Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu [lista dokumentów]

Jakie dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu? Oto pełna lista. Wystarczy je wszystkie zebrać i przedstawić w urzędzie. To proste.
Rejestracja pojazdu nie jest ani skomplikowana, ani czasochłonna, ani kosztowna. Wystarczy zebrać dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu. Jeśli będziemy mieli wszystkie, to sprawę załatwimy błyskawicznie. O jakich dokumentach nie można zapomnieć?
Podstawowe dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu
Aby zarejestrować samochód oraz każdy inny pojazd, trzeba skompletować kilka podstawowych dokumentów. Niezależnie czy jest to auto nowe, używane, zarejestrowane w Polsce lub sprowadzone, podstawowy zestaw dokumentów zawierać musi:
- wniosek o rejestrację pojazdu,
- dowód osobisty lub paszport,
- dokument własności pojazdu – może to być umowa kupna-sprzedaży pojazdu (do pobrania TUTAJ), darowizny, lub zamiany albo faktura VAT za zakup samochodu,
- podatek PCC deklaracja do pobrania TUTAJ - deklarację PCC-3.
- potwierdzenie wpłaty opłaty rejestracyjnej – jeśli płacisz w kasie urzędu, zachowaj paragon, jeśli opłatę wnosisz przez internet – wydrukuj potwierdzenie przelewu,
- dowód rejestracyjny – jeśli auto było wcześniej zarejestrowane.
W wydziale komunikacji mogą, ale nie muszą sprawdzić, czy zapłaciłeś VAT, akcyzę, a nawet czy masz ubezpieczenie OC. Warto jednak mieć ze sobą potwierdzenie, że z urzędem skarbowym jesteśmy na czysto.
Szczegółowy poradnik "Jak zarejestrować auto - krok po kroku", znajdziesz TUTAJ.
Dokumenty do rejestracji samochodu nowego
Nowy samochód, kupiony w salonie zarejestruje w naszym imieniu diler. My musimy podpisać jedynie pełnomocnictwo. Nie dość, że ułatwi to nam zadanie, to jeszcze nie będziemy musieli przygotowywać dodatkowych dokumentów.
Jeśli jednak się uprzemy lub z jakichś powodów chcemy zarejestrować auto sami, to zestaw dokumentów nie będzie miał dowodu rejestracyjnego, którego nowy samochód jeszcze nie ma. Pojawi się jednak świadectwo zgodności WE – czyli świadectwo homologacji, które udostępnić nam musi sprzedawca.
Dokumenty do rejestracji pojazdu używanego zakupionego w Polsce
To najczęstsza procedura, zatem komplet dokumentów powinien zawierać:
- wniosek o rejestrację,
- dokument zakupu — umowa kupna/sprzedaży, umowa darowizny, faktura VAT etc,
- dokument tożsamości,
- dowód rejestracyjny,
- tablice rejestracyjne pojazdu,
- polisa OC — do wglądu.
Pamiętaj, że po zakupie auta używanego na zgłoszenie jego nabycia masz 30 dni od daty zakupu. Jeżeli tego nie zrobisz, zapłacisz karę od 200 do 1000 zł.
Co potrzebne do rejestracji auta z zagranicy?
Jeśli auto sprowadziliśmy z zagranicy, konieczne będą dodatkowo:
- tłumaczenie dokumentów wykonane przez tłumacza przysięgłego,
- potwierdzenie opłacenia akcyzy i VAT, lub dokument potwierdzający zwolnienie z tych opłat,
- badanie techniczne,
- potwierdzenie ubezpieczenia OC.
Jak zarejestrować samochód bez tablic rejestracyjnych?
Samochód sprowadzany z zagranicy na lawecie najczęściej nie ma tablic rejestracyjnych. Te poprzedni właściciel musiał zdać w swoim urzędzie.
