Do SKP nie trzeba już zabierać dowodu rejestracyjnego, ale wciąż należy pamiętać o innych dokumentach

Udając się na okresowe badanie techniczne samochodu, nie trzeba już ze sobą zabierać dowodu rejestracyjnego. Są jednak sytuacje, kiedy diagnosta musi zobaczyć dokumenty pojazdu. Bez nich nie przejdziesz przeglądu.
Od 1 czerwca kierowca nie musi mieć dowodu rejestracyjnego podczas wizyty w SKP. Wynika to ze zmian w prawie, które dały diagnostom możliwość wirtualnego zatrzymywania dokumentów pojazdów. Wcześniej taki przywilej posiadały wyłącznie służby mundurowe. Nadal są jednak potrzebne dokumenty w SKP, bez nich nie zaliczasz badania.
Dokumenty w SKP – badanie instalacji LPG
Użytkownicy aut zasilanych gazem nie muszą diagnoście okazywać dowodu rejestracyjnego. Jednak, tak jak dotychczas, trzeba przywieźć ze sobą świadectwo homologacji sposobu montażu oraz certyfikat zbiornika gazowego, czyli tzw. paszport butli.
Warto jeszcze pamiętać, że auta, które zostały przystosowane do zasilania gazem po 17 maja 2024 r., muszą zostać oznakowane specjalną tabliczką (która w praktyce może przybrać formę naklejki). Musi być ona trwała oraz umieszczona w łatwo dostępnym miejscu np. pod pokrywą silnika lub na ramie drzwi. Według przepisów powinna zawierać:
- numer świadectwa homologacji
- dane instalatora
- nazwę zakładu montującego
- numer porządkowy wyciągu ze świadectwa homologacji
CZYTAJ TEŻ: Najczęstsze przyczyny negatywnego wyniku badania w SKP
Dokumenty w SKP – pojazd z zagranicy
W przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy, który ma zostać dopiero zarejestrowany, jego dane nie znajdują się w Centralnej Ewidencji Pojazdów. W związku z tym kierowca musi zgłosić się z dowodem rejestracyjnym oraz tablicami zagranicznymi. Ten będzie potrzebny nie tylko do identyfikacji samochodu, ale może być również niezbędny do ustalenia niezbędnych danych technicznych, które będą potrzebne podczas rejestracji pojazdu w kraju. Uwaga! W przypadku pojazdów sprowadzonych spoza UE wymagana jest czasowa rejestracja pojazdu.
Kalibracja wymagana do blokady alkoholowej
Również badanie techniczne pojazdu wyposażonego w blokadę alkoholową różni się od standardowego przeglądu. Diagnosta wykona przegląd, jeśli kierowca przedstawi dokument potwierdzający kalibrację blokady alkoholowej. Ten można uzyskać po kontroli urządzenia przez producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela. Jest on ważny przez 12 miesięcy.