10 stycznia 2024

Czyszczenie wnętrza samochodu – jak zrobić to samemu?

Czyszczenie wnętrza samochodu
Źródło: Autor

Czyszczenie wnętrza samochodu nie musi oznaczać ogromnych nakładów pracy i sporych wydatków. Kabina auta może odzyskać dawny blask, nawet jeśli nie jesteśmy profesjonalistami zajmującymi się detailingiem. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach.

Środki do czyszczenia wnętrza samochodu

Na rynku dostępne jest mnóstwo specjalistycznych środków, które możemy wykorzystać, jeśli mamy w planie czyszczenie wnętrza samochodu. Zarówno do pielęgnacji elementów plastikowych, gumowych, jak i do odświeżania tapicerki materiałowej bądź skórzanej.

Spektrum cenowe oferowanych przez różne firmy produktów jest na tyle szerokie, że przed zakupem warto sprawdzić opinie o danym preparacie. Znajdziemy je np. w komentarzach kupujących, na stronach wybranych sklepów internetowych czy portali aukcyjnych. Bardzo często okazuje się, że tańszy produkt skutecznością niewiele odbiega od droższego, markowego. Po co więc przepłacać?

Odkurzanie samochodu

Jeśli odkurzanie ma przebiegać kompleksowo, to warto zaopatrzyć się w różne końcówki do odkurzacza. Dzięki nim np. usuniemy sierść czy dotrzemy do trudno dostępnych miejsc. Zalecana jest także ostrożność i używanie wariantów np. z miękkim włosiem, tak aby nie uszkodzić tapicerki lub jej elementów. Niewielkich rozmiarów, tanie odkurzacze przenośne w praktyce nie zdają egzaminu. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dobrej jakości odkurzacza piorącego. Wyjątkowo zwykłej odmiany tego urządzenia, zaopatrzonego w odpowiednie końcówki.

Odkurzanie jest jedną z najważniejszych czynności, o jakich powinniśmy pamiętać przystępując do czyszczenia wnętrza pojazdu. Jeśli tego nie zrobimy, to nakładanie różnego rodzaju środków chemicznych na powierzchnię pokrytą brudem, mija się z celem i może spowodować więcej szkód, niż pożytku.

Czyszczenie tapicerki

Tekstylna

Tradycyjnego odkurzacza możemy użyć również do czyszczenia tapicerki. Jest to jednak doraźne wyjście z sytuacji. Znacznie lepszym sprzętem jest specjalna myjka parowa. Pranie tapicerki zalecamy przeprowadzać w ciepłe dni, tak aby umożliwić jej dokładne wyschnięcie. Przed wypraniem możemy zastanowić się nad zastosowaniem specjalnych środków chemicznych do usuwania silnych zabrudzeń. Zabrudzone miejsce spryskujemy preparatem, a następnie przecieramy powierzchnię szczotką i zostawiamy na kilkanaście minut do wchłonięcia. Ostatnim krokiem jest wytarcie tapicerki szmatką z mikrofibry i pozostawienie na kilka godzin do wyschnięcia.

Skórzana

Popękana i mocno zabrudzona skórzana tapicerka to częsty widok w starszych pojazdach. Nie musi jednak oznaczać, że auto było zbyt intensywnie eksploatowane. Czy w takim ten rodzaj tapicerki charakteryzuje się aż tak niską wytrzymałością? Nie do końca. Wiele osób po prostu zapomina o właściwej pielęgnacji. Warto ją przeprowadzać co 2-3 miesiące, aby materiał nie stracił na elastyczności i był odpowiednio zaimpregnowany. Takie zabiegi zdecydowanie przedłużą jego żywotność.

Ważne, aby do nakładania preparatu używać specjalnie przeznaczonych do tego celu ściereczek bądź szmatek. Jednocześnie nie należy stosować takich specyfików jak krem do rąk czy mydło. Efekt ich użycia może być odwrotny do zakładanego. Mówiąc prościej, narażamy skórzaną tapicerkę na uszkodzenia, typu odbarwienie czy nawet starcie się farby. Nie należy również nakładać środków chemicznych na rozgrzaną tapicerkę. Pozostawienie samochodu w nasłonecznionym miejscu świeżo po zaimpregnowaniu skórzanej tapicerki to również zły pomysł.

Przy okazji warto wspomnieć o kwestiach związanych z regeneracją skórzanej tapicerki. Zapewne większość z nas widziała kiedyś zdjęcia, na których profesjonalne firmy zajmujące się odnawianiem skórzanej tapicerki prezentują efekty swojej pracy. Spękania, rozdarcia, utrata koloru? To nie problem. Właściwie wszystko da się naprawić. Mało osób wie jednak o tym, że taką renowację możemy przeprowadzić również we własnym zakresie. Na rynku dostępne jest wiele środków, takich jak specjalne szpachle i lakiery do skór, dzięki którym tapicerka odzyska dawny blask. Nie radzimy jednak zabierać się do tego bez odpowiedniego przygotowania i zapoznania z podstawowymi zasadami, których należy pilnować w trakcie przeprowadzania takich czynności.

Czyszczenie dywaników podłogowych

Wiele osób zaczyna odkurzanie samochodu od skupienia się na dywanikach. Nie twierdzimy, że to zła kolejność, jednak zanim zabierzemy się za tę czynność, należy wyjąć je z auta i porządnie wytrzepać. Oczywiście używając odpowiedniej siły, tak aby nie uszkodzić np. plastikowych klipsów, za pomocą których mocuje się je do wykładziny podłogowej. W większości przypadków do usunięcia zanieczyszczeń wystarczy dobrej jakości odkurzacz. Idealnym rozwiązaniem jest użycie tzw. odkurzacza piorącego. Jeśli nie dysponujemy takim sprzętem, to po odkurzeniu dywaników można rozważyć ich wypranie. Wybór tej opcji oznacza także porządne suszenie. Nigdy nie wkładajmy nie do końca wysuszonych dywaników do auta! W przeciwnym razie stwarzamy idealne warunki do powstania pleśni i namnażania się drobnoustrojów szkodliwych dla naszego zdrowia.

