7 czerwca 2024

Droga gruntowa – pamiętaj, zasady są inne niż na asfalcie

Zdjęcie: GettyImages.

Szutrowa ulica nie zawsze odwołuje znaki zakazu i może na niej nie działać zasada pierwszeństwa z prawej strony. Sprawdź, co warto wiedzieć o drogach bez twardej nawierzchni.

Według kodeksowej definicji droga gruntowa to „droga z jezdnią o nawierzchni z gruntu rodzimego lub nasypowego, ulepszonego mechanicznie lub chemicznie, w której wierzchnia warstwa może być wykonana z kruszywa naturalnego, sztucznego lub pochodzącego z recyklingu".

Bez zbędnego wnikania w szczegóły można powiedzieć, że jest to więc ulica bez asfaltu lub betonu. Tymczasem z punktu widzenia kierowcy, dość istotny jest status drogi.

Droga gruntowa – odwoływanie zakazów

Po minięciu znak zakazu, trzeba zwykle się do niego stosować aż do minięcia skrzyżowania. Ewentualnie jego odwołania lub też zmiany w inny zakaz. Warto jednak pamiętać, że nie każde przecięcie się dróg jest skrzyżowaniem. Nie tworzy go połączenie drogi gruntowej z drogą twardą. To oznacza, że kierowca, który porusza się asfaltem, po minięciu „krzyżówki” z polną dróżką, ma obowiązek dalej stosować się do znaku ograniczenia prędkości czy zakazu wyprzedzania. Droga gruntowa nie wpływa więc na zasadę odwoływania niektórych znaków.

Uwaga! W 2022 r. zmieniły się przepisy. Wcześniej, jeśli jedna z krzyżujących się dróg była utwardzona na długości mniejszej niż 20 m, to dane miejsce nie mogło być uznane za skrzyżowanie. Było to połączenie drogi gruntowej z drogą publiczną. Obecnie każde takie połączenie dróg, jeśli ma być uznawane za skrzyżowanie, musi zostać oznakowane.

Droga gruntowa – pamiętaj, włączasz się do ruchu

W przypadku dróg gruntowych warto również pamiętać o odmiennych zasadach pierwszeństwa. Pojazd znajdujący się na drodze gruntowej jest włączającym się do ruchu. To oznacza, że jego kierowca musi zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu. Nawet jeśli ten nadjeżdża z lewej strony. Z kolei kierowca, który porusza się po asfalcie, nie musi stosować zasady pierwszeństwa dla auta z prawej strony. Uwaga! Tylko pod warunkiem, że na połączeniu dróg nie zastosowano znaków ostrzegających lub informujących o skrzyżowaniu.

CZYTAJ TEŻ: Wyjazd na tereny zielone: co wolno, a czego nie?

Szutrowe drogi – zwolnij!

O ile znaki nie wskazują inaczej, można się po nich poruszać nawet 90 km/h poza obszarem zabudowanym. Podróżując drogą szutrową, warto pamiętać, że jej jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Należy więc ograniczyć prędkość, aby nie wpaść w dziurę i nie wzniecać tumanów kurzu, szczególnie gdy obok są zabudowania lub piesi. Należy również trzymać dystans do poprzedzających aut z powodu wyrzucanych z kół kamieni, które mogą uszkodzić szybę i karoserię.