Czy w Polsce czeka nas zakaz parkowania na chodniku? Propozycja zmian jest już w Ministerstwie Infrastruktury

Rzecznik Praw Obywatelskich przesłał do Ministerstwa Infrastruktury postulat zmian w zasadach postoju pojazdów. Ich autorem jest ruch społeczny „Miejska Agenda Parkingowa”. Aktywiści chcą ograniczyć możliwość postoju aut na drodze dla pieszych.
Nie jest tajemnicą, że wiele chodników jest zastawionych przez auta. Często kierowcy, szukając miejsca do pozostawienia auta, w desperacji decydują się pozostawić je na drodze dla pieszych, nie pozostawiając im swobodnego przejścia. Nie można więc się dziwić, że niezmotoryzowani chcą wprowadzić zakaz parkowania na chodniku.
Zakaz parkowania na chodniku – propozycja zaostrzenia prawa
Do RPO wpłynęło pismo od ruchu społecznego „Miejska Agenda Parkingowa". Jednym z postulatów jest nowelizacja kodeksu ruchu drogowego dotycząca zasad postoju pojazdów. Autorzy wniosku chcą, aby przepisy pozwalały na postój pojazdu na drodze dla pieszych wyłącznie w miejscach wyznaczonych do tego celu, oznaczonych odpowiednimi znakami drogowymi lub wyposażonych w odpowiednią infrastrukturę.
Celem tej zmiany jest wyeliminowanie powszechnego dziś parkowania samochodów obiema osiami na chodniku. Ma to rozwiązać problemy przechodniów, którzy muszą wchodzić na przejście dla pieszych zza zaparkowanych aut, a nawet ustępować pierwszeństwa pojazdom jeżdżącym po chodnikach.
Zakaz parkowania na chodniku – propozycja zmian
Biuro RPO przekazało postulat do resortu transportu oraz zwróciło się do jego urzędników o informację, czy postulat ruchu społecznego może rozwiązać problem pieszych. Nie ma więc pewności, czy propozycja będzie brana pod uwagę. Należy jednak pamiętać, że podobne rozwiązania funkcjonują w Niemczech. Tam co do zasady chodnik jest przeznaczony wyłącznie dla pieszych. Tylko w miejscach, w których dopuszczają to znaki, można zaparkować na drodze, po której poruszają się przechodnie.
CZYTAJ TEŻ: Parkowanie na chodniku – jak prawidłowo zastosować się do przepisów Kodeksu Drogowego?
Zasady postoju na drodze dla pieszych
W Polsce kodeks drogowy dopuszcza postój auta na chodniku, jeśli jego dopuszczalna masa całkowita wynosi maksymalnie 2,5 tony. To jednak nie koniec warunków. Szerokość chodnika pozostawiona dla przechodniów to minimum 1,5 m. Przepisy dopuszczają postój zarówno całego pojazdu, jak i zatrzymanie na chodniku kołami jednego boku lub osi samochodu.