25 września 2023

Czy można mieszać oleje silnikowe ze sobą?

Czy można mieszać oleje silnikowe ze sobą?
Czy można mieszać oleje silnikowe ze sobą?

Zdarza się, że czasami musimy dolać olej do silnika. Co wtedy? Czy można mieszać oleje silnikowe ze sobą? Co do zasady nie powinno się tego robić, jednak w skrajnych przypadkach lepiej olej dolać niż jechać bez.

Współczesne silniki są bardzo wrażliwe na parametry oleju. Kluczowym słowem są tutaj parametry, bo jakość wcale nie wynika z marki producenta. Parametry oleju określają jego klasę lepkości, ale także normę producenta i specyfikację. To wszystko wbrew pozorom ma znaczenie. Szczególnie w nowoczesnych jednostkach napędowych.

Dlatego mieszać możemy oleje tylko o tych samych parametrach. Mieszanie innych nie będzie dobrym pomysłem.

Czy można mieszać oleje silnikowe?

Nie zaleca się mieszania różnych rodzajów olejów silnikowych bez odpowiedniej wiedzy i uzasadnienia. Oleje silnikowe są dostosowane do konkretnych wymagań silnika, a ich właściwości, m.in. klasa lepkości np. 10w40, norma producenta, jaką musi spełniać i klasa, jakości ujednolicona przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Silników (norma ACEA) lub Amerykański Instytut Naftowy (normy API) dobrane są do wymogów producenta silnika.

Równie ważna jest też specyfikacja oleju, która różni się w zależności od rodzaju silnika i warunków eksploatacji. Mieszanie różnych olejów silnikowych może zatem doprowadzić do niepożądanych efektów, m.in. zmniejszonej ochrony silnika, problemów z dynamiką, a w ostateczności do jego uszkodzenia.

Jeśli konieczne jest dolanie oleju silnikowego do istniejącego, zaleca się wykorzystanie tego samego rodzaju i klasyfikacji oleju, jaki jest już w silniku lub wybranie oleju zgodnego z zaleceniami producenta pojazdu. Gdzie znajdziemy takie informacje? Zawsze warto sprawdzić instrukcję obsługi pojazdu, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj oleju jest zalecany.

Czy można mieszać oleje różnych firm?

To czy pomieszamy ze sobą oleje różnych, czy tych samych marek, nie ma w zasadzie znaczenia. Istotne są inne parametry jak klasa lepkości, specyfikacja i norma ACEA.

Czy można mieszać oleje silnikowe 5w30 różnych marek?

Klasa lepkości to jeden z ważniejszych parametrów oleju silnikowego. Widoczne na opakowaniu oznaczenie 10W-40 oznacza, zatem tylko jeden parametr – klasę lepkości. Pierwsza liczba określa lepkość oleju w niskiej temperaturze, druga w wysokiej.

Mieszanie olejów o tej samej klasie lepkości nie powinno spowodować zgęstnienia oleju i pogorszenia jego właściwości termicznych. Dla poprawnej pracy silnika ważne są jednak inne parametry, takie jak absorpcja zanieczyszczeń, czas utrzymywania się filmu olejowego czy właściwości ochronne.

Czy można mieszać olej 5w30 z 5w40?

Wydawać się może, że to oleje o podobnych parametrach. I choć pierwsza wartość, czyli lepkość w niskiej temperaturze jest taka sama, to lepkość w wysokiej temperaturze jest już inna. Mieszanie takich olejów jest dopuszczalne, jednak przy pierwszej możliwej okazji warto olej wymienić na jednolity.

Mieszanie oleju 5w30 z 10w40 – czy można?

W tym przypadku lepiej nie mieszać takich olejów. Oba parametry dotyczące klasy lepkości są różne, można zatem przypuszczać, że pozostałe parametry także będą się różnić.

Mieszanie tych olejów to prosta droga do zwiększonego zużycia elementów ruchomych silnika, większy apetyt na paliwo, a w efekcie możliwość wystąpienia usterki silnika z zatarciem włącznie.

