Czujnik deszczu w samochodzie – co to jest i jak działa?

Czujnik deszczu to nie tylko ciekawy dodatek, ale i urządzenie, które przyczynia się do poprawy naszego bezpieczeństwa. Jak działa i w jakich wersjach występuje? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Sensor deszczu – co to jest?
Czujnik deszczu jest urządzeniem niewielkich rozmiarów. Odpowiada za uruchamianie pracy mechanizmu wycieraczek, gdy na szybę auta spadną pierwsze krople i dostosowanie ich pracy do intensywności opadów. Tym samym zwalnia kierowcę z konieczności kontrolowania na bieżąco ustawień wycieraczek szyby.
Gdzie się znajduje czujnik deszczu?
Miejscem montażu jest szyba czołowa samochodu. A dokładnie jej górna część, w okolicach uchwytu mocującego lusterko wewnętrzne lub w obudowie lusterka. Dodatkowo połączony jest ze specjalnym mikroprocesorem, który odpowiada za przesyłanie określonych danych do kolejnych podzespołów auta.
Jak działa czujnik deszczu w samochodzie?
Czujnik deszczu składa się z diod LED, które emitują światło podczerwone. Co to oznacza? W momencie, kiedy na szybę auta spadają pierwsze krople, światło podczerwone jest przez nie pochłaniane. W efekcie ilość światła emitowanego, która zostaje skierowana do diod jest mniejsza. Urządzenie sterujące zauważa różnicę i dostosowuje odpowiednio pracę wycieraczek do aktualnych warunków.
Czujnik deszczu elementem modułu RLFS
Pod tajemniczą nazwą RLFS (z języka niemieckiego Regen-Licht-Feuchte-Sonne, czyli deszcz, światło, wilgoć i słońce) kryje się moduł, z którym współpracuje sensor deszczu. Urządzenie to odpowiada za monitorowanie warunków wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdu. Chodzi między innymi o poziom wilgotności, poziom wody gromadzonej na szybie czołowej czy warunki oświetlenia przed i nad samochodem. Zebrane dane wysyłane są następnie do jednostek sterujących odpowiadających za działanie poszczególnych elementów, takich jak np. czujnik deszczu.
Czujnik deszczu pojedynczy a zespolony
Czujnik deszczu może występować jako element pojedynczy, którego praca skupia się jedynie na odpowiednim doborze ustawień wycieraczek. Występują także czujniki zespolone. W tym przypadku pracę sensora deszczu połączono w jednym module np. z działaniem automatycznego ustawiania świateł. Przy okazji warto wspomnieć o jeszcze bardziej rozbudowanych czujnikach, które w trakcie wykrycia opadów mogą sprawić, że takie elementy jak szyby boczne czy szyberdach zamykają się automatycznie.
Czujnik deszczu – jak włączyć jego działanie?
Najczęściej odpowiedni przełącznik lub ustawienie aktywujące bądź dezaktywujące czujnik deszczu znajdziemy na przełączniku wycieraczek. Dodatkowo możemy ustawić intensywność działania sensora, np. za pomocą odpowiedniego ustawienia pokrętła znajdującego się w tym samym miejscu. Szczegóły dotyczące ustawień tego elementu bez problemu znajdziemy w instrukcji obsługi samochodu.
Jak sprawdzić, czy czujnik deszczu jest sprawny?
Dobrym sposobem na sprawdzenie poprawności działania czujnika deszczu jest wizyta na myjni samochodowej. Pamiętajmy jednak aby udać się tam w mało uczęszczanych godzinach, tym samym nie utrudniając mycia pojazdów innym użytkownikom.
Po dotarciu na miejsce nie wyłączajmy silnika samochodu, tak aby czujnik był gotowy do działania. Wybierzmy najtańszy i najkrótszy program, a następnie spryskajmy szybę samochodu. Brak jakiejkolwiek reakcji ze strony wycieraczek może oznaczać, że czujnik deszczu w naszym aucie nie działa poprawnie. Uwaga! Wyłączmy sensor deszczu w trakcie wizyty na myjni automatycznej, aby nie uszkodzić mechanizmu wycieraczek.
Zalety czujnika deszczu w aucie
Większy komfort jazdy
Pierwszą zaletą posiadania czujnika deszczu w samochodzie jest zdecydowanie większy komfort jazdy. Docenią to w szczególności osoby, które po raz pierwszy wsiadają za kierownicę konkretnego modelu. Zamiast skupiać się na ustawianiu określonej prędkości pracy wycieraczek, będą mogli skoncentrować uwagę na drodze.
Poprawa bezpieczeństwa
Kolejny plus opisywanego rozwiązania to w pełni zautomatyzowany dobór prędkości pracy wycieraczek do warunków pogodowych. Kierowca nie musi więc co chwilę operować ustawieniami tego elementu. Jest to szczególnie ważne w trakcie pokonywania dłuższych tras, gdzie nieustanne kontrolowanie pracy wycieraczek może być po prostu męczące i rozpraszające.
Czujnik deszczu uniwersalny – możesz go kupić, gdy twój samochód nie ma sensora deszczu
W starszych samochodach czujnik deszczu był w wielu przypadkach dodatkową opcją. Najczęściej łączoną z różnymi pakietami, co w rezultacie oznaczało większą dopłatę niż do innych akcesoriów. Na szczęście istnieją uniwersalne czujniki deszczu, które możemy kupić w popularnych sklepach internetowych i stacjonarnych. Drugim sposobem jest znalezienie używanej szyby czołowej wraz z czujnikiem deszczu oraz odpowiedniego modułu.
W przypadku montażu korzystając zarówno z pierwszej, jak i drugiej opcji, konieczna okaże się wizyta w specjalistycznym warsztacie. Głównym powodem jest ingerencja w układ elektroniczny samochodu, a to jak wiadomo, musi być zrobione dobrze, tak aby nie uszkodzić innych elementów elektrycznych pojazdu.
Podsumowanie
Czujnik deszczu jest niezwykle przydatnym dodatkiem, który poprawia komfort i bezpieczeństwo podróży. Zanim jednak uruchomimy urządzenie, zalecamy dokładne przestudiowanie instrukcji obsługi samochodu. W przeciwnym razie zamiast pomocy, narazimy się na dodatkowy stres, który nie sprzyja prowadzeniu samochodu.