Co trzeba zrobić po zakupie auta? Formalności po zakupie auta
Zakup samochodu nie kończy się wraz z podpisaniem umowy kupna-sprzedaży i odebraniem kluczyków od dotychczasowego właściciela. Zanim zaczniesz się cieszyć z nowego auta, musisz dopełnić kilku formalności. Sprawdź, co należy zrobić po zakupie samochodu!
Formalności po zakupie auta krok po kroku
Zakup samochodu to spora inwestycja. Wymaga również przypilnowania kilku czynności administracyjnych wynikających bezpośrednio z przekazania Ci praw do własności samochodu używanego. Istotne jest również to, że formalności tych należy dopełnić w wyznaczonym przez prawo terminie. By transakcja przebiegła w pełni legalnie, czeka Cię:
- Krok 1: zgłoszenie nabycia pojazdu i opłacenie podatku PPC w urzędzie skarbowym w terminie 14 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży.
- Krok 2: sprawdzenie ważności badań technicznych samochodu.
- Krok 3: wybór polisy OC
- Krok 4: przerejestrowanie samochodu używanego w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania (w ciągu 30 dni).
Dopiero po spełnieniu tych wszystkich obowiązków możesz spać bez obaw o kary finansowe i cieszyć się ze swojego nowego auta.
Opłata podatku PCC po zakupie samochodu
Zakup samochodu używanego wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Może być on uregulowany przez sprzedawcę, choć w praktyce rzadko zdarza się, by ten zgłosił taką gotowość – najczęściej więc obowiązek ten ciąży na kupującym.
Wyliczenie kwoty podatku PCC nie powinno stanowić problemu. Jest on stały, a jego wysokość to 2% ceny podanej w umowie kupna-sprzedaży samochodu. Trzeba tu pamiętać, że jeśli kwota wzbudzi wątpliwości urzędnika, może on samodzielnie obliczyć wartość auta, korzystając ze specjalnych tabel statystycznych, które pozwalają zweryfikować aktualną cenę używanych samochodów w podobnym segmencie. Jeśli auto rzeczywiście znacznie odbiega wartością od tych na rynku ze względu na jego stan techniczny, warto mieć ze sobą dokumenty samochodu (dowód rejestracyjny, kartę pojazdu) i np. zdjęcia usterek, które uprawdopodobnią cenę transakcji w oczach urzędnika.
Co ważne, istnieją też pewne wykluczenia. Podatku od kupna samochodu używanego nie zapłacisz jeżeli:
- sprowadzasz samochód z zagranicy,
- kupujesz auto używane o wartości mniejszej niż 1000 zł,
- nabywasz pojazd od firmy (również jednoosobowej działalności gospodarczej).
By opłacić podatek wyliczony przez urzędnika należy pobrać i wypełnić deklarację PPC-3 (w przypadku współwłasności – PCC-3/A). Można ją później złożyć w urzędzie, przesłać pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Samą kwotę podatku uiścisz w kasie urzędu skarbowego albo przelewem na konto urzędu.
Stan techniczny i wyposażenie samochodu
Po zakupie auta od poprzedniego właściciela warto zweryfikować jego stan techniczny w okręgowej stacji kontroli pojazdów. Zrób to, zanim udasz się do wydziału komunikacji – bez ważnego przeglądu pojazd nie może zostać zarejestrowany. Aktualne badania techniczne to też większy spokój ducha. Sprawdź przede wszystkim takie podzespoły jak układ wydechowy, akumulator czy stan reflektorów. Wymień pasek rozrządu, świece zapłonowe i płyny hydrauliczne. Dokonaj diagnostyki komputerowej i sprawdź stan zawieszenia i geometrię kół. Już na tym etapie przygotuj używany samochód do dalszej, bezpiecznej eksploatacji.
Zadbaj również o kwestię wyposażenia. Oprócz obowiązkowych gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego pod ręką warto mieć kamizelkę odblaskową i apteczkę.
Jak zarejestrować auto w wydziale komunikacji?
