21 lipca 2023

Czarne tablice rejestracyjne — czy można na nich jeździć?

czarne tablice rejestracyjne
czarne tablice rejestracyjne

Jeśli masz samochód zarejestrowany na czarne tablice rejestracyjne i nie zamierzasz go sprzedaż ani się przeprowadzić, możesz spać spokojnie i legalnie nim jeździć. Czarne tablice rejestracyjne cały czas są legalne i ważne. I będą także od przyszłego roku. O co więc ten cały szum?

W Polsce istnieje 8 różnych wzorów tablic rejestracyjnych:

  • zwyczajne,
  • indywidualne,
  • zabytkowe,
  • dla pojazdów o napędzie elektrycznym lub wodorowym,
  • tymczasowe,
  • tymczasowe badawcze,
  • profesjonalne,
  • dyplomatyczne.

Burza wokół czarnych tablic rejestracyjnych wybuchła, gdy ministerstwo ogłosiło plany i zmiany przepisów (od 1 stycznia 2024 r.) dotyczących porządków w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Padło stwierdzenie, że wykreślone zostaną z niej wszystkie samochody z czarnymi tablicami rejestracyjnymi. To nieprawda.

Ustawa o ochronie tożsamości przewiduje, że wykreślone z CEPiK zostaną pojazdy zarejestrowane przed 14 marca 2005 r., na których nie wykupiono przez 10 lat ubezpieczenia OC oraz nie przeszły badania technicznego. Chodzi o to, by wyczyścić bazę z tzw. martwych motoryzacyjnych dusz, czyli samochodów, które już nie istnieją.

A co z czarnymi tablicami? Jeśli samochód zarejestrowany jest na czarne tablice, ma ważne badanie techniczne i OC, cały czas legalnie może poruszać się po drogach.

Od kiedy obowiązują i jak wyglądają czarne tablice rejestracyjne?

Czarne tablice rejestracyjne obowiązują w Polsce w zasadzie od początku motoryzacji w naszym kraju, czyli od odzyskania niepodległości. Wszystkie pojazdy były rejestrowane przez centralne władze wojskowe i tablica miała postać czarnego numeru na białym. Przez lata zmienił się format tablic oraz system numeracyjny i wyróżniki. Kolejno w 1938, 1937, 1944, 1946, 1956 i 1975.

Zmiana z 1975 roku wynika z nowego podziału administracyjnego kraju, czyli 49 województw i likwidacji powiatów. Nowe tablice były nadal czarne z białymi znakami, ale były większe od poprzednich. Zastosowano też całkowicie nowy, bardziej czytelny, specyficznie polski krój pisma.

Przywrócono 7-znakową długość numeru stosowaną w latach 1922–1937 i 1944–1946. Wprowadzono układ 3 litery + 4 cyfry dla pojazdów prywatnych. 2 pierwsze litery były wyróżnikiem województwa (każde województwo otrzymało po 2 wyróżniki – nowe wyróżniki sukcesywnie wprowadzano w 1980, 1993 i 1997 r.). Trzecia litera była częścią wyróżnika pojazdu, stosowaną zazwyczaj w celu rejonizacji według gmin/ich zespołów (rejonów) lub dzielnic.

W 1980 roku wprowadzono nowe wyróżniki dla poszczególnych województw. Odtąd województwa bydgoskie, gdańskie, krakowskie, łódzkie, poznańskie i wrocławskie miały po 4 wyróżniki, województwo katowickie – 5; warszawskie – 6, a pozostałe województwa – po 3.

Właściciele samochodów na „starych” tablicach, czyli tych, z 1956 musieli przerejestrować samochodu, bo straciły one ważność decyzją rządu 31 grudnia 1983 roku.

Co ciekawe do 1993 roku tablice mogły być wykonane z materiałów innych niż blacha (np. z plastiku), a od 1993 roku musiały być odporne na pożar oraz posiadać znak legalizacyjny (grawerkę), określony obowiązującą normą. Tablice inne niż blaszane, zniesione w 1993 roku, zachowały ważność do 31 grudnia 1995 r.
Czarne tablice rejestracyjne przestały być wydawane 1 maja 2000 r. Ich miejsce zajęty białe tablice z czarnymi cyframi i literami. Czarne jednak zachowały swoją ważność.

Czarne tablice rejestracyjne – czy jazda na nich jest legalna?

Jazda samochodem na czarnych tablicach rejestracyjnych jest legalna. Jeśli jednak kupisz takie auto, to musisz je przerejestrować. Czy to oznacza zmianę tablic? Pakiet deregulacyjny, o którym pisaliśmy TUTAJ, umożliwia pozostawienie czarnych tablic rejestracyjnych w takim przypadku, i to bez znaczenia czy zmieniamy miejsce zamieszkania, czy nie. Jest jednak jeden warunek, tablice muszą być czytelne i podczas rejestracji trzeba je okazać urzędnikowi.

Jak zachować czarne tablice będąc właścicielem auta z czarnymi blachami?

Aby samochód mógł pozostać zarejestrowany na czarnych tablicach rejestracyjnych, nie trzeba nic robić. Wystarczy, że nie sprzedamy auta. Jeśli kupimy takie auto, także możemy czarne tablice zostawić. Muszą być jednak one czytelne i w dobrym stanie.

Co w przypadku zgubienia?

Jeśli zgubimy czarne tablice lub zostaną one uszkodzone, niestety nowe będą już białe lub żółte, bo wszystkie auta na czarnych kwalifikują się raczej, jako auta klasyczne lub zabytkowe.