10 listopada 2024

Czy warto kupić używane felgi?

felga

Kupno nowych felg, szczególnie aluminiowych, to prosty i szybki sposób, aby odmienić wygląd auta. Ponieważ nowe obręcze są dość kosztowne, wielu właścicieli aut decyduje się na zakup obręczy na rynku wtórnym. Jednak czy używane felgi to dobre i opłacalne rozwiązanie?



Czy warto kupić używane felgi?

W Polsce mamy bogaty rynek części zamiennych, dlatego bez trudu można nabyć używane obręcze niemalże każdego rodzaju i rozmiaru w niskich cenach. Tylko czy warto kupić używane felgi? Taki zakup może być korzystny, o ile przed nim dobrze sprawdzimy każdą sztukę. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na:

  • powłokę lakierniczą – oryginalna warstwa lakieru bezbarwnego świadczy o tym, że felga nie przechodziła żadnych renowacji, więc można domniemywać, że nie była naprawiana po uszkodzeniach
  • uszkodzenia mechaniczne – używane felgi stalowe albo alufelgi mogą mieć różną przeszłość, dlatego należy dokładnie sprawdzić, czy nie ma na nich deformacji, pęknięć ani widocznych śladów spawania
  • certyfikaty jakości – kupując używane felgi, warto uzyskać dostęp do takich dokumentów jak: ECE, ISO 9001, Japan Via Certificate, PIMOT lub TUV wydawanych dla interesującego nas modelu
  • dowód zakupu – każdy sprzedawca powinien mieć dowód zakupu, które potwierdzi, że sprzedawany towar pochodzi z legalnego źródła, z tego powodu należy poprosić sprzedawcę o okazanie: paragonu lub umowy kupna-sprzedaży, a także o wystawienie takowego dla nas – ponieważ będzie on stanowił podstawę do ewentualnej reklamacji produktu
  • wymiary – ważne są: szerokość i średnica felgi oraz rozstaw otworów montażowych, dzięki czemu dobierzemy odpowiednie opony, a także rozstaw, osadzenie, nośność i stosunek do mocy silnika pojazdu

Należy też pamiętać o tym, że niektóre modele felg aluminiowych albo stalowych, które są mało popularne w naszym kraju, mogą być podróbkami. Poza tym decydując się na trudno dostępny w Polsce model, możemy mieć potem kłopot z zakupem pojedynczej sztuki.

Używane felgi – czy to się opłaca?

Opłacalność zakupu używanych felg w dużej mierze zależy od tego, kto je sprzedaje i w jakim są stanie. Jeśli sprzedający obręcze z drugiej ręki deklaruje, że są one poste i nie wymagają napraw, warto ustalić z nim opcję zwrotu po sprawdzeniu zakupu w punkcie wulkanizacyjnym. Jeżeli nie zgodzi się na taki rozwiązanie, może to oznaczać, że nie są one w dobrym stanie i najlepszym wyjściem jest rezygnacja z zakupu.

Felgi używane mocno porysowane albo uszkodzone zwykle są dość tanie. Ich zakup może się opłacać, o ile mamy możliwość wykonania naprawy samodzielnie albo po niskiej cenie w zaprzyjaźnionym warsztacie wulkanizacyjnym. Nowoczesne metody regeneracji pozwalają na skuteczne wyprostowanie obręczy, uzupełnienie ubytków i odnowienie oraz zabezpieczenie powierzchni nowym lakierem.

Używane felgi – wady i zalety

Najważniejsze wady używanych felg to:

  • niepewność co do historii i stanu obręczy – nie wiadomo, czy auto w nie wyposażone nie uderzyło w krawężnik albo nie wjechało do dziury, co mogło spowodować mikropęknięcia niewidoczne gołym okiem
  • brak certyfikacji co do oryginalności danego modelu
  • brak lub niepewna gwarancja producenta
  • zazwyczaj brak możliwości dokupienia pojedynczej obręczy do kompletu

Obręcze zakupione na rynku wtórnym mają też zalety. Są to przede wszystkim:

  • niska cena
  • możliwość łatwiejszego dopasowania obręczy do starszych modeli pojazdów typu oldtimer, dzięki czemu auto zachowa odpowiednią stylistykę

Czy warto kupić używane felgi aluminiowe?

Warto kupić używane flagi aluminiowe, o ile nie są bardzo uszkodzone. Mechnicy są w stanie naprawić bęben po wewnętrznej stronie obręczy, ale pęknięć po stronie zewnętrznej w zasadzie się nie naprawia, ponieważ nie daje to gwarancji bezpiecznego użytkowania. Dlatego przed zakupem alufelg należy dobrze przemyśleć, ile będzie nas kosztowała ewentualna naprawa i lakierowanie.

Czy warto kupić używane felgi stalowe?

Felgi stalowe są łatwo dostępne i znacznie tańsze od felg aluminiowych, dlatego nie zawsze warto inwestować w używane modele. Takie rozwiązanie może jednak sprawdzić się w przypadku starych samochodów typu oldtimery, do których ciężko jest kupić nowe pasujące obręcze.

Czy warto kupić używane felgi z oponami?

W internecie albo na złomie można kupić felgi z oponami pochodzące z demontażu starych, albo uszkodzonych samochodów. Niestety w większości przypadków jest to bardzo ryzykowne. O ile pęknięcia, przetarcia albo wybrzuszenia gumy są dość łatwo dostrzegalne, o tyle uszkodzenia wewnątrz opony będą trudne do weryfikacji. Ponadto bez zdjęcia opony nie sprawdzimy dokładnie stanu felg używanych.

Osoby nabywające felgi z oponami z demontażu muszą liczyć się z tym, że całość będzie mniej trwała i w efekcie właściciel będzie czekała wcześniejsza wymiana ogumienia.

Które felgi warto kupić – aluminiowe czy stalowe?

Felgi stalowe wyróżniają się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, niską w porównaniu do alufelg ceną oraz dostępnością. Twarde stopy stali sprawiają, że wjechanie w dziurę w jezdni albo na wysoki krawężnik nie powoduje dużych odkształceń. Jednocześnie mała plastyczność powoduje, że są podatniejsze na pęknięcia. Niestety felgi stalowe łatwo ulegają korozji: szkodzi im wilgoć oraz sól wysypywana zimą na jezdnie, dlatego mogą wymagać systematycznej konserwacji.

Z kolei felgi aluminiowe są lekkie, odporniejsze na warunki pogodowe i dostępne w rozmaitych wzorach i kolorach, nawet te z drugiej ręki. Co więcej, zapewniają lepsze chłodzenie układu hamulcowego niż stalowe.

Niestety łatwiej ulegają odkształceniom i uszkodzeniom, jednak są na tyle plastyczne, że można oddać je do regeneracji. Naprawa jest znacznie prostsza i bardziej opłacalna niż prostowanie obręczy stalowych.

Dokonując wyboru, trzeba pamiętać, że nie każde alufelgi pozwalają na założenie zimą łańcuchów na koła.