Dodatkowe ubezpieczenie w ramach OC – czy warto za to dopłacać?
Przy zakupie polisy na samochód, ubezpieczyciele zachęcają do rozszerzenia ochrony. Podpowiadamy, czy ma to sens.
Niemal zawsze podczas zakupu obowiązkowej polisy OC, ubezpieczyciele kuszą nas ofertą dodatkowych ubezpieczeń. Najczęściej oferta dotyczy autocasco. Ze względu na koszt, większość klientów rezygnuje z takiej kompleksowej ochrony. To jednak nie oznacza, że sprzedawcy polis się poddają. Jeśli nie wykupimy AC, większość z nas i tak dopłaca do OC, kupując dodatkowe ubezpieczenie. Najpopularniejsze z nich to NNW czy assistance. Są również tzw. mini AC czy ochrona zniżek.
Czy są warte one swojej ceny? Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko oczywiście zależy od naszych potrzeb. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że jeśli koszt danego dodatku do ubezpieczenia jest niski, to powinna być informacja, że statystycznie szkody powodujące wypłatę odszkodowania występują sporadycznie. Ewentualnie ich koszt jest znikomy.
Oto co oferują ubezpieczyciele w ramach dodatków do ubezpieczeń komunikacyjnych.
Assistance – najpopularniejsze dodatkowe ubezpieczenie
Ubezpieczenie assistance to oferta skierowana zarówno dla osób kupujących OC, ale również AC (szczególnie w jego tańszych wariantach). W ramach ochrony ubezpieczyciel zapewnia holowanie, naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia. Również zwraca koszty noclegów w hotelach lub samochodu zastępczego. Podstawowa wersja usługi nie zawsze obejmuje pomoc w przypadku unieruchomienia pojazdu (jeśli ta nie jest następstwem wypadku). W najtańszych wersjach ASS limit kilometrów nie pozwala na holowanie samochodu do warsztatu zlokalizowanego blisko domu, jeśli awaria nastąpi np. na drugim krańcu Polski. Koszt podstawowych polis ASS to około 100 zł
Czy warto skorzystać z tej opcji ubezpieczenia? Biorąc pod uwagę ceny holowania, koszt zakupu ASS nie jest wygórowany. Warto się nad nim zastanowić, szczególnie, jeśli nasze auto jest dość awaryjne (oczywiście pod warunkiem, że assistance zadziała w takim przypadku).
Polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
To ubezpieczenie, które obejmuje trwałe następstwa nieszczęśliwych wypadków lub śmierć ubezpieczonego w czasie podróży samochodem. Chroni zarówno kierowcę, jak i pasażerów. Świadczenia, wyrażone jako procent od sumy ubezpieczenia, są wypłacane niezależnie od OC lub innych umów NNW. Koszt tego ubezpieczenia zaczyna się od około 20 złotych.
Odszkodowanie z ubezpieczenia NNW może okazać się przydatne do pokrycia kosztów związanych na przykład z leczeniem. To może pomóc w zminimalizowaniu obciążenia finansowego w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia. Warto jednak zwrócić uwagę na warunki umowy i dokładnie przemyśleć swoje potrzeby oraz korzyści związane z tego rodzaju ubezpieczeniem przed podjęciem decyzji.
Dodatek do polisy OC – Mini/Smart AC
To rodzaj okrojonego ubezpieczenia autocasco, które często obejmuje jedynie wybrane zdarzenia, takie jak kradzież, pożar lub zniszczenie przez siły przyrody. Zazwyczaj nie obejmuje ono sytuacji, w których pojazd był w ruchu, ewentualnie tylko w przypadku szkody całkowitej. Koszt tego rodzaju ubezpieczenia wynosi około 150 złotych.
Warunkowo można rozważyć skorzystanie z tej opcji ubezpieczenia. Zwłaszcza gdy kierowca nie chce ponosić kosztów tradycyjnego ubezpieczenia autocasco, które może być znacznie droższe. Przed podjęciem decyzji warto jednak dokładnie zapoznać się z warunkami polisy i zastanowić się, czy oferowana ochrona spełnia indywidualne potrzeby ubezpieczającego. Uwaga! Mini AC nie jest zbyt powszechne na naszym rynku.
Ochrona zniżek
Kolejny dodatek do ubezpieczeń to ubezpieczenie, który pozwala utrzymać zdobyte zniżki za bezszkodową jazdę, nawet w przypadku spowodowania kolizji czy wypadku. Koszt tego ubezpieczenia zaczyna się od 30 złotych.
Ochrona zniżek jest szczególnie atrakcyjna dla tych kierowców, którzy są „szkodowi". Dodatkowo, w ramach ubezpieczenia AC, ochrona zniżek może zastąpić polisy dodatkowe, takie jak ubezpieczenie szyb czy kluczyków. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie zapoznać się z warunkami tej polisy i zastanowić się, czy spełnia indywidualne potrzeby ubezpieczającego.
CZYTAJ TEŻ: Polisa OC nie zawsze zapewnia pełną ochronę
Dodatkowe ubezpieczenie pomocy prawnej
Ochrona prawna to dodatkowe ubezpieczenie, w ramach której firma asekuracyjna pokrywa niezbędne koszty związane z obroną interesów ubezpieczonego. Koszty te obejmują wynagrodzenie adwokata lub radcy prawnego, opłaty sądowe oraz obronę w postępowaniu karnym, na przykład w przypadku spowodowania wypadku. Ubezpieczyciel może także zapewnić wsparcie prawnika w sprawach związanych z odebraniem prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego. Koszt tego rodzaju ubezpieczenia wynosi około 50 złotych.
Opłaca się skorzystać z tej opcji ubezpieczenia, ponieważ cena polisy stanowi jedynie ułamek kosztów, jakie kierowca musiałby ponieść w przypadku zaistnienia sporu prawnego lub konieczności korzystania z obrońcy, szczególnie w sytuacji spowodowania wypadku.
Polisa chroniąca opony
Ubezpieczenie opon gwarantuje pomoc w przypadku uszkodzenia ogumienia. Zwykle ubezpieczyciel pomaga w wymianie koła na miejscu zdarzenia lub holowania pojazdu do wulkanizatora. Koszt tej opcji wynosi około 30 złotych.
Warto skorzystać z tej opcji, zwłaszcza jeśli kierowca nie ma wykupionej usługi assistance w ramach polisy AC lub OC, która również obejmuje pomoc w przypadku awarii opon.
Dodatkowe ubezpieczenie szyb
Obejmuje ono ubezpieczenie szyb przednich, tylnych i bocznych. W przypadku uszkodzenia szyby, np. wybicie czy odprysk, likwidując szkodę, kierowca nie traci zniżek w AC. Koszt tej opcji wynosi około 50 złotych.
Warto rozważyć skorzystanie z tej opcji ubezpieczenia, jeśli nie posiadamy AC.
Zwrot kosztów po zgubieniu kluczyków
Ubezpieczenie zadziała w przypadku zgubienia kluczyków, gwarantuje wypłatę odszkodowania za wyrobienie nowych kluczy. Koszt tej opcji zaczyna się od 30 złotych.
Warto skorzystać z tej opcji, szczególnie dla właścicieli pojazdów, którzy nie mają wykupionej dodatkowej usługi assistance w ramach polisy AC lub OC, która mogłaby również obejmować zgubienie kluczyków.