Czy wiesz, kiedy mijasz skrzyżowanie?
Zakaz wyprzedzania, parkowania, a w końcu zasady odwoływania znaków ograniczenia prędkości czy wyprzedzania. Z punktu widzenia kierowcy, wiedza, czy dane miejsce jest skrzyżowaniem, ma kolosalne znaczenie.
Nie każde skrzyżowanie jest nim w rzeczywistości. Może to być tylko połączenie dróg, które należy traktować jak każdy inny fragment jezdni. Czym jest zatem skrzyżowanie?
Skrzyżowanie – najnowsza definicja
Warto wspomnieć, że od września 2022 r. obowiązuje nowa definicja skrzyżowania. W obecnym brzmieniu to: „część drogi będąca połączeniem dróg albo jezdni jednej drogi w jednym poziomie, z wyjątkiem połączenia drogi o nawierzchni twardej z drogą o nawierzchni gruntowej lub z drogą wewnętrzną“. Niestety, przepisy nie ułatwiają rozszyfrowania, co jest rzeczywiście skrzyżowaniem, a co nim nie jest.
Według resortu infrastruktury skrzyżowaniem nie jest przejazd ani jezdnia do zawracania na drodze o dwóch jezdniach głównych, chyba że są one ulokowane na skrzyżowaniu. Dla odmiany węzły drogowe traktowane są zawsze jako skrzyżowanie. Wcześniej mogły, ale nie musiały nim być.
CZYTAJ TEŻ: Znaki pułapki. Oto 6 sytuacji, w których nieświadomie możesz złamać przepisy
Kierowcy powinni pamiętać, że droga twarda, aby mogła stworzyć skrzyżowanie z drogą publiczną, nie musi już mieć minimum 20 m długości. Teraz decyduje o tym znak ostrzegawczy lub informacyjny.
Kłopotliwe łączniki
Mimo że zgodnie z definicją łączniki należy traktować jak skrzyżowanie, będą więc one odwoływać np. znaki ograniczenia prędkości. Jednak według interpretacji Ministerstwa Infrastruktury, łączniki do zawracania nie są skrzyżowaniami, o ile nie są elementem większego skrzyżowania. Dla odmiany połączenie jezdni głównej z jezdnią dodatkową jest zawsze skrzyżowaniem.
Dojazd do posesji to tylko dojazd
Mimo że zgodnie z definicją łączniki należy traktować jak skrzyżowanie, będą więc one odwoływać np. znaki ograniczenia prędkości. Jednak według interpretacji Ministerstwa Infrastruktury, łączniki do zawracania nie są skrzyżowaniami, o ile nie są elementem większej „krzyżówki". Dla odmiany połączenie jezdni głównej z jezdnią dodatkową jest zawsze skrzyżowaniem.