2 lutego 2025

Ci kierowcy tracą prawo jazdy za tzw. 30+

przekazanie kluczy auto
zdjęcie: GettyImages.

Już w tym roku planowane jest wprowadzenie okresu próbnego dla nowych kierowców, który przyniesie liczne ograniczenia. Warto jednak pamiętać, że już dziś przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h może skutkować utratą prawa jazdy, a jego odzyskanie wymaga ponownego zdania egzaminu.

Rząd planuje wprowadzenie okresu próbnego dla nowych kierowców, który ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. W trakcie tego okresu obowiązywać będą surowsze ograniczenia prędkości, zakaz spożywania alkoholu oraz obowiązek odbycia dodatkowych szkoleń. Jednak już obecne przepisy przewidują okres próbny dla nowych kierowców, który jest dość restrykcyjny. Tu przeczytasz więcej.

Okres próbny dla nowych kierowców – po skazaniu bez prawa jazdy

Osoba, która posiada prawo jazdy krócej niż dwa lata, automatycznie traci je, jeśli popełni przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Po skazującym wyroku sądu za spowodowanie katastrofy, wypadku, jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków, a nawet ucieczkę przed policją, starosta musi odebrać prawo jazdy. Nawet mniej poważne przewinienia mogą skutkować utratą tego dokumentu.

Okres próbny dla nowych kierowców – za 3 wykroczenia utrata dokumentu

Kierowca traci prawo jazdy również po trzykrotnym złamaniu przepisów związanych z bezpieczeństwem w komunikacji. Inaczej niż w przypadku tzw. 50+ (znaczne przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym), nie ma tu mowy o zawieszeniu uprawnień na 3 miesiące. Kierowca automatycznie jest kierowany na ponowny egzamin, a jego niezdanie skutkuje cofnięciem uprawnień. Wykroczenia skutkujące utratą prawa jazdy to m.in.:

  • przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h
  • prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu
  • wyprzedzanie pojazdu sygnalizującego zamiar skrętu w lewo z niewłaściwej strony
  • zwiększanie prędkości w czasie, gdy inny pojazd wyprzedza
  • wyprzedzanie w miejscach oznaczonych znakami zakazu, na skrzyżowaniach, zakrętach i wierzchołkach wzniesienia
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu
  • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu przepuszczenia pieszych

Zamiast 24 punktów – tylko 20

Zasady okresu próbnego dotyczą także punktów karnych. Nowi kierowcy mają niższy limit – 20 punktów, podczas gdy bardziej doświadczeni mogą zgromadzić do 24 punktów. Dodatkowo kierowcy z dłuższym stażem mogą co pół roku redukować 6 punktów poprzez szkolenia, czego nie mogą zrobić osoby w okresie próbnym.

Nowy okres próbny dla nowych kierowców – propozycje zmian

Według planów, w 2-letnim okresie próbnym kierowcy będą musieli przestrzegać surowszych ograniczeń prędkości: 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza nim oraz 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych. Wprowadzony zostanie również zakaz spożywania alkoholu oraz wykonywania przewozu osób jako taksówkarz lub w ramach przewozu okazjonalnego. Dodatkowo planowane są obowiązkowe szkolenia z bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne kursy w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym.