13 września 2023

Co po stłuczce? Używane elementy karoseryjne to świetny wybór

źródło: GettyImages

Kolizja czy stłuczka parkingowa to sytuacje nadzwyczajne – również dla portfela właściciela samochodu. Generują nieprzewidziane koszty, ale i nagły kłopot, często uniemożliwiając dalszą jazdę. Jak możliwie szybko, tanio i przede wszystkim bezpiecznie rozwiązać ten problem? To proste: za pomocą używanych części karoseryjnych.

W przypadku stosunkowo młodych samochodów zakup części blacharskich bezpośrednio u producenta nie stanowi zazwyczaj dużego wyzwania. W przeciwieństwie do prób dopasowania nowych zamienników do starszych pojazdów.

Rozwiązaniem tego problemu są używane podzespoły karoseryjne. To najliczniejsza grupa części używanych dostępnych w serwisie OTOMOTO. Dzięki tak bogatej ofercie rynkowej, z łatwością można dopasować błotnik czy zderzak do własnego auta.

Tym bardziej że bez większego problemu da się również znaleźć element w kolorze nadwozia, co pozwala dodatkowo zaoszczędzić na kosztach lakierowania.

CZYTAJ TEŻ: Korekta lakieru. Na czym polega, ile kosztuje i jak przeprowadzić ją samemu?

Skąd pochodzą używane części karoseryjne?

Używane lampy, błotniki czy zderzaki bardzo często trafiają na rynek wprost ze stacji demontażu pojazdów. W nich wykwalifikowani specjaliści odzyskują pełnowartościowe elementy z aut, których z różnych powodów nie opłaca się naprawiać.

„Nieuszkodzone części blacharskie pochodzące z innych samochodów są nie tylko tańszym, ale często także bardzo praktycznym wyborem. Odpowiedni dobór koloru i uprzednie potwierdzenie, że mocowania części nie są uszkodzone, pozwalają na bezproblemowy montaż. Wykorzystywanie części karoserii, jak np. zderzak, błotnik lub drzwi z oryginalnego samochodu, pozwala na zachowanie najwyższej jakości tego elementu samochodu w bardzo korzystnej cenie” – mówi Piotr Grzemski, Head of Parts, OTOMOTO.

Czas to pieniądz

Dużą zaletą części używanych jest też ich natychmiastowa dostępność. Tymczasem sprowadzenie oryginalnego podzespołu bezpośrednio od producenta zazwyczaj wiąże się z długiem okresem oczekiwania. I to przy optymistycznym założeniu, że nowe części wciąż będą dostępne w sprzedaży.

W praktyce bywa z tym spory problem. W przypadku starszych aut nowe podzespoły karoseryjne są już często nieoferowane przez producentów. Dlatego wybór używanych elementów pochodzących z demontażu innych pojazdów może być jedynym sposobem na naprawę uszkodzonego samochodu.

A jest w czym wybierać! W serwisie OTOMOTO czeka ponad 850 000 ofert. Łatwo znaleźć też używane reflektory i lampy: dotyczy ich przeszło 170 000 ogłoszeń.

Części z demontażu: czy to zadziała?

Teoretycznie wątpliwości może budzić fakt, że części pochodzą z pojazdów wycofanych z eksploatacji. Jednak w praktyce okazuje się, że nie ma się czego obawiać. Choć naturalnie, jak przy każdej transakcji, do zakupu należy podejść z rozsądkiem.

„Legalnie działające stacje demontażu przed zaoferowaniem części do ponownego wykorzystania, zawsze dokonują oceny przydatności. Bardzo ważne jest, aby każda część była opisana historią pochodzenia oraz przebiegiem pojazdu, z którego została wymontowana. Im więcej będzie informacji o oferowanej części, tym dokładniej da się przewidzieć okres funkcjonowania w kolejnym pojeździe” – mówi Adam Małyszko, prezes FORS.

Naturalnie nie każde otarcie albo odprysk lakieru stwarza konieczność wymiany całego elementu. Sposobem na pozbycie się niewielkich uszkodzeń może być szpachlowanie i lakierowanie. Jednak wyraźnie zniszczone i powyginane części karoserii mogą stanowić niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu. Wówczas poruszanie się takim pojazdem nie jest dozwolone.

CZYTAJ TEŻ: Jak szukać części po numerze VIN?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Z badania Minds & Roses, przeprowadzonego w maju 2023 r. dla OTOMOTO wynika, że w związku z sytuacją ekonomiczną aż 45% kierowców zrezygnowało z naprawy samochodu w ciągu ostatniego roku. Część badanych przyznała, że z powodu cen przełożyła naprawy na późniejszy okres (18%) lub ograniczyła przeznaczony na nie budżet (14%).

Obecnie wiele pojazdów wymagających interwencji specjalisty jeździ więc po ulicach. Możliwość obniżenia kosztów naprawy samochodu, na przykład dzięki wykorzystywaniu używanych elementów karoseryjnych, jest więc kluczowa – także dla podniesienia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.