26 października 2024

Czy pamiętasz o obowiązkach podczas jazdy we mgle?

mgła ulica auto
Zdjęcie: GettyImages.

Nawet podczas mocno ograniczonej widoczności nie zawsze musisz używać świateł przeciwmgłowych. Wielu kierowców zapomina jednak, jakie obowiązki nakładają na nich przepisy w sytuacji mgły na drodze.

Zazwyczaj kierowcy, widząc mgłę na drodze, odruchowo włączają światła przeciwmgłowe, traktując to jako obowiązek. Tymczasem warto pamiętać, że przepisy pozwalają używać tego rodzaju świateł tylko w określonych sytuacjach i nie zawsze wymagają ich włączenia.

Co więcej, niektóre modele aut nie są wyposażone w przednie światła przeciwmgielne. Jakie są więc obowiązki podczas mgły?

Obowiązki podczas mgły – pamiętaj o ostrożności

Według kodeksu drogowego „kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami”. Kodeksowa „szczególna ostrożność” oznacza zwiększenie uwagi i dostosowanie zachowania uczestnika ruchu do zmieniających się warunków na drodze, aby móc odpowiednio szybko reagować.

Oznacza to, że kierowca powinien zwolnić, a także bacznie obserwować innych uczestników ruchu drogowego. Ważne jest również, aby był gotowy do natychmiastowego reagowania na niespodziewane sytuacje, takie jak nagłe pojawienie się przeszkody.

Obowiązki podczas mgły – wymagane światła mijania

Podczas mgły konieczne jest przełączenie świateł do jazdy dziennej na światła mijania. Można również używać przednich świateł przeciwmgłowych, choć nie jest to obowiązkowe. Tylne światła przeciwmgłowe można włączyć, jeśli widoczność spada poniżej 50 m. Należy jednak pamiętać, że gdy warunki się poprawią, dodatkowe światła z tyłu należy wyłączyć.

W przypadku zatrzymania lub postoju pojazdu na drodze w warunkach ograniczonej widoczności, takich jak mgła, kierowca jest zobowiązany do włączenia świateł pozycyjnych.

Obowiązkowe trąbienie

Istnieje jeszcze jeden obowiązek, dość kontrowersyjny. „Kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany poza obszarem zabudowanym, podczas mgły, dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania”.

Z jednej strony może to pomóc w zasygnalizowaniu manewru, ale może być zaskoczeniem dla innych uczestników ruchu. Warto więc rozważyć sens trąbienia, zwłaszcza że nie jest to zbyt częsta praktyka.

Obowiązki podczas mgły – kary

Brak użycia świateł mijania, gdy jest to wymagane, może skutkować mandatem w wysokości do 200 zł oraz 2 punktami karnymi. Z kolei brak przestrzegania zasad szczególnej ostrożności w trudnych warunkach pogodowych zwiększa ryzyko kolizji i wypadku. To może skutkować karą bardziej surową niż zwykły mandat. Ryzykowna jazda może zakończyć się nawet sądowym zakazem prowadzenia pojazdów.