Zanim udasz się do Wydziału Komunikacji (właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania), by zarejestrować samochód, skompletuj dokumentację. Będziesz potrzebował wypełnionego wniosku o rejestrację pojazdu, a także dokumentów samochodu (dowód rejestracyjny, polisa OC, zaświadczenie o ważności badania technicznego). Za dowód własności auta posłuży umowa kupna-sprzedaży. Poza tym potrzebne będzie zaświadczenie o opłaceniu podatku PCC, tablice rejestracyjne i dokument tożsamości. Co ważne, jeśli auto ma kilku współwłaścicieli, wszyscy powinni być obecni przy rejestracji pojazdu, chyba że ustanowiono pełnomocnictwo. Coraz więcej urzędów udostępnia też możliwość przerejestrowania samochodu online.
W 2022 roku zmieniły się przepisy, dzięki czemu nie musisz już pamiętać o takich kwestiach jak dołączanie karty pojazdu do wniosku o rejestrację czy przyklejeniu naklejki kontrolnej na przedniej szybie samochodu. Obecnie możliwe jest też zachowanie tablic rejestracyjnych po poprzednim właścicielu, jeśli auto było już zarejestrowane w Polsce.
Ile kosztuje rejestracja samochodu?
Po zmianach w 2022 roku i uproszczeniu procedur koszty rejestracji pojazdu zmalały. Obecnie za rejestrację samochodu używanego zapłacisz 161,5, również w przypadku pojazdu sprowadzanego z zagranicy.
Ubezpieczenie OC po zakupie auta
Po zakupie auta używanego musisz zadbać o kwestię obowiązkowego OC. Chroni ono Twój majątek, ale także interesy innych uczestników ruchu, jeśli dojdzie do stłuczki lub wypadku z Twojej winy. Wraz z dokumentami auta poprzedni właściciel powinien przekazać Ci swoją polisę i potwierdzenie opłacania składek. Teraz do wyboru masz dwie możliwości: możesz korzystać z dotychczasowego ubezpieczenia OC samochodu do końca trwania umowy (nie jest automatycznie przedłużana) albo ją wypowiedzieć i skontaktować się z wybranym towarzystwem w celu wykupienia nowej polisy.
Formalności po zakupie auta z zagranicy
Jeśli decydujesz się na zakup auta zagranicą i sprowadzanie go do Polski, formalności będą nieco inne. Po pierwsze, w takiej sytuacji nie płacisz podatku PCC. Musisz jednak liczyć się z koniecznością zapłaty podatku akcyzowego. Wysokość akcyzy uzależniona jest od pojemności silnika i rodzaju napędu (hybrydy są objęte preferencyjnymi warunkami). Opłatę należy uiścić w ciągu 30 dni od przekroczenia granicy.
Przy rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy wymagane są następujące dokumenty:
- umowa kupna-sprzedaży, karta pojazdu i dowód rejestracyjny przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego (dowód nie musi być tłumaczony, jeśli sprowadzasz samochód z kraju UE i dokument ma ujednolicone kody),
- potwierdzenie opłacenia akcyzy
- zaświadczenie dotyczące ważności badań technicznych pojazdu
- zagraniczne tablice rejestracyjne
- potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu za granicą
- w przypadku samochodów spoza krajów UE – potwierdzenie odprawy celnej.
Podsumowując, formalności po zakupie auta używanego obejmują opłatę podatku PCC, rejestrację pojazdu i przedłużenie obowiązkowego OC. Zanim zaczniesz na dobre korzystać z nowego samochodu, zadbaj także o jego stan techniczny i skompletuj wyposażenie pojazdu.
FAQ
By zarejestrować samochód używany potrzebujesz umowy kupna-sprzedaży auta, dowodu rejestracyjnego samochodu, polisy OC, potwierdzenia przeglądu rejestracyjnego, potwierdzenia opłaty podatku PCC, wypełnionego wniosku rejestracyjnego oraz dokumentu tożsamości.
Tak. By zarejestrować samochód używany urzędnik poprosi Cię o przedstawienie ważnego badania technicznego pojazdu.
Koszt rejestracji samochodu to standardowo 161,50. Cena ta obejmuje koszt zwyczajnych tablic rejestracyjnych, dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, nalepki legalizacyjnej i opłaty ewidencyjnej.
Każdy samochód musi być objęty ubezpieczeniem OC. Po zakupie samochodu używanego możesz korzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela, chyba że pojazd nie ma ważnej polisy. Wtedy trzeba ją wykupić.
Tak, możesz korzystać z polisy OC poprzedniego właściciela, ale tylko do końca trwania zawartej przez niego umowy. Nie przedłuża się ona automatycznie na kolejny rok.