Czujnik ciśnienia oleju – jak sprawdzić, czy działa? Objawy zużycia
Choć ma nieduże rozmiary, spełnia w silniku bardzo ważne zadanie. Czujnik ciśnienia oleju – czym jest, jakie są objawy jego uszkodzenia i jak sprawdzić czy działa?
Czujnik ciśnienia oleju informuje kierowcę o jego spadku. To bardzo ważna część, ponieważ zapobiega ona zatarciu jednostki napędowej w przypadku, gdy nie jest ona wystarczająco smarowana.
Czujnik ciśnienia oleju – czym jest?
Czujnik ciśnienia oleju, jak sama nazwa wskazuje, służy do pomiaru ciśnienia oleju w silniku. To niewielki, ale bardzo ważny element. Dlaczego? Ponieważ nieustannie sprawdza on czy ciśnienie oleju wewnątrz pracującej jednostki napędowej jest utrzymywanie na określonym przez producenta, właściwym poziomie. Tylko wtedy mamy pewność, że dociera on do wszystkich zakamarków silnika. Jeśli nie, może to doprowadzić do jego przyspieszonego zużycia, a nawet do zatarcia.
Jeśli ciśnienie w jednostce napędowej jest zbyt niskie, na desce rozdzielczej zapala się charakterystyczna czerwona kontrolka (w kształcie olejarki). To znak, że należy bezzwłocznie się zatrzymać i zgasić silnik (TUTAJ przeczytasz, co się dzieje z silnikiem po przelaniu oleju).
Jak działa czujnik ciśnienia oleju?
Czujnik ciśnienia oleju to bardzo proste i nieduże urządzenie. Składa się on z przełącznika i membrany. Membrana przyjmuje olej i jest tak zaprojektowana, aby pozostawiała otwarty przełącznik przy ustalonym poziomie ciśnienia.
Jeśli odpowiednie ciśnienie nie zostanie osiągnięte, powoduje to zamknięcie obwodu i włączenie lampki ostrzegawczej. Niskie ciśnienie oleju może spowodować poważne uszkodzenie silnika. Co może je wywołać? Zatkany filtr oleju, czy wadliwa pompa oleju, ale przyczyn może być znacznie więcej.
Trzeba pamiętać, że lampka ostrzegawcza zapala się na desce rozdzielczej po uruchomieniu zapłonu. Dzieje się tak, ponieważ do otwarcia przełącznika potrzebne jest ciśnienie oleju, które zaczyna wytwarzać pompa oleju po włączeniu silnika. W momencie, gdy tylko zostanie osiągnięte minimalne ciśnienie, przełącznik otworzy się i lampka ostrzegawcza zgaśnie.
W najnowszych pojazdach czujnik zazwyczaj jest podłączony do elektronicznego modułu sterującego pracą silnika. Mierzy rzeczywiste ciśnienie oleju i przekazuje informację o nim do komputera. Czujniki ciśnienia oleju są zaprojektowane tak, aby działały przez cały okres eksploatacji pojazdu, ale zawsze istnieje możliwość, że mogą ulec awarii.
Gdzie znajduje się czujnik ciśnienia oleju?
Czujnik ciśnienia oleju jest zazwyczaj umieszczony na zewnątrz miski olejowej – często w jej najniższym punkcie. Można go również znaleźć w pobliżu filtra oleju lub obudowy filtra oleju.
Ze względu na lokalizację i przeznaczenie czujniki te są narażone na trudne warunki pracy, co może spowodować ich awarię już po kilku latach.
Objawy uszkodzonego czujnika ciśnienia oleju
Oto najczęstsze objawy uszkodzonego czujnika:
- migająca kontrolka ciśnienia oleju – po uruchomieniu silnika kontrolka zapala się i po chwili gaśnie. I tak w kółko. Co wtedy zrobić? Sprawdzić olej. Jeśli wszystko jest z nim w porządku, a silnik pracuje normalnie, to znak uszkodzenia czujnika. Co ciekawe, w niektórych autach może się tak zdarzyć, gdy po wymianie oleju nie zresetujemy komputera – wtedy kontrolka zaczyna migać
- świecąca się stale kontrolka ciśnienia oleju – jeśli silnik pracuje normalnie, a olej jest w porządku, najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia czujnika oleju
- włączona kontrolka silnika – jeśli czujnik poziomu oleju jest wadliwy, informacja o tym trafia do komputera sterującego pracą silnika. Powoduje uruchomienie się jego kontrolki
- samochód nie chce odpalić – może to być spowodowane wadliwymi sygnałami dotyczącymi poziomu oleju. W rezultacie komputer sterujący pracą silnika nie pozwala na uruchomienie go
- wskaźnik ciśnienia oleju (jeśli taki jest w aucie) przestaje działać – dotyczy to starszych modeli samochodów, które zapewniają stały odczyt ciśnienia oleju. Jeśli nie wskazuje on żadnych wartości, może to być spowodowane uszkodzeniem czujnika ciśnienia
Jak sprawdzić czujnik ciśnienia oleju?
W nowoczesnych samochodach to bardzo proste. Występuje w nich bowiem proces diagnostyczny, który polega na tym, że po uruchomieniu zapłonu, włącza się kontrolka ciśnienia oleju. Gaśnie ona po odpaleniu silnika (TUTAJ dowiesz się, jak prawidłowo dolać olej).
Jeśli jednak w momencie włączenia kontrolka się nie pojawia, oznacza to, że czujnik ciśnienia oleju nie działa prawidłowo. W najlepszym przypadku może to być problem z kablem lub wtyczką, ale jeśli to nie to, czujnik należy wymienić na nowy.
W przypadku starszych samochodów do sprawdzenia czujnika wystarczy manometr. Należy go wkręcić w miejsce czujnika i obserwować dane przy różnych prędkościach obrotowych silnika. Jeśli pokrywają się ze wskazaniami czujnika ciśnienia oleju, oznacza to, że działa on prawidłowo.
Jak wymienić czujnik ciśnienia? Instrukcja krok po kroku
Jak już wspominaliśmy powyżej, czujnik ciśnienia oleju znajduje się zazwyczaj w okolicy miski olejowej lub filtra oleju. Jak przebiega jego wymiana? Oto czynności krok po kroku:
- otworzenie maski silnika
- zlokalizowanie czujnika ciśnienia oleju
- odpięcie gniazda zasilania
- odkręcenie starego czujnika
- przykręcenie nowego czujnika
- podpięcie zasilania
Ile kosztuje wymiana czujnika ciśnienia oleju?
Wymiana czujnika nie należy do skomplikowanych czynności. W przypadku skorzystania z pomocy mechanika należy się liczyć z kosztem od 20-30 zł do około 100 zł. Sam czujnik to wydatek od kilkudziesięciu złotych w przypadku popularnych aut do nawet kilkuset złotych. Oczywiście, im droższy i rzadszy model, tym cena tej części będzie wyższa.
FAQ - najczęściej zadawane pytania
Gdzie jest umieszczony czujnik ciśnienia oleju?
Czujnik ciśnienia oleju znajduje się zazwyczaj na misce olejowej. Można go również szukać przy filtrze oleju.
Za co odpowiada czujnik ciśnienia oleju?
Urządzenie to odpowiada za pomiar ciśnienia oleju. W przypadku jego spadku, informuje o tym za pomocą odpowiedniej kontrolki.
Czy można jeździć z uszkodzonym czujnikiem poziomu oleju?
Można, ale pod warunkiem upewnienia się, że silnik działa prawidłowo. Mimo wszystko, przy uszkodzeniu czujnika bezzwłocznie należy wymienić go na nowy.