Czy można mieszać olej syntetyczny z półsyntetycznym?

Tak, można mieszać olej syntetyczny z olejem półsyntetycznym (czasami nazywany jest on także olejem mieszankowym). Należy jednak sprawdzić ich kompatybilność, czyli czy producent olejów deklaruje, że można je mieszać.

Wielu producentów olejów podaje informacje na temat kompatybilności na etykietach swoich produktów lub na swoich stronach internetowych. Koniecznie trzeba dobrać także klasę lepkości.

Rodzaje olejów silnikowych.

W najczęściej stosowanym podziale wyróżnia się oleje mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne.

  • Olej mineralny to to tradycyjny olej silnikowy, który jest produkowany na bazie rafinowanych surowców naftowych. Ma prostszy skład niż oleje syntetyczne i półsyntetyczne. Oleje mineralne są nadal stosowane w starszych lub mniej wymagających silnikach.
  • Olej syntetyczny powstaje w wyniku zaawansowanych procesów chemicznych i charakteryzują się równomierną strukturą cząsteczek. Mają doskonałe właściwości przepływu przy niskich temperaturach, a także zapewniają lepszą ochronę przy wysokich temperaturach. Są często używane w nowoczesnych silnikach o wyższej wydajności i w warunkach ekstremalnych.
  • Olej półsyntetyczny (mieszany) to mieszanka oleju mineralnego i oleju syntetycznego. Ten rodzaj oleju łączy korzyści obu rodzajów, oferując dobrą ochronę przy różnych temperaturach i warunkach eksploatacji. Jest często stosowany w wielu rodzajach silników.

Jak często wymieniać olej silnikowy?

Najważniejszym kryterium jest zalecenie producenta. W przypadku nowych samochodów i olejów typu „long life” interwał wymiany oleju może być wydłużony nawet do 30 tys. km. Jeśli jednak chcemy przedłużyć żywotność silnika lepiej wymieniać olej co 10-15 tys. km lub co rok. Bo, nawet jeśli silnik nie przejedzie określonego limitu kilometrów, to czas również wpływa na pogorszenie właściwości oleju np. umiejętności absorpcji wody.

A jeśli mamy do czynienia z autem używanym? Wtedy warto kierować się ogólnymi zasadami:

  • Rodzaj oleju: Oleje syntetyczne często pozwalają na dłuższe interwały zmiany oleju niż oleje mineralne. Dlatego warto zwrócić uwagę na rodzaj używanego oleju.
  • Typ silnika: Silniki o różnych charakterystykach i osiągach mogą wymagać różnych interwałów zmiany oleju. Silniki wysokoprężne, turbodoładowane lub o wyższej wydajności często potrzebują krótszych interwałów.
  • Warunki eksploatacji: Jeśli jeździsz w trudnych warunkach, takich jak częsta jazda na krótkie dystanse, jazda w górach lub ekstremalne warunki klimatyczne, może być konieczna częstsza zmiana oleju. Takie warunki mogą zwiększać zużycie oleju i tworzenie się zanieczyszczeń.

FAQ — najczęściej zadawane pytania.

Czy można mieszać oleje silnikowe 5w30 różnych producentów?

Tak, olej 5w30 różnych producentów ma tę samą klasę lepkości.

Czy można dolać olej na ciepłym silniku?

Nie ma przeciwwskazań.

Jakie oleje można ze sobą zmieszać?

Jeśli już jesteśmy zmuszeni do mieszania oleju, muszą one posiadać takie same parametry API. Więcej o tym jaki olej wybrać do silnika - pisaliśmy TUTAJ.

Co się stanie, jak doleję innego oleju?

W skrajnych przypadkach olej straci swoje właściwości oraz funkcje smarne. Może to doprowadzić do uszkodzenia silnika, zatarcia jego elementów ruchomych. Zmieszanie olejów dwóch różnych rodzajów może także negatywnie wpłynąć na eksploatacje auta.

Po każdorazowej dolewce oleju innego rodzaju warto przy najbliższej okazji wymienić olej na jednolity.