Jakie dokumenty trzeba przekazać przy sprzedaży auta?
Zakup używanego samochodu to poważna transakcja. Każdy kupujący powinien znać formalności, których należy dopełnić, by cały proces odbył się zgodnie z literą prawa. Pozwoli to uniknąć problemów w późniejszym czasie. Jakie dokumenty powinien przekazać Ci sprzedający wraz z kluczykami do Twojego nowego samochodu?
Umowa kupna-sprzedaży
Umowa kupna-sprzedaży samochodu to podstawowy dokument potwierdzający transakcję zakupu samochodu. Stanowi kluczowe zabezpieczenie interesów obu stron i jest potrzebna do przeprowadzenia dalszych czynności administracyjnych w wydziale komunikacji (przerejestrowanie/wyrejestrowanie auta) czy urzędzie skarbowym (zapłata podatku PCC). O jej podpisanie i prawidłową konstrukcję powinien więc zabiegać zarówno kupujący, jak i sprzedający. Z prawnego punktu widzenia umowa kupna-sprzedaży jest przekazaniem własności rzeczy (w tym przypadku samochodu) i zobowiązaniem do jej wydania nabywcy. Choć to prosty dokument i może zostać sporządzony nawet odręcznie, trzeba pamiętać o jego prawidłowej strukturze i kompletności zapisów. Umowa powinna jasno wskazywać:
- strony transakcji, a więc musi zawierać dane osobowe kupującego i sprzedającego, tj. imię, nazwisko, PESEL, nr dokumentu potwierdzającego tożsamość, adres zameldowania i ewentualne inne istotne dane identyfikujące kupującego i dotychczasowego właściciela samochodu (np. NIP, jeśli stroną jest firma)
- przedmiot transakcji – wszystkie istotne dane samochodu tj. marka, model, rocznik, numer rejestracyjny, VIN, przebieg itp. Mogą tu pojawić się również opisy usterek lub formuły oświadczeń, np. że kupujący zna stan techniczny pojazdu
- miejsce i data zawarcia umowy
- kwota uiszczona na rzecz sprzedawcy z tytułu sprzedaży samochodu.
Pamiętaj również, by umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach i upewnij się, że na obu kopiach znajdują się podpisy kupującego i sprzedającego. Jeśli chcesz wiedzieć, co dokładnie powinno się w niej znaleźć i pobrać gotowy wzór do druku, przeczytaj nasz artykuł na temat umowy kupna-sprzedaży samochodu.
Dowód rejestracyjny
W momencie zakupu auta używanego jego dotychczasowy właściciel powinien przekazać Ci dowód rejestracyjny pojazdu. Będzie on niezbędny, kiedy udasz się do właściwego wydziału komunikacji, by dokonać rejestracji samochodu. Dokument zawiera precyzyjne dane na temat konkretnego auta. Co ważne, znajdziesz w nim również informację o datach kolejnych przeglądów technicznych samochodu.
Karta pojazdu
Od września 2022 roku karty pojazdu nie są już wydawane i nie trzeba wozić ich ze sobą. Wynika to z postępującej cyfryzacji. Przy rejestracji samochodu pracownik administracyjny ma zdalny dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i może w niej potwierdzić stosowne dane. Warto jednak nalegać na sprzedającego, by wydał dokument podczas podpisywania umowy kupna-sprzedaży auta. Karta pojazdu pozwoli szybko sprawdzić historię serwisową samochodu i informację o poprzednich właścicielach auta. Brak dokumentu powinien być sygnałem alarmowym. Warto wiedzieć, że historię pojazdu on-line można obecnie sprawdzić w aplikacji mPojazd (dostęp z aplikacji mObywatel). Brak karty pojazdu nie jest więc przeszkodą przy kupnie auta, ale warto zapytać o nią sprzedającego i poprosić o jej przekazanie.
Ubezpieczenie OC
Sprzedaż samochodu wiąże się również z konsekwencjami w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu. By dopełnić wszelkich formalności związanych z kupnem auta, sprzedający powinien przekazać Ci aktualną polisę i potwierdzenie uiszczenia ostatniej składki. Jako nowy właściciel samochodu możesz ubezpieczyć samochód u sprawdzonego usługodawcy lub przenieść je do nowego towarzystwa zgodnie z Twoimi preferencjami.
Zakup używanego samochodu nie jest procesem skomplikowanym. Warto jednak zadbać o skompletowanie potrzebnej dokumentacji auta, by uniknąć komplikacji przy załatwianiu formalności administracyjnych i skarbowych. Trzeba też pamiętać o ważnych terminach – na na przerejestrowanie samochodu masz 30 dni od daty zawarcia umowy, ale podatek PCC należy zapłacić szybciej – w ciągu 14 dni.