Czy można stracić możliwość kierowania na całe życie?

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest przewidziany dla pijanych sprawców najcięższych przestępstw drogowych oraz recydywistów. Jednak nawet w takim przypadku można odzyskać prawo jazdy.
Za jazdę po alkoholu, oprócz grzywny, a nawet więzienia, sąd może, a czasem wręcz musi zastosować zakaz prowadzenia pojazdów. Maksymalnie trwa on 15 lat, jednak kodeks karny przewiduje dla nietrzeźwych sprawców również dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.
Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów – za co go dostaniesz?
Kodeks karny ściśle określa, w jakich przypadkach sąd może, ale również, kiedy obligatoryjnie musi zastosować zakaz prowadzenia pojazdów. Są jednak przypadki, gdy nie dość, że przepisy wymagają takiej sankcji, to ta musi być orzeczona dożywotnio. Sąd tylko w wyjątkowych sytuacjach może odstąpić od dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów. Dotyczy to następujących przypadków:
- ponowne skazanie za jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego
- spowodowanie wypadku, w którym ofiara zginęła lub została ciężko ranna, w sytuacji, gdy sprawca był pijany, pod wpływem narkotyków lub uciekł z miejsca zdarzenia
Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów – niekonstytucyjny
Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że zobowiązanie sądu do obligatoryjnego orzekania dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych wobec sprawcy powtórnie skazanego za przestępstwo prowadzenia auta w stanie nietrzeźwości jest niezgodne z konstytucją. To oznacza, że w tym przypadku sądy nie powinny już orzekać takiej kary. Natomiast skazani, wobec których orzeczono dożywotni zakaz, mogą złożyć wniosek o wznowienie postępowania.
Można skrócić zakaz
Wydany zakaz może też zostać skrócony – nawet ten dożywotni. Skazany musi złożyć odpowiedni wniosek do sądu, jednak nie wcześniej niż po 15 latach od skazania.
Można również postarać się o zmianę sposobu wykonywania środka karnego. Jest to możliwe, gdy upłynęła co najmniej połowa wymierzonej kary, a w przypadku dożywotniego zakazu – minimum 10 lat.
Nawet jeśli sąd zgodzi się złagodzić karę, trzeba jeszcze odzyskać prawo jazdy. Należy zdać egzamin sprawdzający kwalifikacje (teoretyczny i praktyczny), na który kieruje starosta. Do dokumentu zostanie wpisany kod ograniczenia – 69, czyli jazda pojazdem z blokadą, którą należy zainstalować w pojeździe.
CZYTAJ TEŻ: Jak odzyskać prawo jazdy zabrane za alkohol?
Uwaga! Za jazdę samochodem bez blokady lub z zakazem prowadzenia pojazdów grozi nawet 5 lat więzienia!