Droga wewnętrzna – jak się po niej poruszać i jakie są przepisy?

Wiele osób uważa, że droga wewnętrzna jest obszarem, na którym nie obowiązują zasady ruchu. Błędny tok myślenia i nieznajomość przepisów może jednak słono kosztować. Wyjaśniamy więc do jakich zasad się stosować na drodze wewnętrznej.
Czym jest droga wewnętrzna?
Droga wewnętrzna jest drogą niepubliczną kontrolowaną przez jej zarządcę lub właściciela. Początek oznaczony jest znakiem D-46, a koniec znakiem D-47. Należy mieć także świadomość, że jest to droga ogólnodostępna. Kolejną kwestią jest to, że w obowiązujących przepisach na próżno szukać informacji na temat projektu i wyglądu dróg wewnętrznych. Definicję tego typu drogi określa art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych
Droga wewnętrzna - znak D-46 i D-47
Znaki dotyczące drogi wewnętrznej mają prostokątny kształt. W czarnej obwódce umieszczony jest napis Droga wewnętrzna (w przypadku znaku D-46, oznaczającego wjazd na ten typ drogi). Na drugim znaku (D-47, oznaczającym wyjazd) napis ten jest przekreślony.
Droga wewnętrzna - przepisy
- na drodze wewnętrznej obowiązują przepisy ustanowione przez zarządcę drogi lub właściciela (wyjątkiem jest droga wewnętrzna, która po odpowiednim oznaczeniu staje się strefą ruchu)
- na drodze wewnętrznej nie ma obowiązku jazdy z włączonymi światłami, zapinania pasów bezpieczeństwa, zakazu rozmowy przez telefon komórkowy czy posiadania uprawnień do prowadzenia pojazdu
- wyjeżdżając z drogi wewnętrznej, ustępujemy pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu
- na drodze wewnętrznej obowiązują powszechnie przyjęte zasady bezpieczeństwa, a w przypadku ich rażącego naruszenia mogą czekać na nas konsekwencje wynikające z oddzielnej ustawy
- skrzyżowanie drogi wewnętrznej z drogą publiczną nie jest traktowane według przepisów jako skrzyżowanie dróg
- droga wewnętrzna jest często mylona ze strefą zamieszkania, w której obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h i przepisy ruchu drogowego takie jak w przypadku dróg publicznych
Droga wewnętrzna - jaka obowiązuje prędkość?
Teoretycznie na drodze wewnętrznej nie obowiązują ograniczenia prędkości. W praktyce, na większości z nich ustawione są dodatkowe znaki określające dopuszczalną dozwoloną prędkość poruszania się w tym obszarze. Jednak żaden znak nie zwolni nas z myślenia i zachowania ostrożności.
Droga wewnętrzna - pierwszeństwo.
Zasady pierwszeństwa obowiązujące na drodze wewnętrznej ustalane są przez zarządcę lub właściciela. Oczywiście oznaczane są także odpowiednimi znakami czy sygnalizacją świetlną.
Droga wewnętrzna - parkowanie
W tym przypadku wszystko zależy od zarządcy lub właściciela drogi. Jeśli nie widzimy stosownych znaków dotyczących parkowania, to tak naprawdę możemy zaparkować nasz pojazd w dowolny sposób. Zachowajmy jednak umiar i rozsądek, tak aby nie utrudniać ruchu innym użytkownikom drogi wewnętrznej. W sytuacji, kiedy zasady parkowania są jasno określone i nie dostosujemy się do nich, narażamy się na otrzymanie mandatu karnego.
Czy droga wewnętrzna jest drogą publiczną?
Droga wewnętrzna nie jest drogą publiczną, chyba że staje się strefą ruchu, oznaczoną odpowiednim znakiem (D-52). Co istotne, drogami wewnętrznymi są również parkingi osiedlowe, parkingi centrum handlowych, zakładów pracy, place, drogi rowerowe i wszystkie inne typy dróg niezlokalizowane w pasie drogowym.
Strefa ruchu a droga wewnętrzna – jakie są różnice?
Różnicę pomiędzy strefą ruchu a drogą wewnętrzną pomoże nam zrozumieć zapoznanie się z ustawą Prawo o ruchu drogowym. Upraszczając:
- zasady i przepisy ustanowione dla dróg publicznych są analogiczne dla tzw. strefy ruchu
- wspomniane zasady i przepisy na drodze wewnętrznej obowiązują natomiast w ograniczonym zakresie (jasno określonym za pomocą znaków drogowych lub sygnalizacji świetlnej)
- jednocześnie droga wewnętrzna może stać się strefą ruchu, jeśli umieszczono na niej stosowny znak (D-52). Oprócz zasad i przepisów ruchu drogowego obowiązują także wytyczne ustanowione przez zarządcę drogi lub jej właściciela.
Jak sprawdzić, kto jest zarządcą drogi?
Zarządcą określonego typu drogi może być:
- prezydent miasta, burmistrz lub wójt – w przypadku dróg gminnych
- zarząd powiatu – w przypadku dróg powiatowych
- zarząd województwa – w przypadku dróg wojewódzkich
- GDDKiA – w przypadku dróg krajowych
Czy na drodze wewnętrznej można jeździć bez prawa jazdy?
Na drodze wewnętrznej można poruszać się samochodem, mimo faktu nieposiadania stosownych uprawnień.
Czy na drodze wewnętrznej można dostać mandat?
Na drodze wewnętrznej można zostać ukaranym mandatem karnym, jeśli umieszczono tam znak D-52, oznaczający strefę ruchu. Na nieprzyjemności narazimy się również wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu, o czym więcej na końcu artykułu.
Wyjazd z drogi wewnętrznej – kto ma pierwszeństwo?
Wyjeżdżając z drogi wewnętrznej należy pamiętać o tym, aby ustąpić pierwszeństwa przejazdu innym uczestnikom ruchu. Należą do nich rowerzyści, użytkownicy pojazdów, ale również piesi.
Czy na drodze wewnętrznej można jeździć po alkoholu?
Bez względu na to, po jakiej drodze się poruszamy, jazda pod wpływem alkoholu staje się wykroczeniem lub przestępstwem (w zależności stanu upojenia kierowcy). Podobny zakaz obowiązuje w przypadku środków odurzających.
Przy okazji warto wspomnieć o konsekwencjach jazdy pod wpływem alkoholu. A te zazwyczaj kończą się tragicznie. Pamiętaj, nigdy nie prowadź żadnego pojazdu, będąc po spożyciu alkoholu lub na tzw. kacu!