mechanizm znajduje zastosowanie w sytuacjach, gdy obecny korzystający z przedmiotu leasingu z różnych względów chce lub musi przenieść swoje zobowiązania na inny podmiot.

Powyższe rozwiązanie jest szczególnie przydatne w przypadkach:

  • reorganizacji prowadzonego biznesu
  • zmiany potrzeb operacyjnych lub finansowych
  • a nawet przy osobistych zmianach planów dotyczących użytkowania leasingowanego przedmiotu, takiego jak samochód lub też inny sprzęt

Proces cesji zapewnia elastyczność w zarządzaniu zobowiązaniami finansowymi, oferując stronie odstępującej od umowy leasingu możliwość dostosowania swojej sytuacji finansowej bez konieczności wcześniejszego rozwiązywania umowy leasingowej, co często wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Cesja leasingu wymaga zgody leasingodawcy. Ten kluczowy element zabezpiecza jego interesy związane z zawartą umową leasingu.

Kiedy dokonuje się cesji leasingu?

Typowymi momentami, w których strony decydują się na cesję, są zmiany strategiczne w działalności firmy. Zaliczyć do nich możemy takie sytuacje jak reorganizacja, fuzja, przejęcie lub zmiana kierunku działalności, które pociągają za sobą potrzebę relokacji zasobów finansowych.

Leasingobiorca może rozważać cesję leasingu w przypadku zmiany swojej sytuacji osobistej. Na przykład przy zmianie miejsca zamieszkania lub pracy, co wpływa na zdolność do dalszego wywiązywania się z umowy. Innym powodem może być po prostu zmiana potrzeb związanych z używanym majątkiem, jak potrzeba zamiany samochodu na model lepiej odpowiadający aktualnym potrzebom.

Cesja umożliwia zatem stronom umowy leasingu elastyczne dostosowanie sytuacji prawnej do zmieniających się okoliczności bez konieczności wcześniejszego zakończenia umowy leasingowej. Takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla leasingobiorcy, jak i leasingodawcy.

Cesja leasingu – jakie warunki muszą zostać spełnione?

Wszystkie strony zaangażowane w proces muszą spełnić określone warunki, aby dokonać cesji leasingu. Przede wszystkim, niezbędna jest zgoda leasingodawcy na przeniesienie umowy, która często uzależniona jest od dokładnej weryfikacji potencjalnego nowego leasingobiorcy. Dodatkowo, konieczne jest uregulowanie ewentualnych zaległości finansowych przez obecnego klienta.

Co ważne, przy przejęciu leasingu zachowane zostają wcześniej ustalone i zawarte w umowie leasingu parametry i warunki umowy (okres finansowania, wykup). Te nie mogą zostać przy cesji zmienione, chyba że finansujący wyrazi na to zgodę.

W niektórych przypadkach leasingodawca może wymagać również opłaty za zmianę leasingobiorcy, co ma na celu pokrycie kosztów administracyjnych związanych z cesją. Kluczowe jest, aby wszystkie warunki związane z cesją umowy leasingu zostały przez strony udokumentowane w odpowiedniej formie. Zapewni to prawidłowość i bezpieczeństwo całego procesu.

Uzyskaj oferty finansowania już dziś!

Komu przysługują prawa do cesji leasingu?

Prawo do inicjacji procesu cesji leasingu przysługuje obecnemu leasingobiorcy. Oczywiście to po stronie obecnego klienta leży znalezienie podmiotu lub osoby, która zechce przejąć od niego przedmiot wraz z umową leasingu. Proces ten wymaga jednak przede wszystkim zgody leasingodawcy, który musi zaakceptować potencjalnego nowego leasingobiorcę.

Ostateczna decyzja zależy od spełnienia określonych kryteriów i warunków przez nowego leasingobiorcę. Stanowi to zabezpieczenie dla leasingodawcy przed ryzykiem niewywiązania się przez niego z umowy.

Z czym się wiąże przeniesienie leasingu?

Przeniesienie leasingu wiąże się z określonymi formalnościami i kosztami. Niezbędna jest zgoda leasingodawcy, a proces często wymaga od nowego leasingobiorcy przejęcia istniejących warunków umowy, w tym ubezpieczenia.

