Dodatki do paliwa: czy warto stosować? Jak działają?

Dodatki do paliwa mają wzbogacać mieszankę paliwową, tak aby auto wydajniej pracowało, zużywało mniej paliwa, a silnik dłużej pozostawał w doskonałym stanie. Czy faktycznie są tak dobre? Jaki dodatek do Diesla Common Rail wybrać, a jaki do benzyny?
Czym są i jak działają dodatki do paliwa?
Dodatki do paliwa to różnorodne środki chemicznych, które dodaje się do benzyny i oleju napędowego. Mieszając się z paliwem, docierają do każdego elementu układu paliwowego. W zależności od rodzaju dodatku do paliwa działa on na układ zabezpieczająco, czyszcząco albo profilaktycznie.
W jakim celu stosuje się dodatki do paliwa?
Dodatki do paliwa mają za zadanie:
- zwiększenie ochrony silnika
- zadbanie o czystość układu paliwowego, w tym filtrów paliwa i DPF
- redukcję powstawania sadzy, nagaru i innych zanieczyszczeń tworzących się w wyniku spalania paliwa
- poprawię jakości paliwa i jego właściwości smarnych
Rodzaje dodatków do paliwa:
Depresatory
Depresatory to dodatek do Diesla na zimę. W niskich temperaturach z oleju napędowego może wytrącać się parafina, która zapycha filtr paliwa i może doprowadzić do unieruchomienia silnika. Depresator ma za zadanie uchronić przed tym auto. Jednak taki dodatek do paliwa Diesel należy wlać przed zimą, a nie kiedy już mamy problem.
Preparaty do czyszczenia wtryskiwaczy
Wszelkie zabrudzenia znacznie obniżają parametry wtryskiwaczy i skracają ich trwałość, dlatego warto stosować dodatek do Diesla czyszczący wtryski. Dzięki temu dłużej będą bezawaryjnie działały, a właściciel zaoszczędzi pieniądze na ich regeneracji albo wymianie.
Środki do czyszczenia filtrów cząstek stałych
Dodatek zapobiega powstawaniu sadzy i tym samym zapychaniu filtra. Zaleca się stosowanie go przy niskich temperaturach, kiedy silnik rozgrzewa się wolniej.
Samochody z silnikiem diesla - dodatki
Dodatki do oleju napędowego zwykle mają na celu poprawić jego smarność, chronić silnik Diesla i umożliwić jego płynną oraz bezawaryjną pracę.
Dodatki do samochodów z silnikiem benzynowym
Stosowanie nawet najlepszej benzyny, powoduje powstawanie zanieczyszczeń, osadów i nagarów w komorze spalania oraz na elementach układu wydechowego. Dodatki do paliwa mają zredukować ich ilość, poprawić działanie jednostki napędowej, wyczyścić ją oraz zmniejszyć zużycie paliwa.
Dodatki do hybryd
W samochodach hybrydowych benzyna może dłużej pozostawać w baku, stąd narażona jest na utlenianie. Z kolei niska temperatura pracy silnika sprawia, że wytrąca się woda oraz powstają osady. Specjalny dodatek do benzyny ma wyczyścić cały układ wtryskowy, denko tłoka, zawory dolotowe oraz zapobiec procesowi utleniania paliwa.
W jakich sytuacjach szczególnie warto stosować dodatki do paliwa?
Mało paliwa w baku
Częsta jazda z niemal pustym bakiem to prosta droga do korozji zbiornika i zanieczyszczenia paliwa – szczególnie zimą. W takich sytuacjach na ścianach zbiornika paliwa zbiera się wilgoć, która zanieczyszcza paliwo, a także negatywnie wpływa na cały układ paliwowy. Rozwiązaniem jest częstsze tankowanie do pełna albo stosowanie specjalnych dodatków do paliwa, które usuwają wodę.
Intensywnie eksploatowany silnik
Uszlachetniacz do benzyny albo Diesla sprawi, że na elementach silnika i układu wydechowego nie będą osadzały się zanieczyszczenia. Środek może też poprawić smarność paliwa, zmniejszyć zużycie paliwa przez silnik i zapobiec korozji.