Mycie szyb

Dobra widoczność to podstawa naszego bezpieczeństwa. Dlatego do mycia szyb samochodowych używajmy najlepiej tylko i wyłącznie środków do tego przeznaczonych. Odradzamy wycieranie szyb pierwszą lepszą ścierką. Zamiast niej zdecydowanie lepiej zastosować gąbkę, która nie pozostawi smug i niewielkich resztek materiału na szklanej powierzchni. W przypadku bardzo mocno zabrudzonych szyb możemy zastosować specjalną glinkę. O procesie glinkowania pisaliśmy TUTAJ.

Jeśli zauważymy głębokie rysy na szybach, to możemy pomyśleć o próbie ich usunięcia. W jaki sposób? Najlepiej skontaktować się z profesjonalnymi firmami, zajmującymi się naprawą szyb samochodowych. Wiele z nich oferuje również usługę tzw. polerowania szyb, dzięki której pozbędziemy się zarysować. Oczywiście są pewne ograniczenia, dlatego najlepiej podjechać do specjalisty i zapytać o szczegóły, a przy okazji zapoznać się z wyceną.

Czyszczenie i impregnacja plastików

Zakup popularnego środka w sprayu, określanego najczęściej zwyczajowo jako tzw. plak. Następnie spryskanie nim deski rozdzielczej i innych plastikowych elementów i przetarcie szmatką. To wręcz encyklopedyczny przykład niewłaściwego użycia tego rodzaju środków. W efekcie nie usuwamy większości zabrudzeń, a jedynie przykrywamy je preparatem chemicznym. Na dodatek powierzchnia staje się tłusta i wszystko się do niej przylepia. Co zrobić, aby tego uniknąć?

Przede wszystkim, przed użyciem preparatu do plastików, wyczyśćmy dokładnie wszystkie elementy. Do tego celu wystarczy zwykła miękka ściereczka z mikrofibry i woda. Dopiero po pozbyciu się kurzu i plam (np. po rozlanym napoju) i wyschnięciu można pomyśleć o użyciu tzw. plaka. Nakładając na wspomniane powierzchnie ten środek, nie pryskajmy, gdzie tylko się da. Wystarczy jedna, delikatna warstwa preparatu, aby skutecznie nabłyszczyć plastiki. Oprócz podanego przykładu, na rynku dostępne są także pianki, balsamy czy mleczka. Nie tylko nadające połysk, ale również w wariancie matowym.

Czyszczenie kokpitu w samochodzie

Większe elementy kokpitu czyścimy w sposób analogiczny, jaki opisaliśmy wcześniej w odniesieniu do plastików. Warto skupić się na takich elementach jak kratki nawiewu, czy trudno dostępne zakamarki, np. w tunelu środkowym. Szczególnie w przypadku tych pierwszych przydadzą się zwykłe patyczki do uszu, dzięki którym dotrzemy do trudno dostępnych miejsc. W ekstremalnych przypadkach silne zabrudzenia możemy próbować usunąć za pomocą myjki parowej. Odradzamy używanie silnych środków chemicznych typu zmywacze czy rozpuszczalniki. Mogą skutecznie odbarwić, a nawet odkształcić plastikowe elementy.

Oczyszczenie układu klimatyzacji

Idealnym i zalecanym rozwiązaniem jest regularne serwisowanie układu klimatyzacji w profesjonalnym warsztacie. Oczyszczanie, co prawda mniej kompleksowe, możemy także przeprowadzić we własnym zakresie. Służą do tego specjalne preparatu w puszcze. Umieszczamy je w samochodzie, uruchamiamy pojazd i zamykamy auto na kilkanaście minut. W tym czasie uwalniający się z puszki środek chemiczny pomaga odświeżyć układ klimatyzacji.

Odświeżenie podsufitki

Czyszczenie podsufitki to czynność, którą należy przeprowadzać wyjątkowo ostrożnie. Używanie do tego celu mokrej gąbki lub pianki to kiepski pomysł. Raczej na niewiele się zdadzą, a prawdopodobnie pozostawią po sobie ślady w postaci jeszcze większych plam. Na dodatek woda z płynem będzie ściekać wprost na tapicerkę. Polecamy więc użycie myjki parowej lub przecieranie zabrudzonej powierzchni ściereczką z mikrofibry, na którą nakładamy specjalny preparat do usuwania zabrudzeń z tego elementu. Niektórzy chwalą sobie również popularne nawilżane chusteczki, które możemy kupić w większości sklepów z kosmetykami. Fakt, pomagają usunąć zabrudzenia, ale należy bardzo uważać, aby nie spowodowały nieodwracalnych odbarwień materiału.

Czyszczenie wnętrza samochodu. Podsumowanie

Czyszczenie wnętrza samochodu można przeprowadzić we własnym zakresie. Należy jednak pamiętać, aby stosować jedynie środki do tego przeznaczone. Inne preparaty, które dobrze sprawdzą się w gospodarstwie domowym czy podczas codziennej higieny, na wnętrze pojazdu mogą (i zapewne w większości będą) działać niekorzystnie. Pamiętajmy także o kwestiach związanych z ochroną środowiska i ogólnie przyjętymi zasadami dobrego wychowania. Robienie myjni samochodowej z osiedlowego parkingu to zdecydowanie zły pomysł. Podobnie jak sprzątanie samochodu w lesie czy nad jeziorem.