Dla procesu rejestracji nie ma jednak znaczenia, czy tablice są, czy ich nie ma. Najważniejszy jest w takim przypadku dowód rejestracyjny pojazdu. Jeśli jednak samochód przyjechał na kołach na tablicach wywozowych danego kraju, wtedy po wskazanym terminie (kupuje się je na określony czas wraz z ubezpieczeniem) tablice tracą ważność i można je sobie powiesić na ścianie.
Samochodem nie można się jednak poruszać i trzeba go zarejestrować.
Rejestracja samochodu zabytkowego – wymagane dokumenty
Jeśli chcemy zarejestrować pojazd, jako zabytkowy, potrzebne będą dodatkowo:
- biała księga,
- opinia rzeczoznawcy,
- wpis do rejestru muzeum,
- badanie techniczne, czyli badanie zgodności z warunkami technicznymi.
Więcej na temat rejestracji pojazdu na zabytek przeczytasz TUTAJ.
Pojazd złożony samodzielnie – dokumenty potrzebne do rejestracji
A co z tzw. samami, czyli pojazdami zbudowanymi samodzielnie? Od 2013 roku, aby zarejestrować taki pojazd, trzeba uzyskać świadectwo homologacji. To bardzo kosztowny i czasochłonny proces, który skutecznie wyeliminował wszelkiego rodzaju samoróbki.
Aby otrzymać homologację, trzeba zlecić badanie odpowiedniej instytucji. Zapłacić za nie a w razie potrzeby poprawić konstrukcje.
Wniosek o rejestrację pojazdu – wzór
Pobierze wniosek o rejestrację pojazdu - plik do pobrania TUTAJ.
Gdzie zarejestrować samochód i ile to kosztuje?
Pojazdy należy zarejestrować w wydziale komunikacji urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania, nie meldunku. W teorii oznacza to, że nie ma konieczności rejestracji pojazdu w miejscu zameldowania. Czasami jednak urzędnik może nas poprosić o napisanie oświadczenia o miejscu zamieszkania. To wystarcza do rejestracji pojazdu.
Kara za nieprzerejestrowanie samochodu
Wydział komunikacji powinien zostać powiadomiony o nabyciu lub zbyciu pojazdu używanego zarejestrowanego w Polsce w ciągu 30 dni. Oznacza to, że rejestracja samochodu nie powinna zając więcej czasu niż wspomniane 30 dni. Taki sam termin dotyczy samochodów sprowadzonych z UE, jednak w tym przypadku nie wystarczy samo zgłoszenie – pojazd należy zarejestrować.
Niedopełnienie obowiązku zawiadomienia o nabyciu lub zbyciu pojazdu, lub, w przypadku pojazdów sprowadzonych z UE, rejestracji w ustawowym terminie, skutkuje nałożeniem na właściciela kary w wysokości od 200 do 1000 zł.
Jak zarejestrować auto przez pośrednika?
Coraz powszechniejsze jest zlecenie rejestracji pojazdu pośrednikowi. Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu przekazujemy pośrednikowi a biura załatwiają za nas tłumaczenia, tablice, opłacenie podatku, akcyzy lub VAT, a także zakup polisy OC czy odbiór tablic i dowodu rejestracyjnego z urzędu. Aby było to możliwe, wystarczy podpisać stosowne upoważnienie lub pełnomocnictwo.
Czy można zarejestrować samochód przez Internet?
Tak, wiele urzędów umożliwia przesłanie dokumentów oraz wniosku przez internet. Urząd musi jednak być włączony w sieć i obsługiwać Elektroniczną Skrzynkę Podawczą Pojazd i Kierowca. Jednak mimo skanów dokumentów, oryginały niektórych z nich i tak trzeba dostarczyć do urzędu, a dowód rejestracyjny i tablice odebrać osobiście.
Podsumowanie
Rejestracja pojazdu jest obowiązkowa. Zgłoszenie sprzedaży lub nabycia również. Warto pamiętać, że obligują nas tutaj urzędowe terminy, a zmiany w przepisach, jakie niedawno weszły w życie, wymuszają poinformowanie urzędu o fakcie nabycia pojazdu lub jego zbycia oraz nakładają na nas kary w przypadku niewywiązania się z tej czynności.