Droga z pierwszeństwem przejazdu – jak wygląda znak i jakie są przepisy?

Droga z pierwszeństwem przejazdu to dla wielu kierowców codzienność. Pytanie tylko jak się poprawnie zachować dojeżdżając do znaku D-1, jak długo obowiązuje przepis, który znak wprowadza i czy używać kierunkowskazu, jeśli droga z pierwszeństwem skręca?
Jak działa drogą z pierwszeństwem? Przepisy.
Sprawa jest prosta. Znak D-1, czyli droga z pierwszeństwem, ustawiony przed skrzyżowaniem oznacza, że pojazdy na drodze, na której ustawiono znak, mają pierwszeństwo przejazdu. Jak długo? Aż do odwołania, czyli znaku D-2.
Przepisy w tym zakresie są bardzo oszczędne. Znak drogowy D-1 to droga z pierwszeństwem. Tyle na jego temat mówi ustawa Prawo o ruchu drogowym, a właściwie wydane na jej podstawie rozporządzenie ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.
§ 43. [Znak wskazujący drogę z pierwszeństwem]
- Znak D-1 „droga z pierwszeństwem” oznacza początek lub kontynuację drogi z pierwszeństwem.
- Umieszczona pod znakiem D-1 tabliczka T-6a albo T-6b wskazuje odpowiednio rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie lub układ dróg podporządkowanych.
- Znak D-2 „koniec drogi z pierwszeństwem” oznacza koniec drogi z pierwszeństwem.
Droga z pierwszeństwem przejazdu – jak wygląda znak?
Znak D-1 (droga z pierwszeństwem) należy do grupy znaków informacyjnych. Ma jednak żółto-biały kolor i jest kwadratem ustawionym na wierzchołku. Inaczej niż pozostałe znaki informacyjne, które są niebieskie i kwadratowe.
Jak rozpoznać drogę podporządkowaną?
Droga podporządkowana to, zgodnie z definicją, droga lub (wytyczony pas terenu), „na której kierujący zbliżający się do skrzyżowania z drogą główną zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym tą drogą”.
Droga z pierwszeństwem przejazdu – jak długo obowiązuje znak?
Znak droga z pierwszeństwem obowiązuje aż do odwołania, czyli znaku D-2. W tym przypadku skrzyżowanie nie odwołuje tego znaku.
Czym się różni znak ustąp pierwszeństwa od znaku stop?
Co do zasady znaki „ustąp pierwszeństwa” i „stop” są równorzędne w kwestii pierwszeństwa. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że znak „ustąp pierwszeństwa” nie nakłada na kierującego bezwzględnego obowiązku zatrzymania pojazdu przed skrzyżowaniem. Natomiast znak „stop” wymaga od niego – i to w każdej sytuacji – zatrzymania się przed skrzyżowaniem.
Koniec drogi z pierwszeństwem przejazdu – jak wygląda znak?
Warto pamiętać, że znak D-1 odwołuje znak D-2 („koniec drogi z pierwszeństwem”). To niemal taki sam znak, tylko przekreślony czarnym pasem.
Kto ma pierwszeństwo na drodze z pierwszeństwem łamanym?
Ze znakiem D-1 często występują dodatkowe tabliczki T-6. Uzupełniają one treść znaku, wyznaczając kierunek drogi z pierwszeństwem. Nie zawsze biegnie ona na wprost. Informują o tym stosowne znaki graficzne.

Co ciekawe poza obszarem zabudowanym znak D-1 łącznie z tabliczką T-6a ustawia się jedynie wówczas, gdy trasa z pierwszeństwem zmienia kierunek na skrzyżowaniu.
I na koniec ważna informacja. W przypadku pierwszeństwa łamanego kierowca nadal musi sygnalizować manewru skrętu kierunkowskazem, nawet jeśli cały czas jedzie drogą z pierwszeństwem. Jeśli nie dostosuje się do tego przepisu może zostać ukarany mandatem karnym.