Ponadto, mogą pojawić się opłaty administracyjne lub opłata za zmianę leasingobiorcy, zależne od polityki leasingodawcy. Przeniesienie leasingu może też wiązać się z koniecznością aktualizacji umowy ubezpieczeniowej pojazdu, co jest kluczowe dla ochrony wartości przedmiotu leasingu.

Cesja leasingu krok po kroku

Poznaj innowacyjne finansowanie OTOMOTO Pay

Przejęcie umowy leasingu dotyczącej samochodu wymaga spełnienia kilku kluczowych kroków.

  1. Pierwszym krokiem jest weryfikacja treści umowy leasingu. Następnie kontaktujemy się z firmą leasingową w celu ustalenia warunków cesji. Ustalamy jakie dokumenty powinniśmy przedstawić oraz jakie wymagania względem nowego klienta. Należy również sprawdzić w Tabeli Opłat i Prowizji lub Tabeli Opłat Dodatkowych czy cesja leasingu nie będzie wymagała dodatkowej opłaty i kto ją poniesie (obecny klient czy przyszły).
  2. Kolejnym krokiem jest ustalenie warunków cesji. W tym celu powinniśmy dokładnie przeliczyć pozostałe do spłaty raty oraz dodać do nich wykup. Sumę tych elementów należy porównać z aktualną wartością rynkową pojazdu w celu ustalania ewentualnego tzw. „odstępnego” lub zachęty.
  3. Znalezienie nowego klienta chcącego przejąć umowę poprzez wystawienia ogłoszenia na portalach motoryzacyjnych – otomoto.pl.
  4. Weryfikacja przedmiotu leasingu (stan techniczny) przez nowego klienta.
  5. Złożenie wniosku o cesję do leasingodawcy (wraz z wymaganymi dokumentami).
  6. Otrzymanie decyzji ze strony leasingodawcy wyrażającej zgodę na cesję.
  7. Trójstronne podpisanie umowy cesji (obecny leasingobiorca, przyszły leasingobiorca i leasingodawca)
  8. Rozliczenie się pomiędzy stronami oraz przekazanie przedmiotu za pomocą protokołu zdawczo-odbiorczego. Ważne jest również odpowiednie poinformowanie podmiotów trzecich, w tym ubezpieczyciela, o zmianie leasingobiorcy.
  9. Przejęcie przedmiotu leasingu.

Cesja leasingu na osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej

Cesja umowy leasingu na osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej wymaga zasadniczo spełnienia warunków jakie zostały opisane powyżej. Dodatkowo jednak osoba zainteresowana cesją w pierwszym kroku powinna potwierdzić czy dany finansujący w ogóle dopuszcza cesję umowy leasingu zawartą z przedsiębiorcą na osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Może się bowiem okazać, że leasingodawca takiego rozwiązania nie przewiduje. Cesja umowy leasingu konsumenckiego na innego konsumenta nie powinna natomiast stanowić problemu.

Osoba prywatna musi wykazać zdolność kredytową akceptowalną dla leasingodawcy, co jest kluczowe do uzyskania zgody na przeniesienie umowy. Proces ten zazwyczaj obejmuje wypełnienie stosownych dokumentów takich jak wniosek oraz przedstawienie dokumentów potwierdzających dochód. Ważne jest również, aby nowy leasingobiorca zapoznał się z warunkami umowy leasingowej i zobowiązaniami, które przejmuje, w tym odpowiedzialnością za ubezpieczenie pojazdu.

Cesja leasingu na inny podmiot

Cesja leasingu samochodu na inny podmiot może nastąpić wyłącznie po wcześniejszym wyrażeniu zgody przez finansującego. Proces ten, wymaga od nowego leasingobiorcy spełnienia określonych warunków stawianych przez leasingodawcę. Obejmuje to weryfikację zdolności kredytowej, zgodę na przejęcie leasingu, a także uregulowanie wszelkich opłat związanych z cesją.

Ile kosztuje cesja?

Koszt cesji leasingu może się znacznie różnić w zależności od dwóch podstawowych czynników. Pierwszym z nich jest polityka cenowa leasingodawcy oraz ewentualne opłaty dodatkowe związane z procesem przeniesienia. Zazwyczaj obejmują opłatę administracyjną za zmianę leasingobiorcy. Wysokość tej opłaty jest różna w zależności od firmy leasingowej.

