Jak sprawdzić historię pojazdu? Sprawdzenia auta po VIN
Przymierzasz się do zakupu używanego samochodu? Zadbaj o to, by transakcja była maksymalnie bezpieczna. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie historii pojazdu. Do Twojej dyspozycji pozostaje kilka narzędzi, które pomogą Ci zweryfikować informacje znalezione w ogłoszeniu. Jak sprawdzić historię samochodu po numerze VIN?
Dlaczego przed zakupem używanego samochodu warto sprawdzić historię pojazdu?
Zakup używanego samochodu wiąże się z wydatkiem rzędu kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, upewnij się, że będzie to inwestycja warta swej ceny. Sprawdzenie historii pojazdu zajmie Ci dosłownie kilka minut, a pozwoli uniknąć wielu problemów. Dzięki bazom takim jak Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) prowadzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji możesz przede wszystkim sprawdzić, czy konkretny używany samochód nie jest kradziony. Historia pojazdu dostarczy informacji na temat właścicieli konkretnego egzemplarza, a także pochodzenia auta. Bardzo istotne są wszelkie dane na temat stanu technicznego samochodu. Nawet jeśli sprzedawca stara się ukryć pewne wady pojazdu w ogłoszeniu, możesz punkt po punkcie przeanalizować wszelkie informacje zamieszczone przez niego w ofercie. Sprawdzisz np. przebieg samochodu, daty kolejnych badań technicznych i ewentualne zdarzenia drogowe (wypadek, stłuczka) z udziałem samochodu używanego, którego zakup rozważasz. Słowem, poznanie historii pojazdu pozwoli Ci upewnić się, czy wybrany model wart jest swojej ceny.
Gdzie można sprawdzić historię pojazdu?
Zapoznanie się z historią pojazdu jest dziś bardzo wygodne. Do wyboru masz kilka opcji, a większość z nich wymaga jedynie dostępu do internetu.
Dużą popularnością cieszy się rządowa usługa „Historia pojazdu” uruchomiona w 2014 roku. Serwis dostępny jest pod adresem historiapojazdu.gov.pl i pozwoli Ci bezpłatnie uzyskać ważne informacje na temat używanego samochodu. Wystarczy, że znasz jego numer VIN, numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji. Dane, które tu znajdziesz, pochodzą z bazy CEPiK. Co ważne, system pozwala sprawdzić historię pojazdów sprowadzanych z zagranicy. Pozyskuje dane z systemów zewnętrznych gromadzących informacje o samochodach z Kanady, Stanów Zjednoczonych oraz wielu krajów europejskich.
Do Twojej dyspozycji pozostają również komercyjne bazy prywatne. Warto wspomnieć tu chociażby o takich serwisach, jak autoDNA, autobaza, carQ, VIN-Info czy Carfax. Pozwalają na wygenerowanie raportów dotyczących historii pojazdu, jednak dostęp do pełnych informacji nie jest darmowy.
By mieć absolutną pewność co do decyzji o zakupie samochodu, oprócz jazdy próbnej zapytaj sprzedawcę o możliwość przeprowadzenia badań w stacji diagnostycznej. Uzyskasz tu informację np. o stanie układu hamulcowego, zawieszenia czy lakieru. Żadna stłuczka z udziałem samochodu nie ujdzie więc Twojej uwadze. Inną opcją jest sprawdzenie historii pojazdu w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO). Dzięki temu zapoznasz się z historią serwisową używanego samochodu. Upewnisz się też, że nie doszło do cofania licznika i przebieg podany przez sprzedawcę jest prawdziwy.
Czym jest numer VIN?
By uzyskać dostęp do historii pojazdu, często potrzebna jest znajomość numeru VIN. Czym on jest i jakie informacje pozwala uzyskać?
VIN to skrót od angielskiego Vehicle Identification Number, czyli numeru identyfikacyjnego pojazdu – każdy samochód wypuszczony na rynek przez producenta ma swój własny numer VIN. Ten został ustandaryzowany w 1981 roku. Od tamtego czasu ma postać ciągu 17 znaków z liter i cyfr. Po ich rozkodowaniu można uzyskać informację na temat producenta, kraju pochodzenia pojazdu, modelu, marki czy daty produkcji. Niektórzy producenci w numerze VIN zawierają też kod oznaczający np. wersję wyposażenia czy kod silnika. Numer VIN ma bardzo ważne znaczenie dla kupujących, choć niestety często bagatelizują oni możliwość sprawdzenia historii pojazdu z jego wykorzystaniem. Raport VIN pozwala m.in. upewnić się, że kupowane auto nie pochodzi z kradzieży. Umożliwia też weryfikację przebiegu samochodu czy poznanie kraju jego pochodzenia. Nawet pobieżne porównanie danych uzyskanych dzięki numerowi VIN z tymi zawartymi w ogłoszeniu ułatwi Ci podjęcie decyzji, czy warto nawiązać kontakt ze sprzedawcą.
