Uszkodzone auto – czy warto je naprawiać przed sprzedażą?
Samochód, nawet uszkodzony, może mieć swoją wartość na rynku wtórnym. Czasami wystarczy przeprowadzić kilka niezbędnych napraw, by wynegocjować dobrą cenę. Kiedy zdecydować się na dodatkową inwestycję, a kiedy przeznaczyć auto do zezłomowania? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.
Kiedy nie opłaca się naprawiać auta?
Przed wystawieniem używanego auta na sprzedaż warto dokonać chłodnej kalkulacji, która pozwoli zdecydować, czy opłaca się poświęcać swój czas i środki, by szukać potencjalnego nabywcy. Jeśli auto jest na chodzie i jego stan pozwala na dalszą eksploatację, można pomyśleć nad przeprowadzeniem drobnych modernizacji, które podniosą wartość samochodu i pozwolą wynegocjować korzystną cenę. Jeśli samochód jest niesprawny, uległ poważnej awarii, a przeprowadzenie koniecznych prac wiązałoby się ze sporymi nakładami pieniędzy i czasu, naprawa auta przed sprzedażą staje się po prostu nieopłacalna. Do takich awarii zaliczamy np. zatarcie silnika, dziurę w tłoku, pęknięcie głowicy czy zerwany rozrząd. Naprawa takich usterek w przypadku starszych modeli już na wstępie często przekracza ich wartość. W tej sytuacji lepiej wystawić samochód jako uszkodzony lub pomyśleć o innych rozwiązaniach.
Kiedy warto naprawić samochód?
Z pomocy mechanika warto skorzystać wtedy, kiedy koszt naprawy samochodu zwróci się z nawiązką podczas sprzedaży. By podjąć ostateczną decyzję, trzeba dokonać racjonalnej kalkulacji. Jeśli jest to stare auto, które już na tym etapie regularnie wymaga napraw wielu układów, prawdopodobnie nie znajdzie chętnego nabywcy. Z drugiej strony, jeśli samochód jest względnie nowy i uległ stłuczce lub niegroźnemu wypadkowi, kompleksowa naprawa i sprzedaż auta po stawkach rynkowych wciąż może być dla Ciebie atrakcyjna. Typowe problemy z układem chłodniczym czy hamulcowym, wymiana akumulatora, naprawy lakiernicze i naprawy blacharskie – w wielu przypadkach przeprowadzenie takich napraw auta używanego może okazać się kluczem do szybkiej i bezproblemowej sprzedaży.
Drobne naprawy przed sprzedażą samochodu
Przeprowadzenie niewielkich, kosmetycznych napraw może przynieść naprawdę bardzo dobre rezultaty. Na ogół pozwala zdecydowanie szybciej znaleźć potencjalnego nabywcę. Drobne detale potrafią też wpłynąć na ogólny odbiór stanu technicznego samochodu podczas jego oględzin, dzięki czemu łatwiej wynegocjować korzystną cenę. Przed wystawieniem auta na sprzedaż możesz np.:
- wymienić zużyte pióra wycieraczek,
- wymienić zużyte filtry,
- uzupełnić płyny eksploatacyjne,
- dokonać wymiany żarówek i bezpieczników,
- zatroszczyć się o stan lakieru, uzupełnić ubytki,
- przykryć zarysowania,
- zadbać o sprawną klimatyzację.
Zatroszcz się też o wygląd wnętrza. Specjalistyczne preparaty nabłyszczające mają niskie ceny, a mogą odwrócić uwagę od mankamentów samochodu i przekonać kupującego do skorzystania z Twojej oferty. Możesz pomyśleć również o wizycie w warsztacie samochodowym u fachowca, który dokona przeglądu stanu technicznego pojazdu. Być może niewielkim kosztem uda się przeprowadzić kilka napraw samochodu, które podniosą jego wartość i ułatwią Ci sprzedaż.
Oddanie auta do skupu
Nawet jeśli samochód zupełnie nie nadaje się już do użytku, nie oznacza to, że musisz zdecydować się na jego złomowanie. Coraz więcej skupów samochodów oferuje zakup auta bez względu na jego stan techniczny. Wiele punktów jest zainteresowanych zakupem modeli powypadkowych, zdekompletowanych, a nawet po szkodzie całkowitej. Oczywiście nie możesz w takiej sytuacji oczekiwać atrakcyjnej stawki. Takie samochody najczęściej przeznaczone są do kasacji, a skup odzyskuje z nich sprawne części, które można ponownie wykorzystać do naprawy samochodów przeznaczonych do sprzedaży.
Co innego, kiedy decydujesz się sprzedać stary samochód w dobrym stanie. Wtedy możesz negocjować cenę i w wielu przypadkach proponowane kwoty są naprawdę przyzwoite. Decydując się na taką sprzedaż, oszczędzasz czas, nie musisz przejmować się tym, czy naprawić samochód, nie ma też potrzeby specjalnie przygotowywać go do sprzedaży i odpowiadać na telefony potencjalnych nabywców. Jeśli specjalista w skupie będzie chciał przeznaczyć model do dalszego obrotu, zajmie się tym samodzielnie. To dobra opcja, jeśli stary samochód stanowi kłopot, a Tobie zależy na tym, by jak najszybciej się go pozbyć. Sprzedaż auta do skupu można przeprowadzić zazwyczaj w ciągu 24 godzin bez wychodzenia z domu. Skupy dysponują na ogół własnymi lawetami i dojeżdżają pod wskazany przez Ciebie adres.
Złomowanie uszkodzonego samochodu
Najczęstsze przyczyny kasacji samochodu to poważne uszkodzenia auta związane najczęściej z poważnym wypadkiem. Nierzadko decyzja o zezłomowaniu starego modelu podyktowana jest też jego wiekiem. Coraz częstsze awarie wielu układów sprawiają, że dłuższe utrzymywanie samochodu jest po prostu nieopłacalne. Trzeba jednak pamiętać o tym, by zrobić to w sposób legalny – w stacji demontażu, po przedstawieniu dokumentacji samochodu, powinno zostać wystawione stosowne zaświadczenie unieważniające rejestrację pojazdu, które następnie trzeba przekazać do wydziału komunikacji. Dzięki temu nie będzie konieczności dalszego opłacania polisy OC.
Czy kasacja samochodu może być opłacalna? Za zezłomowanie starego, zrujnowanego auta nie należy spodziewać się zawrotnych kwot. Właściciel stacji demontażu w takim przypadku najczęściej zaproponuje cenę „za kilogram”. W przypadku samochodu powypadkowego, którego nie chcesz naprawiać, ceny mogą być podobne jak w skupach. Sprawne części zostaną wymontowane i przeznaczone do sprzedaży, dlatego przedstawiciel stacji demontażu będzie mógł zaproponować wyższą cenę, jeśli zdecydujesz się na kasację.
Jak widać, awaria samochodu przeznaczonego do sprzedaży nie przekreśla szans na powodzenie transakcji. Trzeba jednak dokładnie przemyśleć wszystkie scenariusze i przekalkulować, czy opłaca się naprawić samochód przed sprzedażą, czy też lepiej zdecydować się na inne rozwiązanie.