24 lipca 2023

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) – czym jest i jak z niej korzystać

CEPiK to źródło kompleksowej informacji o pojazdach mechanicznych i kierowcach. Choć początkowo jego celem było przeciwdziałanie niepokojącym zjawiskom związanym ze sprzedażą samochodów używanych, dziś to narzędzie wykorzystywane jest w wielu sytuacjach zarówno przez osoby prywatne, jak i instytucje. Sprawdź, czym jest CEPiK i jakie informacje pozwala pozyskać.

Czym jest CEPiK?

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców została powołana przez Ustawę Prawo o Ruchu Drogowym. W ciągu 30 lat zmieniała się forma i cele ewidencji. CEPiK nadzorowany od 2016 roku przez Ministerstwo Cyfryzacji to baza danych utworzona z dwóch zbiorów: Centralnej Ewidencji Pojazdów i Centralnej Ewidencji Kierowców. Głównym założeniem powstania ewidencji pojazdów było zapobieganie nadużyciom i oszustwom, które miały miejsce w obrocie samochodami używanymi. Wprowadzane od 2018 roku nowe funkcjonalności znacznie poszerzyły zastosowanie bazy.

CEPiK 2.0 pozwala na weryfikację historii auta i wszelkich informacji podawanych przez właściciela w ogłoszeniu z ofertą sprzedaży pojazdu. Baza gromadzi również dane o kierowcach i ich uprawnieniach. Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców to dziś cenne narzędzie dla służb, instytucji, a nawet przedsiębiorców, o czym będzie jeszcze mowa w dalszej części tekstu. Warto podkreślić, że ewidencja obejmuje obecnie wszystkie pojazdy zarejestrowane w Polsce oraz samochody z wybranych krajów europejskich (m.in. Włoch, Niemiec i Francji), Kanady i USA. W przyszłości planuje się dalsze integracje z systemami międzynarodowymi. Trzeba również docenić wiarygodność informacji, które gromadzi CEPiK. Te przekazywane są na bieżąco m.in. z policji, wydziałów komunikacji, stacji kontroli pojazdów, Inspekcji Transportu Drogowego, ABW, prokuratury, sądów i towarzystw ubezpieczeniowych.

Czego można się dowiedzieć korzystając z CEPiK?

Korzystając z bazy CEPiK, będziesz mieć przede wszystkim dostęp do informacji pozyskanych z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Gromadzi ona dane, które można pogrupować następująco:

  • Informacje podstawowe: marka, model pojazdu, dane techniczne, tj. moc silnika i pojemność silnika.
  • Dokumenty pojazdu: data pierwszej rejestracji, nadanie lub utrata dowodu rejestracyjnego, informacje o tablicach rejestracyjnych i czasowych, wyrejestrowanie lub zbycie pojazdu.
  • Dane właścicieli i posiadaczy samochodu.
  • Wydarzenia z udziałem pojazdu: sprawdzisz tam np. informację o szkodach poniesionych w wypadkach z udziałem pojazdu, zgłoszenie kradzieży, datę odnalezienia pojazdu.
  • Szczegółowe informacje o ubezpieczeniu OC.
  • Historię badań technicznych pojazdu – co może być dla Ciebie istotne, sprawdzisz również stan licznika odczytany w dniu badania.

Układ graficzny ułatwia odtworzenie historii pojazdu – podstawowe fakty przedstawione są w postaci osi czasu (od daty produkcji), co pozwala w ciągu kilku minut zapoznać się z informacjami, które mogą Ci ułatwić decyzję o zakupie auta używanego lub zrezygnowaniu z oferty. Druga baza – Centralna Ewidencja Kierowców – obejmuje dane osób uprawnionych do prowadzenia pojazdów. Dostęp do niej mają przede wszystkim pracownicy służb. Przykładowo policjant sprawdzi w niej dane osobowe kierowcy, jego uprawnienia do prowadzenia różnych rodzajów pojazdów, a także wszelkie dodatkowe informacje związane np. z cofnięciem uprawnień, zatrzymaniem lub zgubieniem prawa jazdy, aktualna liczbę punktów karnych czy dane dotyczące mandatów.

Jak sprawdzić́ historię pojazdu w bazie CEPiK?

Sprawdzenie historii pojazdu w bazie CEPiK jest bezpłatne i nie powinno sprawić Ci żadnych trudności. Jeśli przymierzasz się do zakupu samochodu używanego, pierwszym krokiem powinno być zweryfikowanie informacji zawartych w ogłoszeniu w ewidencji. Wystarczą Ci do tego:

  • Numer rejestracyjny,
  • Numer VIN
  • Data pierwszej rejestracji samochodu.

Teraz wystarczy przejść na stronę https://historiapojazdu.gov.pl/ i wypełnić dostępny tam formularz. Kliknij w „Sprawdź historię pojazdu”. W ciągu kilku sekund wygenerowany zostanie raport w formacie PDF, w którym znajdziesz wiele szczegółów na temat konkretnego samochodu.

Jak sprawdzić dane pojazdu w CEPiK?