Gdzie szukać numeru VIN? Bez problemu sprawdzisz go w dokumentacji auta. W dowodzie rejestracyjnym jest umieszczony w sekcji E. VIN wybijany jest też w samochodzie, ale jego umiejscowienie może się różnić w zależności od producenta. Widnieje na tabliczce znamionowej i wybity jest na elementach konstrukcyjnych auta, które trudno wymienić, a więc np. na kielichu, grodzi, podszybiu lub na słupkach wnęk drzwi. Inne miejsca lokalizacji numeru VIN to np. prawa podłużnica lub stopień kabiny. Często jest on ukryty pod wykładziną z okienkiem inspekcyjnym.
Każdy ogłoszeniodawca w serwisie OTOMOTO ma obowiązek zamieszczenia w ofercie numeru VIN sprzedawanego samochodu. Dzięki temu łatwo możesz sprawdzić historię pojazdu i przekonać się co do poprawności informacji zawartych w ofercie.
Jak sprawdzić historię pojazdu w CEPiK?
Baza CEPiK pozwala na wygodne i bezpłatne sprawdzenie historii pojazdu. Narzędzie jest bardzo intuicyjne i umożliwia wygenerowanie darmowego raportu na temat konkretnego samochodu. Żeby z niej skorzystać wystarczy przejść na stronę historiapojazdu.gov.pl i wypełnić prosty formularz. Należy w nim podać 3 informacje, tj.:
- Numer rejestracyjny
- Numer VIN
- Data pierwszej rejestracji
Po uzupełnieniu tych danych system pokaże Ci historię pojazdu zawierającą podstawowe informacje techniczne na temat samochodu. Możesz zobaczyć też oś czasu, gdzie sprawdzisz w układzie chronologicznym najważniejsze wydarzenia dotyczące auta używanego od jego roku produkcji i daty pierwszej rejestracji w Polsce. Usługa dodatkowo wygeneruje bezpłatny raport z historią pojazdu w formacie pdf, który możesz pobrać na swój komputer lub telefon.
Jakie dane o pojeździe można uzyskać z bazy CEPiK?
CEPiK pozwoli Ci sprawdzić:
- Dane techniczne – model, marka, moc silnika, rodzaj paliwa itp.
- Stan licznika (odczyt przeprowadzany w dniu badań technicznych)
- Daty obowiązkowych przeglądów technicznych
- Informacje na temat własności – liczba dotychczasowych właścicieli, sprawdzisz też, czy auto jest własnością osoby prywatnej, firmy lub organizacji
- Dane na temat ważnych zdarzeń z udziałem samochodu (np. wypadek, zgłoszenie kradzieży)
- Informację czy pojazd nie jest wyrejestrowany
- Dane na temat ubezpieczenia OC.
TUTAJ możesz sprawdzić przykładowy raport wygenerowany przez bazę CEPiK i przekonać się, czy znajdą się w nim informacje, które chcesz sprawdzić przed zakupem auta.
Jak sprawdzić historię samochodu w serwisach komercyjnych?
Sprawdzenie historii pojazdu w serwisach komercyjnych nie powinno sprawić Ci trudności. Niekiedy konieczne będzie założenie konta w serwisie. Najczęściej wystarczy jednak wyłącznie numer VIN samochodu (portal CarQ wymaga dodatkowo podania numeru rejestracyjnego i daty pierwszej rejestracji). Zwykle portal za darmo udostępni Ci podstawowy raport z historią pojazdu, proponując dostęp do pełnej informacji dopiero po uiszczeniu opłaty.
Jakie dane o historii pojazdu można uzyskać w płatnych serwisach?
Podobnie jak w przypadku bezpłatnych raportów VIN, serwisy komercyjne dostarczą Ci wszelkich podstawowych informacji technicznych o samochodzie używanym. Ponadto znajdziesz tam dane o legalności pojazdu (zweryfikowane w polskich i zagranicznych bazach), stanie jego wyposażenia, przebiegu, sprawdzisz, czy auto jest bezwypadkowe. Bazy komercyjne pozwolą też upewnić się, że auto nie było w przeszłości wykorzystywane jako taksówka. Skorzystanie z bazy komercyjnej może być szczególnie pomocne, jeśli chcesz sprawdzić historię pojazdu sprowadzonego z zagranicy. Serwisy te często działają na skalę międzynarodową i dysponują dostępem do wielu zagranicznych baz, dzięki czemu można w nich znaleźć informacje o autach, których nie znajduje np. CEPiK. Szczegółowe informacje na temat wyposażenia samochodu (np. te dotyczące wykorzystania części zamiennych) mogą wzbudzić Twoją czujność. Są sugestią, że auto przeszło renowację po poważnym wypadku, co może zniechęcić Cię do zakupu auta. Takie informacje uzyskasz wyłącznie korzystając z płatnych serwisów udostępniających historię pojazdu.