Starszy silnik
Starsze auta mogą mieć mocno zużyte podzespoły, np. pierścienie tłokowe, co przekłada się na wyższe zużycie paliwa. W tej sytuacji odpowiednie dodatki do paliwa mogą w pewien sposób zregenerować wyeksploatowane części. Przykładowo, ołowiowy dodatek do benzyny bezołowiowej przeciwdziała stukowemu spalaniu paliwa w starszych jednostkach.
Diesel nie chce zapalić
Dodatki do Diesla poprawiają jakość spalania oleju napędowego i ułatwiają rozruch silnika, szczególnie podczas minusowych temperatur.
Diesel ma filtr DPF
Filtr cząstek stałych blokuje wylot do spalin toksycznych związków. Przy intensywnej jeździe, szczególnie na krótkich trasach, znacznie szybciej osadzają się na nim zanieczyszczenia.
A koszt jego czyszczenia to wydatek minimum 1000 zł. Regularne wlewanie dodatku do ochrony filtra, zapobiegnie osadzaniu się na nim sadzy i innych związków.
Diesel ma system Common Rail
Układ wtryskowy Common Rail jest wydajny, ale i bardzo podatny na uszkodzenia. Zanieczyszczenie końcówek i korpusów negatywnie wpływa na wtryskiwacze, co może powodować awarię np. silnika albo turbosprężarki. Preparat do czyszczenia CR zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń w układzie paliwowym.
Silnik zasilany gazem LPG
Wysoka temperatura spalania gazu oraz praca na ubogiej mieszance mogą doprowadzić do szybkiego zużycia zaworów i ich gniazd. Aby ochronić silnik, można stosować ulepszacz do paliwa chroniący zawory instalacji gazowej.
Jak stosować dodatki do paliwa?
Dodatki do paliwa, bez względu czy to jest benzyna, czy olej napędowy, należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta danego środka. Co do zasady środek wlewa się do baku zanim zatankujemy samochód.
Przy czym warto pamiętać, że są one przeznaczone do profilaktycznego użycia, dlatego rzadko, kiedy pomogą już po wystąpieniu problemu.
Czym różnią się dodatki do paliwa od preparatów czyszczących?
Co do zasady każdy preparat czyszczący jest dodatkiem do paliwa, ale nie odwrotnie. Środki do czyszczenia są skoncentrowane i mają za zadanie usunięcie osadów np. z układu wtryskowego albo zaworów, przywracając tym samym pełną sprawność silnika. Z kolei dodatki do paliwa mogą pełnić funkcję oprócz czyszczącej, zabezpieczającą oraz profilaktyczną. Zwykle stosuje się je regularnie, aby zniwelować wystąpienie określonego problemu.
Dodatki do paliwa – czy warto?
Choć z reguły mieszkanki dostępne na stacjach paliw są dobrej jakości i spełniają normy, to i tak po pewnym czasie w układzie wydechowym i komorze spalania pojawiają się zanieczyszczenia. Odpowiednie dodatki do paliwa, w zależności od funkcji, są w stanie wyczyścić silnik i jego elementy, ochronić go, poprawić osiągi oraz zniwelować powstanie wielu innych problemów. Oczywiście nie wolno ich nadużywać, szczególnie preparatów silnie czyszczących, bo ich inwazyjne działanie może, zamiast pomóc, zaszkodzić – szczególnie jeśli zaczniemy go stosować przy mocno wyeksploatowanym silniku.
Podsumowanie
Na stacjach benzynowych albo w sklepach z artykułami motoryzacyjnymi znajdziemy obszerny dział z dodatkami do paliwa. Mają one poprawiać działanie silnika i całego układu paliwowego, niwelować awarie powstałe w wyniku gromadzenia się zanieczyszczeń i czyścić układ. Trzeba jednak pamiętać, że stosowanie dodatków do paliwa nie zwalnia właściciela samochodu z obowiązku dbania o pojazd. Systematyczne przeglądy oraz wymiany filtrów i olejów to podstawa, a środki uszlachetniające benzynę albo olej napędowy mają tylko wspomagać pracę jednostki napędowej.
- Placeholder long text here for post title. Second line
- Placeholder long text here for post title. Second line
- Placeholder long text here for post title. Second line
- Placeholder long text here for post title. Second line
- Placeholder long text here for post title. Second line
- Placeholder long text here for post title. Second line
- Placeholder long text here for post title. Second line
- Placeholder long text here for post title. Second line
- Placeholder long text here for post title. Second line
- Placeholder long text here for post title. Second line