25 września 2024

Czy kierowca ma obowiązek używać odblasków jak pieszy?

kamizelka odblaskowa kierowca awaria noc
Zdjęcie: GettyImages.

W Polsce jedynie piesi muszą poruszać się po drodze zaopatrzeni w elementy odbijające światło. Jednak czasem dotyczy to również kierowcy i pasażerów auta. Wymaga tego nie tylko zdrowy rozsądek, ale również przepisy.

Coraz krótsze dni, a także padający deszcz to nieodzowny element jesiennej aury. W takich warunkach trzeba szczególnie pamiętać o zapewnieniu sobie widoczności na drodze. Choć w naszym kraju posiadanie kamizelki odblaskowej nie jest wymagane, warto pamiętać, że podczas podróży autem kierowca i pasażerowie czasem stają się pieszymi. Zgodnie z kodeksem ruchu ci na drodze muszą mieć odblaski.

Odblaski dla pieszych – wymogi

Zasady widoczności tzw. niechronionych uczestników ruchu określa art. 11 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Zgodnie z nim „pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze dla pieszych, drodze dla pieszych i rowerów lub drodze dla rowerów”.

Tu warto wskazać, że zgodnie z definicją kodeksu ruchu pieszym jest osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i niewykonująca na niej robót. Za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, hulajnogę elektryczną, urządzenie transportu osobistego, urządzenie wspomagające ruch, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki.

Do tej kategorii uczestników ruchu zalicza się także osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim. Także dziecko do 10 lat kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej.

To oznacza, że jeśli znajdujemy się w nocy na jezdni lub poboczu i nie korzystamy z pojazdu, musimy mieć na sobie odblaski.

Odblaski wymagane dla kierowcy podczas awarii

Mimo że kierowca nie musi mieć w aucie kamizelki odblaskowej, w praktyce może być ona wymagana. Pomijając kwestię bezpieczeństwa. Samo wyjście w nocy na drogę w celu ustawienia np. trójkąta awaryjnego może już zostać uznane za wykroczenie. Tu jednak można jeszcze liczyć na wyrozumiałość policjanta. Jednak jeśli zabraknie nam paliwa i wyruszymy z kanistrem na stację, którą nawet widzimy w zasięgu wzroku, grozi nam 100 zł kary. Mandat dostaniemy za brak używania elementów odblaskowych. Nie ulega wątpliwości, że w tym przypadku jesteśmy już pieszym.

CZYTAJ TEŻ: Usługa AML – łatwiejsze wezwanie pomocy przez telefon

Ochrona nie tylko przed mandatem

Oczywiście w samochodzie warto mieć przynajmniej jedną kamizelkę nie tylko ze względu na potencjalne ryzyko mandatu. Ważniejsze jest bezpieczeństwo. Co więcej, wzorem przepisów np. ze Słowacji, powinna ona znajdować się w zasięgu kierowcy. Powód? Trzeba ją założyć, zanim opuści się pojazd. Warto pamiętać, że osoba w ciemnym ubraniu, bez odblasków, jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast pieszego, który posiada element odbijający światło reflektorów, można dostrzec nawet z odległości ponad 150 metrów.