Ciągnięcie przyczepy – uważaj na przepisowe pułapki
Doczepiając przyczepę do auta, nie wszyscy zdają sobie sprawę z licznych ograniczeń i zasad, które wynikają z przepisów drogowych. Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim ruszysz w drogę.
Inne limity prędkości, obowiązek wnoszenia opłat drogowych za przejazd drogami krajowymi czy ograniczenia dotyczące korzystania z lewego pasa ruchu lub parkingów. Oto przepisowe pułapki, na które powinien uważać każdy kierowca.
Przepisowe pułapki – w mieście tylko 50 km/h
Na autostradzie, drodze ekspresowej lub drodze dwujezdniowej o co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu, można z przyczepą poruszać się 80 km/h. Na pozostałych drogach – 70 km/h. Natomiast w obszarze zabudowanym – 50 km/h i 20 km/h, jeśli jest to strefa zamieszkania.
Uwaga! Ograniczenie prędkości większe niż 50 km/h umieszczone w obszarze zabudowanym nie dotyczy zespołów pojazdów. W związku z tym, podróżując z przyczepą i widząc znak np. 70 km/h, kierowca auta z przyczepą może nadal poruszać się tylko 50 km/h. Za przekroczenie szybkości o 20 km/h grozi 200 zł i 3 pkt karne.
Przepisowa pułapki – graniczne 3500 kg
Przyczepę lekką (do 750 kg) możemy ciągnąć mając prawo jazdy kat. B, co w praktyce oznacza, że DMC zestawu może wynosić aż 4250 kg (3500 kg auto + przyczepa 750 kg). Ale jeśli ciągniemy przyczepę powyżej 750 kg, to już DMC zestawu nie może przekroczyć 3500 kg. W pozostałych przypadkach niezbędne jest prawo jazdy kat. B i E. Trzeba także sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym, czy nasz pojazd może holować daną przyczepę. W pozycji „O.1” znajduje się wpis dotyczący maks. masy przyczepy z hamulcem, a w „0.2" – bez hamulca. Informacje o masie przyczepy umieszczane są w jej dowodzie w pozycji „F2".
Pojazdy lub zespoły pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony podlegają elektronicznej opłacie za korzystanie z wybranych dróg krajowych. W rezultacie, gdy podłączymy przyczepę do samochodu osobowego, możemy być zobowiązani do dodatkowego uiszczenia opłaty za przejazd. Ważne jest, aby pamiętać, że Inspekcja Transportu Drogowego regularnie kontroluje, czy kierowcy aut osobowych z przyczepami opłacili e-TOLL. Za brak opłaty drogowej grozi kara w wysokości 1500 złotych.
Kluczowe 7 m długości
Jeśli długość twojego zestawu to ponad 7 m, na autostradzie lub drodze ekspresowej o trzech lub więcej wyznaczonych pasach ruchu, musisz korzystać wyłącznie z dwóch pasów, znajdujących się najbliżej prawej krawędzi jezdni.
CZYTAJ TEŻ: Znaki pułapki. Oto 6 sytuacji, w których nieświadomie możesz złamać przepisy
Prowadząc pojazd z przyczepą, o długości przekraczającej 7 m, poza obszarem zabudowanym, na jezdniach dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu, należy utrzymywać taki odstęp od poprzedzających aut, aby inne wyprzedzające pojazdy mogły bezpiecznie wjechać w lukę. Przepisu tego nie trzeba stosować, jeżeli wyprzedzanie jest zabronione lub chcesz wyprzedzać pojazd przed sobą.
Przepisowe pułapki – postój z ograniczeniem
Parkowanie przyczep kempingowych na drogach i parkingach publicznych wiąże się z pewnymi ograniczeniami, o których warto pamiętać. Znak drogowy D-18 „parking" oznacza miejsce przeznaczone na postój pojazdów, z wyłączeniem przyczep kempingowych. Dozwolone jest parkowanie wyłącznie przyczepy bagażowe. Pod znakiem D-18 może jednak znajdować się tabliczka T-23e, która pozwala na parkowanie przyczep kempingowych w danym miejscu.