28 lipca 2023

Czy wiesz, że… nowa funkcja Map Google pozwoliła na ogromne ograniczenie emisji CO2?

mapy google

Mapy Google odciążają środowisko naturalne? Według serwisu The Verge wprowadzenie alternatywnej trasy dojazdu, a więc z zielonym listkiem, do tej pory pozwoliło na zaoszczędzenie emisji ogromnej ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Jakiej?

W 2021 roku Mapy Google pochwaliły się nową funkcją. Obok wyszukiwania najkrótszych czy najszybszych tras, udostępniono kolejną możliwość. Czyli trasy ekonomiczne z zielonym listkiem, a więc pozwalające na zaoszczędzenie paliwa i ograniczenie emisji CO2 do atmosfery.

MAPY GOOGLE POMAGAJĄ OGRANICZYĆ CO2!

Zobacz wideo news

Mapy Google: w wielu miejscach świata

Ta nowa funkcja po raz pierwszy pojawiła się w Stanach Zjednoczonych. Stopniowo Google zaczęło ją rozpowszechniać, w rezultacie czego dzisiaj, oprócz 40 krajów europejskich, „obsługuje” ona również np. Egipt i inne zakątki świata.

Według giganta technologicznego funkcja wykorzystuje tzw. uczenie maszynowe i jest w stanie dostosować się do sposobu jazdy użytkownika. Kierowca może wybrać, jaki rodzaj napędu znajduje się w jego samochodzie. Czy jest to jednostka benzynowa, wysokoprężna, hybrydowy układ napędowy czy też silnik elektryczny (TUTAJ poznasz zasadę działania elektryka).

Następnie specjalny algorytm dopasowuje trasę do optymalnej pracy danego pojazdu. Auta wysokoprężne będą preferować autostrady, podczas gdy hybrydy – jazdę z mniejszą prędkością. Podobnie jak samochody czysto elektryczne.

W przypadku użytkowników hybryd plug-in (TUTAJ poznasz rodzaje hybryd) oraz aut wyłącznie na prąd, Mapy Google oferują dodatkowe informacje. Dotyczą one nie tylko rozmieszczenia punktów ładowania, obsługiwanych złączy, ale również ich dostępności i szybkości ładowania.

Ile do tej pory zaoszczędzono?

Według serwisu The Verge, od momentu uruchomienia nowej funkcji Map Google w 2021 roku do końca 2022 roku udało się zaoszczędzić aż 1,2 mln ton emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

W przybliżeniu odpowiada to rocznej eksploatacji aż 250 000 samochodów z silnikami spalinowymi.

Co ciekawe, samo Google rocznie wytwarza około 10 mln ton CO2. Tyle ten gigant technologiczny wyprodukował wyłącznie w 2022 roku.