Co zrobić, kiedy drzewo spadło na samochód? Kto za to zapłaci?

Taki mamy klimat! Z roku na rok możemy zauważyć, że w Polsce coraz częściej dochodzi do niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Burze, wichury czy grad są realnym zagrożeniem także dla naszych samochodów. Co zrobić, gdy np. na nasze auto spadnie połamane drzewo? Czy ubezpieczenie OC pokryje koszty naprawy szkody? A może konieczne jest AC?
Kto za to zapłaci?
Zgodnie z art. 48 KC drzewo jest integralną częścią gruntu, na którym rośnie. A każdy grunt ma swojego właściciela lub osobę odpowiedzialną za utrzymanie go we właściwym stanie. To może być osoba prywatna, firma, miasto bądź spółdzielnia.
Wyobraźmy sobie, że stało się. Drzewo spadło na samochód i wyrządziło spore szkody. Co dalej? Ciężar dowodu szkód, które powstały w związku z powalonym drzewem spoczywa niestety na kierowcy, czyli osobie, która domaga się odszkodowania. Poszkodowany musi wykazać więc, że do zdarzenia doszło z powodu zaniedbań właściciela posesji (np. drzewo było spróchniałe). Sprawca może natomiast zasłaniać się działaniem siły wyższej (w tym przypadku wichury), czyli zdarzeniem rzadkim i niemożliwym do przewidzenia.
Uszkodzony samochód przez drzewo można naprawić z polisy OC nieruchomości. Jeśli jednak właściciel gruntu takowej nie posiada jednym ze sposobów na uzyskanie odszkodowania jest wkroczenie na drogę sądową. To jednak raczej długi, trudny i mozolny proces, który nie zawsze kończy się sukcesem. (ZOBACZ też: Jazda podczas burzy. Jak zadbać o bezpieczeństwo?).
Wichura z polisą AC
Największe szanse na uzyskanie pieniędzy z odszkodowania, gdy drzewo spadło na samochód zaparkowany przy ulicy, mają posiadacze polisy AC. Wtedy wystarczy przeprowadzić bardzo dokładną dokumentację zawierającą zdjęcia auta i okolicy. Warto też zebrać dane osobowe świadków zdarzenia, jeśli tacy są i zgadzają się na ich udostępnienie.
Istnieją wprawdzie różne polisy i sami wybieramy zakres ubezpieczenia, które ochroni nas przed skutkami różnych zdarzeń. Są to np. tylko przed szkodą całkowitą na skutek pożaru czy kradzieży samochodu, albo też objąć swój pojazd szerszą ochroną ubezpieczeniową. Pamiętaj, aby do swoich świadczeń dodać ochronę przed silnym wiatrem.
W czasie burzy nie parkuj pod drzewami!
Zatrzymując się w czasie burzy pod drzewem, sporo ryzykujemy. Nawet zdrowe i silne drzewo może się przewrócić, mogą się połamać choćby drobniejsze jego gałęzi.
I taki fakt mogą wykorzystać towarzystwa ubezpieczeniowe, które mają to do siebie, że próbują zaniżać wypłacane kwoty świadczenia. Najczęściej powołują się przy tym na zaniedbania ze strony właścicieli pojazdów, a wiec np. parkowanie pod drzewami w czasie burzy.