Czy podczas kontroli drogowej trzeba mieć dowód osobisty?

Kierowcy są zwolnieni z obowiązku wożenia przy sobie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC. Pozostaje jednak pytanie, czy przepisy wymagają posiadania dokumentu tożsamości w przypadku kontroli drogowej?
Od 1 października 2018 roku kierowcy nie muszą posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia polisy OC. Po nieco ponad dwóch latach, od 5 grudnia 2020 r., pojawiło się kolejne ułatwienie – kierowcy nie muszą już wozić prawa jazdy.
Brak obowiązku posiadania tych dokumentów oznacza jednak, że kierowca nie ma przy sobie żadnego fizycznego potwierdzenia tożsamości. Czy w związku z tym powinien wozić dowód osobisty?
Dowód osobisty podczas kontroli drogowej – czy trzeba go mieć?
Policjant podczas każdej kontroli sprawdza w bazie danych status pojazdu, uprawnienia oraz tożsamość kierowcy. Nie potrzebuje do tego fizycznego dokumentu.
Prawo jazdy samo w sobie nie gwarantuje, że kierowca ma uprawnienia do poruszania się po drogach. Starosta lub policja mogą je zatrzymać lub unieważnić. Podobnie dowód osobisty nie informuje, czy dana osoba jest poszukiwana. W związku z tym przepisy nie wymagają, aby kierowca posiadał fizyczną wersję dowodu osobistego, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego czy polisy OC.
Nie oznacza to jednak, że nie warto mieć ze sobą dowodu osobistego lub prawa jazdy. Choć nie są wymagane, mogą przyspieszyć kontrolę. Zamiast dyktować swoje dane, kierowca może po prostu podać dokument do wglądu, co ułatwi pracę funkcjonariuszowi i skróci czas kontroli.
Dowód osobisty podczas kontroli drogowej – za granicą konieczny
Planując wyjazd za granicę, trzeba mieć przy sobie nie tylko swoje dokumenty, ale również pojazdu. Powód jest prosty – zagraniczne służby nie mają dostępu do polskich baz danych. Mogą sprawdzić, czy pojazd lub kierowca są poszukiwani, ale nie zweryfikują uprawnień do prowadzenia pojazdu. Co więcej, aplikacja mObywatel nie zastąpi fizycznych dokumentów poza Polską. Możemy korzystać z niej wyłącznie na terenie kraju.
Wymagane dokumenty pojazdu – pamiętaj o wyjątkach
Warto również pamiętać, że prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC w niektórych przypadkach trzeba mieć przy sobie, także w Polsce. Dotyczy to uprawnień wydanych za granicą oraz pojazdów zarejestrowanych w innym kraju.
Policja w Polsce nie może sprawdzać danych w zagranicznych bazach, nawet tych należących do krajów UE. W takich przypadkach kierowca musi przedstawić fizyczny dokument. Nawet jeśli w innym kraju działa system podobny do polskiego mObywatela, polskie służby go nie honorują.