Konkretne kwoty, które przyjdzie nam zapłacić zawarte są w Tabeli Opłat i Prowizji lub Tabeli Opłat Dodatkowych. Dokumenty te są integralną częścią zawartej umowy leasingu. Innym kosztem, który może wystąpić będzie opłata za rozpatrzenie wniosku o cesję.  Opłaty dodatkowe z reguły ponosi obecny leasingobiorca, ale można również ustalić alternatywny scenariusz.

Kolejną kwestią są warunki obowiązującej umowy leasingowej. W niektórych przypadkach leasingobiorca może wymagać od podmiotu na rzecz, którego dokonuje cesji umowy leasingu zapłaty kwoty rekompensującej mu poniesione wydatki (nazywanej potocznie „odstępnym”). Rzadziej spotykaną opcją jest zachęta. Jest to dodatkowa opłata, którą płaci obecny leasingobiorca na rzecz przyszłego w zamian za rezygnację z leasingu. Warto przed rozpoczęciem procesu cesji dokładnie zapoznać się z wszelkimi potencjalnymi kosztami, które mogą wystąpić przy tego typu transakcji.

Sprawdź finansowanie OTOMOTO!

Co to jest kwota „odstępnego”?

Kwota tzw. „odstępnego” to opłata, którą nowy leasingobiorca może być zobowiązany zapłacić poprzedniemu leasingobiorcy za możliwość przejęcia leasingu. Jest to rodzaj rekompensaty za przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy leasingowej. Wysokość kwoty za odkupienie leasingu jest kwestią indywidualnych uzgodnień między stronami. Może być ona negocjowana w zależności od wartości przedmiotu leasingu, pozostałego okresu umowy i innych warunków. Co istotne, ta dodatkowa opłata wcale nie musi występować – cesja leasingu bez „odstępnego” jest również jak najbardziej wykonalna.

Przeniesienie leasingu a ubezpieczenie OC i AC

Biorąc samochód w leasing, musisz być świadom tego, że pojazd musi być przez cały czas trwania umowy odpowiednio ubezpieczony. Nie tylko zgodnie z wymogami wynikającymi z przepisów prawa (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej), ale również wymogami leasingodawcy (odpowiednie ubezpieczenie Autocasco).

Ubezpieczenie komunikacyjne (odpowiedzialności cywilnej) jest obowiązkowe i jest przypisane do samochodu. Przy cesji przechodzi na nowego użytkownika razem z autem i co do zasady obowiązuje do końca okresu wskazanego w polisie.

Odmiennie wygląda natomiast kwestia przeniesienia ubezpieczenia Autocasco. Dotychczasowa polisa AC, zawarta przez starego leasingobiorcę z ubezpieczycielem, najczęściej po prostu wygaśnie. Wówczas zajdzie konieczność zawarcia nowej umowy AC przez nowego leasingobiorcę. Stary leasingobiorca w takim przypadku zasadniczo może liczyć z kolei na proporcjonalny zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Jeszcze inaczej wygląda sytuacja, w której umowa dotycząca ubezpieczenia AC została zawarta bezpośrednio przez leasingodawcę. W takim przypadku składka ubezpieczeniowa zwykle zostanie uwzględniona w ratach leasingu. W takiej sytuacji co do zasady nie powinno być potrzeby zawierania kolejnej umowy dotyczącej ubezpieczenia AC. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z dokładnymi warunkami ubezpieczenia przed przejęciem leasingu.

Podsumowanie – cesja leasingu

Cesja leasingu jest użytecznym narzędziem pozostającym do dyspozycji leasingobiorcy. Daje to mu elastyczność w przypadku zmiany planów dotyczących dalszego korzystania z przedmiotu leasingu. Równocześnie rozwiązanie to rozszerza zakres możliwości osób chcących nabyć używany samochód.

Zrozumienie warunków i wymagań związanych z procesem cesji jest kluczowe dla zapewnienia płynnej transakcji. Dla uniknięcia nieporozumień i dodatkowych kosztów również. Artykuł ten miał na celu przede wszystkim wyjaśnienie mechanizmu przejęcia leasingu. Podkreśla także korzyści i możliwości, jakie oferuje cesja różnym stronom umowy leasingowej.