12 listopada 2024

Czy i które używane części zawieszenia warto kupić?

zawieszenie

Nowe czy używane – jakie części zawieszenia kupić? Takie pytanie zadaje sobie wielu właścicieli aut, szczególnie w sytuacji, kiedy koszty naprawy są bardzo wysokie. Podpowiadamy, które elementy zawieszenia warto wymienić na te z drugiej ręki i gdzie kupić używane części samochodowe.

Które elementy zawieszenia najczęściej ulegają zniszczeniu?

Układ zawieszenia składa się z podzespołów:

Zadaniem zawieszenia jest połączenie kół samochodu z jego konstrukcją nośną, co zapewnia sterowanie samochodem i stabilną jazdę nawet po bardzo nierównym terenie. Ponadto prawidłowo działający układ zapewnia m.in. amortyzację wstrząsów na drodze, optymalną przyczepności kół do nawierzchni oraz wytłumienie pracy układu kierowniczego.

Mechanicy wskazują, że najczęściej psujące się elementy zawieszenia samochodu to:

  • sprężyny, które wspierają ciężar samochodu
  • łożyska kół
  • amortyzatory
  • tuleje wahaczy
  • łącznik wahaczy
  • sworznie wahaczy
  • łącznik stabilizatora
  • końcówka drążka kierowniczego

Najczęstszymi przyczynami awarii są naturalny proces eksploatacji, np. amortyzatory i kolumny należy wymieniać po przejechaniu ok. 100 tys. km; warunki atmosferyczne np. w zimie niska temperatura i sól drogowa przyczyniają się do wcześniejszego uszkodzenia części układu zawieszenia oraz kiepski stan dróg (koleiny, dziury).

Uszkodzenia elementów zawieszenia objawiają się między innymi: zjeżdżaniem samochodu w jedną stronę, hałasem w trakcie jazdy, luzem na kierowcy, wydłużeniem czasu i drogi hamowania, niestabilnym prowadzeniem pojazdu oraz podskakiwaniem auta przy pokonywaniu nierówności.

Które używane części zawieszenia warto kupić?

Wiele mechaników odradza zakup jakichkolwiek elementów zawieszenia przedniego oraz tylnego, szczególnie jeśli właściciel nie zna pochodzenia części. Jednak jest wiele firm, zajmujących się regeneracją poszczególnych komponentów, zapewniając jednocześnie, że są one w pełni sprawne i bezpieczne. Używane części zawieszenia, które możemy zastosować do montażu to wahacze, sworznie, piasty, amortyzatory, sprężyny, pół osie albo przekładnie kierownicze.

Najważniejsze przy zakupie używanych elementów zawieszenia są ich stan techniczny i zgodność z numerem VIN naszego samochodu. Szukając podzespołów w internecie, warto wybierać sprawdzonych sprzedawców z dobrymi opiniami od nabywców. Dobrym rozwiązaniem jest odbiór osobisty używanych części zawieszenia, od firm zajmujących się regenerują albo ze złomowisk prowadzących demontaż pojazdów. Dzięki temu będziemy mogli sami ocenić stan elementu.

Używane części zawieszenia, których nie warto kupować

W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 28 września 2005 r. w sprawie wykazu przedmiotów wyposażenia i części wymontowanych z pojazdów, których ponowne użycie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub negatywnie wpływa na środowisko, znajdziemy listę części, których montaż może zagrażać bezpieczeństwu jazdy, są to m.in.:

  • klocki, szczęki hamulcowe
  • przeguby układu kierowniczego i zawieszenia
  • układ blokady kierownicy
  • elementy elektryczne i elektroniczne układów bezpieczeństwa jazdy (w szczególności: ABS, ASR)

Z pewnością nie warto kupować używanych części zawieszenia, które wykazują duże zużycie albo są zużyte nierównomiernie lub przechowywane w nieodpowiednich warunkach oraz takich, których skuteczność budzi wątpliwość. 

Gdzie kupować używane części zawieszenia?

Jest kilka miejsc, gdzie znajdziemy używane części zawieszenia. Po pierwsze są to wszelkie serwisy ogłoszeniowe. Sprzedający wystawiają oferty używanych elementów zawieszenia auta, jak i wszelkich innych części zamiennych. Innym miejscem są giełdy samochodowe, gdzie oprócz samych pojazdów, można kupić części zawieszenia pochodzące z samochodów oddanych do demontażu. Po trzecie używane podzespoły, jak i elementy blacharskie są dostępne na złomowiskach.

Na złom trafiają samochody wiekowe, powypadkowe, o niskiej wydajności paliwowej i spalinowej oraz takie, których naprawy przewyższają ich wartość, przez co stają się nieopłacalne w utrzymaniu. Na złomowisku dokonuje się albo całkowitej kasacji pojazdu, albo jego demontażu, co pozwala na odzyskanie sprawnych elementów.

Czy warto kupować używane części zawieszenia?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy warto kupować używane części zawieszenia. Za montażem starych elementów przemawia niższa cena oraz lepsza jakość niż wielu zamienników. Aczkolwiek decydując się na zakup podzespołów ze złomu, trzeba wpierw dowiedzieć się, z jakiego auta pochodzi część. Często są to samochody powypadkowe, gdzie na pierwszy rzut oka poszczególne elementy zawieszenia wydają się nienaruszone, jednak mogą być na nich mikropęknięcia, które z czasem spowodują awarię, albo delikatnie wygięte, przez co nie da się potem ustawić geometrii kół.

Aby uniknąć powyższych problemów, warto zdać się na warsztat mechaniczny, który ma doświadczenie w doborze używanych części zawieszenia i po naprawie da gwarancję, że auto może bezpiecznie poruszać się po drogach. Ewentualnie na złom zabierzmy kogoś doświadczonego, kto ma odpowiednią wiedzę, aby wybrać dobrą część.