Sprawdzenie historii pojazdu w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO)
Jeśli chcesz sprawdzić historię pojazdu, możesz udać się też do punktu ASO marki samochodu, który chcesz kupić. Do uzyskania informacji na ogół potrzebny będzie tylko numer VIN. Niektórzy producenci wymagają jednak obecności sprzedawcy auta. W ASO sprawdzisz informacje zbierane z wewnętrznego systemu. Będzie to np. wykaz dat wizyt serwisowych, zdiagnozowane usterki i sposób ich naprawy, wymiana płynów hydraulicznych, informacja o wersji wyposażenia czy przebieg spisywany z licznika w dniu badania technicznego samochodu. Cena uzyskania dostępu do takiej historii pojazdu może być różna w zależności od punktu. Trzeba liczyć się jednak z wydatkiem około 100 zł.
Jak sprawdzić historię samochodu zagranicznego?
Sprawa komplikuje się nieco, jeśli chcesz sprawdzić historię pojazdu sprowadzonego z zagranicy. Postępująca cyfryzacja jest tu jednak sporym ułatwieniem, a usługodawcy mają coraz szersze możliwości w zakresie integracji swoich systemów z bazami zagranicznymi. Dobrym przykładem może być tu CEPiK. Obecnie w bazie możesz sprawdzić informację o samochodach sprowadzanych z USA, Kanady i wybranych krajów europejskich (np. Włoch, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Czech, Szwecji, Norwegii). W kolejnych latach lista krajów będzie jeszcze poszerzana. CEPiK pozwoli Ci sprawdzić, czy samochód nie został skradziony lub nie uległ w przeszłości wypadkowi. Dowiesz się, czy nie doszło do cofnięcia liczników, upewnisz się, że używany samochód, który chcesz kupić, nie służył jako taksówka i pozostaje dopuszczony do ruchu.
Jeśli CEPiK nie udostępnia potrzebnych Ci informacji, sprawdź strony usługodawców komercyjnych. Pomocna będzie też wyszukiwarka i znajomość języka angielskiego, by dotrzeć do zagranicznych ewidencji pojazdów.
Jak jeszcze sprawdzić samochód przed kupnem?
Chociaż sprawdzenie historii pojazdu online jest podstawowym źródłem informacji na temat aut używanych, nie daje pełnej wiedzy ani pewności co do stanu technicznego pojazdu. Pomoże Ci jednak już na początku poszukiwań dokonać wstępnej selekcji ogłoszeń. Kolejnym krokiem ułatwiającym podjęcie decyzji o zakupie auta będą oczywiście osobiste oględziny pojazdu i jazda próbna. Jeśli chcesz mieć 100% pewności, że auto nie posiada wad technicznych i że nie kupujesz kota w worku, już podczas rozmowy z właścicielem zapytaj o możliwość przeprowadzenia badania technicznego w niezależnym warsztacie. Mechanik sprawdzi stan lakieru, hamulce, silnik, skrzynię biegów i wszystkie inne ważne układy, by ocenić ich zużycie. Poinformuje Cię też o wcześniejszych remontach i uprzedzi Cię, jeśli coś wzbudzi jego niepokój. Korzystając z inspekcji technicznej OTOMOTO możesz dokonać takiego badania bez wychodzenia z domu. Kupujący otrzymuje dokładny raport stanu technicznego wskazanego samochodu wykonany przez naszych fachowców. W Twoim imieniu skontaktujemy się z właścicielem auta, umówimy się na przegląd pojazdu i przygotujemy rzetelny raport, który otrzymasz kilka godzin po zakończeniu badania. By dowiedzieć się więcej, jak działa inspekcja OTOMOTO, przejdź TUTAJ.
Poznanie szczegółowej historii pojazdu ma kluczowe znaczenie przy zakupie samochodu. Skorzystanie z bezpłatnej bazy CEPiK i sprawdzenie VIN pozwoli Ci uzyskać szereg istotnych informacji na temat wybranego modelu. Przy samochodach z zagranicy warto rozważyć wykupienie raportu w serwisach komercyjnych. Nic jednak nie zastąpi osobistych oględzin samochodu i poddanie go dodatkowej inspekcji technicznej, która pozwoli zidentyfikować ewentualne wady ukrywane przez sprzedawcę.
FAQ
Historię pojazdu sprawdzisz m.in. w CEPiK. Baza zbiera informację o wszystkich samochodach zarejestrowanych w Polsce.
Żeby uzyskać dostęp do raportu na temat historii pojazdu w CEPiK, należy wypełnić prosty formularz, w którym podasz numer rejestracyjny samochodu, jego numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji.
Historię samochodu online sprawdzisz np. w rządowej bazie CEPiK. Możesz zdecydować się również na usługi jednego z portali komercyjnych, jak np. autoDNA, autobaza, carQ, VIN-Info czy Carfax.
Numer VIN składa się z ciągu 17 znaków (liter i cyfr). Pierwsze 3 znaki (WMI) to symbol producenta. Kolejnych 6 znaków (VDS) zawiera informacje na temat danych technicznych. Kolejne 8 znaków to numer seryjny pojazdu.