O co pytać przy zakupie auta używanego?
Zakup używanego samochodu może być czasochłonny i stresujący. Dobre przygotowanie do rozmowy ze sprzedającym i zwrócenie uwagi na kilka istotnych aspektów podczas kontaktu telefonicznego i oględzin wybranego modelu zdecydowanie ułatwią Ci podjęcie ostatecznej decyzji.
Jak przygotować się do rozmowy o zakupie auta używanego?
Dobre przygotowanie do całego procesu zakupu używanego samochodu usprawni zarówno selekcję ogłoszeń, jak i negocjacje ze sprzedawcą. Zanim zdecydujesz się na kontakt telefoniczny, dokładnie zapoznaj się z treścią ogłoszenia i dokonaj wstępnej weryfikacji zawartych w nim danych. Zacznij od sprawdzenia numeru VIN.
Podstawowe informacje nt. historii pojazdu pozwolą Ci upewnić się, że konkretny model wciąż pozostaje w sferze Twoich zainteresowań. Numer VIN wskaże, czy auto pochodzi z zagranicy. Przy jego pomocy można też upewnić się, że konkretny model nie został skradziony. Dzięki niemu sprawdzisz również informację na temat roku produkcji, daty pierwszej rejestracji w Polsce czy kwestie dotyczące badań technicznych pojazdu.
W kolejnym kroku zweryfikuj ogłoszeniodawcę. Sprawdź w wyszukiwarce jego nr telefonu, by dowiedzieć się, czy jest to osoba prywatna czy profesjonalny handlarz samochodów. W tym drugim przypadku możesz też od razu sprawdzić opinie dotychczasowych kontrahentów. Jeśli po tym wstępnym etapie wciąż jesteś zainteresowany zakupem samochodu używanego od tego sprzedawcy, przeczytaj jeszcze raz ogłoszenie pod kątem informacji, których być może w nim brakuje, a które z jakichś względów mogą być dla Ciebie istotne. Poniżej znajdziesz kilka naszych propozycji pytań do właściciela.
Czy samochód jest zarejestrowany w Polsce?
Jeśli odpowiedzi na to pytanie nie znajdziesz w treści ogłoszenia, powinno być jednym z pierwszych, które zadasz właścicielowi. Zapytaj o przyczynę braku rejestracji w Polsce, dodatkowe koszty, jakie trzeba będzie ponieść w związku z koniecznością dopełnienia formalności oraz o dane osoby, która będzie figurować na umowie kupna-sprzedaży. Brak polskiej rejestracji samochodu nie musi zniechęcać Cię do zakupu, zwłaszcza jeśli dana oferta sprzedaży auta używanego jest atrakcyjna cenowo. Musisz jednak zachować ostrożność i liczyć się z dodatkowymi obowiązkami i wizytami w urzędach.
Jak długo sprzedawca posiadał samochód?
Odpowiedź na to pytanie może być źródłem cennych informacji. Jeśli właściciel sprzedaje auto po krótkim czasie użytkowania, może to wskazywać na jakieś wady pojazdu lub wysokie koszty codziennej eksploatacji. Długi czas użytkowania sugeruje, że auto jest wygodne i dotąd dobrze służyło sprzedającemu. Spróbuj więc zapytać dotychczasowego właściciela, dlaczego zdecydował się na sprzedaż.
Ilu właścicieli miał dotychczas samochód?
Jeśli kupujesz samochód używany, optymalnie byłoby nabyć model od jego pierwszego właściciela. Łatwiej będzie Ci odtworzyć historię pojazdu czy skompletować dokumentację np. dotyczącą jego stanu technicznego. Być może ogłoszeniodawca w momencie zakupu tego samochodu nie był tak skrupulatny i nie ma pełnej wiedzy na temat przeszłości samochodu (np. wymiany jakichś części po wypadku). Liczbę właścicieli możesz też sprawdzić po numerze VIN, wykorzystując dane z bazy CEPiK
W jaki sposób pojazd był eksploatowany?