Baza CEPiK 2.0 pozwala skorzystać z usługi Mój Pojazd. Sprawdzisz w niej najważniejsze informacje o swoim samochodzie lub motocyklu. Dzięki temu szybko przypomnisz sobie datę ostatniego badania technicznego lub zbliżający się termin wygaśnięcia polisy OC.  By skorzystać z usługi, przejdź na stronę https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoj-pojazd i kliknij w „Sprawdź swój pojazd”. Zalogowanie się do bazy możliwe jest wyłącznie za pomocą profilu zaufanego.

Jak sprawdzić punkty karne w CEPiK?

Ostatnie lata przyniosły spore zmiany zarówno w taryfikatorze mandatów, jak i w kwestii punktów karnych. Na szczęście dla kierowców jeszcze w 2023 roku wejdzie w życie nowelizacja, która ma przywrócić stary porządek, tzn. punkty karne będą ponownie przedawniać się po roku (a nie po dwóch latach, jak ma to miejsce obecnie), będzie można skorzystać również z kursów redukujących ich liczbę. Zmianie nie ulega jednak ich limit, dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić, ile mamy ich na koncie dzięki kolejnej funkcji CEPiK. 

Aby z niej skorzystać, musisz mieć jednak aktywny profil zaufany. Wtedy wystarczy jedynie wejść na stronę https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-punkty-karne i zalogować się jedną z dostępnych opcji. W panelu sprawdzisz sumę punktów karnych i tzw. punktów tymczasowych. Uzyskasz też dostęp do bardziej szczegółowych informacji o miejscu i charakterze wykroczenia czy samochodzie, który brał udział w zdarzeniu.

Czym jest usługa Bezpieczny Autobus?

Chcesz się upewnić, że Twoje dziecko bezpiecznie wyjedzie na ferie, kolonie, wycieczkę szkolną? Nic prostszego! Bezpłatna funkcja Bezpieczny Autobus dostępna w ramach CEPiK pozwoli Ci sprawdzić stan dowolnego autokaru. Jeśli na co dzień poruszasz się komunikacją, możesz zadbać również o własne bezpieczeństwo, zapoznając się z danymi autobusu, którym dojeżdżasz do pracy czy do lekarza. Żeby uzyskać raport na temat pojazdu, wystarczy wejść na stronę https://bezpiecznyautobus.gov.pl/ i podać numer rejestracyjny autobusu. Dzięki temu uzyskasz informację o ostatnich badaniach technicznych konkretnego pojazdu czy dane na temat jego ubezpieczenia OC.

Kto ma dostęp do danych w CEPiK? 

Dostęp do bazy CEPiK jest bezpłatny i może z niej skorzystać każdy użytkownik internetu. Bez trudu zweryfikujemy w niej dane z ogłoszeń dotyczących sprzedaży samochodów lub informacje o własnym pojeździe czy punktach karnych. Pamiętaj, że w ramach bezpłatnego dostępu nie uzyskasz danych innych kierowców. Przedsiębiorcy i osoby prywatne mogą jednak złożyć wniosek o udostępnienie informacji z bazy CEP i CEK, podając uzasadnienie i wnosząc stosowną opłatę (30,40 zł). 

Z platformy korzystają również instytucje i pracownicy służb. Oprócz policji dostęp do niej mają np. pracownicy straży granicznej, Inspekcji Transportu Drogowego, wojewodowie, sądy i komornicy sądowi czy chociażby kierownicy ośrodków szkolenia kierowców. Informacje zawarte w bazie są też istotne dla towarzystw ubezpieczeniowych. Ze względu na liczbę zgromadzonych danych, CEPiK stanowi doskonałe źródło danych statystycznych. Można wystąpić z wnioskiem o pozyskanie konkretnych informacji zarówno w celach komercyjnych, jak i niekomercyjnych. Nie musisz jednak obawiać się o bezpieczeństwo swoich danych – te w celach statystyczny są przekazywane w taki sposób, by nie można było zidentyfikować kierowcy ani pojazdu. 

FAQ

CEPiK gromadzi wszelkie istotne informacje o pojazdach mechanicznych. Sprawdzisz w nim dane techniczne konkretnego samochodu, informacje o zmianie właścicieli, dokumentach i ubezpieczeniu, daty badań technicznych, stan licznika a także istotne zdarzenia pozwalające odtworzyć historię pojazdu (uczestnictwo w wypadkach, zgłoszenie kradzieży). 

Oprócz informacji o konkretnym samochodzie, policja może sprawdzić w CEPIKu wiele informacji na temat kierowcy, w tym jego dane osobowe, uprawnienia do prowadzenia pojazdów, dane dotyczące mandatów lub punktów karnych i wszelkie informacje związane z zatrzymaniem/utratą prawa jazdy (zgubienie, kradzież). Policjant sprawdzi też m.in. dane dotyczące utraty lub zmiany tablic rejestracyjnych. 

Jeśli nie możesz znaleźć informacji na temat pojazdu, prawdopodobnie wynika to z niezgodności danych wprowadzanych do systemu, np. niezgodny numer VIN lub dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym. 

Żeby sprawdzić dane w bazie CEPiK potrzebujesz 3 informacji dotyczących samochodu: numer VIN, numer rejestracyjny pojazdu oraz datę pierwszej rejestracji w Polsce