Sposób użytkowania samochodu jest niezwykle ważny dla ustalenia jego realnej wartości. Zadaj pytanie o to, w jaki sposób najczęściej był eksploatowany. Być może jego niski przebieg wynika np. z faktu, że był drugim samochodem w gospodarstwie domowym i służył jedynie do zakupów, sporadycznych wyjazdów za miasto itp. Z drugiej strony samochód osobisty mógł być również wykorzystywany w celach zawodowych (taksówki, samochody przedstawicieli handlowych, samochód dostawczy), co mogło spowodować zużycie podstawowych układów i zwiększyć jego awaryjność. Zapytaj również, czy samochód był garażowany. Jeśli nie, poproś np. o dodatkowe zdjęcia. Pojazdy niegarażowane są narażone na zarysowania czy blaknięcie lakieru związane z działaniem promieni UV. Długotrwała ekspozycja na wahania temperatury skraca też żywotność podstawowych układów. Co więcej, niegarażowane samochody są też bardziej podatne na korozję.
Szczegóły dotyczące stanu technicznego i historii pojazdu
Uczciwy sprzedawca powinien udzielić Ci wielu istotnych informacji na temat dotychczasowej eksploatacji samochodu i jego stanu technicznego. Warto zadać szereg pytań, zwłaszcza jeśli nie znajdujesz na nie odpowiedzi w ogłoszeniu. Czy jest to model bezwypadkowy? Jaki był zakres ewentualnych napraw? Czy są jakieś układy, na które warto zwrócić szczególną uwagę? A może już na tym etapie auto będzie wymagało wizyty w warsztacie samochodowym? Zapytaj o ostatni przegląd, ewentualne stłuczki czy kolizje. W czasie rozmowy telefonicznej ze sprzedawcą podkreśl, że szczera informacja jest w interesie obu stron – w czasie oględzin samochodu pewne rzeczy trudno będzie ukryć nawet przed wzrokiem osoby niezorientowanej w temacie motoryzacji.
Co znajduje się na wyposażeniu auta?
Zapytaj o dodatkowy komplet opon, gaśnicę, sprzęt audio. Kompletne wyposażenie świadczy dobrze o właścicielu i może sugerować, że dbał on o samochód w każdym aspekcie. Jeśli natomiast uznasz, że czegoś brakuje, wykorzystaj to jako argument w momencie negocjowania ceny.
Czy sprzedawca zgadza się na sprawdzenie samochodu w niezależnym warsztacie i na policji?
Uczciwy sprzedający nie powinien mieć problemów z dogłębną weryfikacją treści ogłoszenia. Zakup samochodu używanego to poważna inwestycja obarczona znacznie większym ryzykiem, niż transakcja u dealera. Dlatego masz prawo podejmować wszelkie kroki, które utwierdzą Cię w przekonaniu, że nabycie konkretnego pojazdu jest pod każdym względem bezpieczne. Na policji upewnisz się, że auto nie pochodzi z kradzieży lub nie ciążą na nim żadne dodatkowe zobowiązania. W niezależnym warsztacie zweryfikujesz stan techniczny pojazdu (a przy okazji szczerość dotychczasowego właściciela bądź handlarza samochodów). Możesz skorzystać również z naszego wsparcia – inspekcja techniczna OTOMOTO pozwoli Ci uzyskać szczegółowy raport z przeglądu pojazdu przeprowadzonego przez niezależnego mechanika.
Ile sprzedawca jest w stanie zejść z ceny?
Zakup używanego auta jest sztuką kompromisu. Zawsze warto podjąć więc negocjacje z dotychczasowym właścicielem. Już w czasie kontaktu telefonicznego możesz spróbować wyczuć sprzedawcę i zagadnąć o kwestię ceny z ogłoszenia. Dodatkowych argumentów do targowania dostarczą też oględziny na miejscu i informacje na temat stanu technicznego i historii pojazdu, które uda Ci się uzyskać w bezpośredniej rozmowie z właścicielem lub po wizycie w warsztacie samochodowym.
To oczywiście tylko kilka podpowiedzi, które pomogą Ci przygotować się do rozmowy ze sprzedawcą samochodu. Zadbaj również o komfortowe warunki przed wykonaniem połączenia – skup się na udzielanych odpowiedziach. Jeśli będą konkretne i spójne, a sprzedający nie będzie kluczył i uciekał się do ogólników, zapytaj o dogodny termin, w którym będziesz mógł zobaczyć auto na miejscu.