3 maja 2024

Dziecko na rowerze – o tym musisz pamiętać, jako kierowca i rodzic

dziecko rower ojciec droga rowerzysta
Zdjęcie: GettyImages.

Młody rowerzysta nie może korzystać z ulicy, może jeździć tylko po chodniku lub też korzystać z drogi, ale pod warunkiem posiadania uprawnień. Sprawdź przepisy dotyczące dziecka na rowerze.

Kiedy dorosły wsiada na rower, zasady są proste – jest on rowerzystą. W przypadku niepełnoletnich przepisy są bardziej skomplikowane. Należy pamiętać, że dziecko na rowerze jest pieszym. Jednak tylko do pewnego wieku. Później staje się pełnoprawnym rowerzystą, który może korzystać z drogi, pod warunkiem, że posiada kartę rowerową. A oto przepisy dotyczące dziecka na rowerze, które powinien znać każdy rodzic oraz kierowca.

Dziecko na rowerze do 7 roku życia

Najmłodsi amatorzy dwóch kółek napędzanych siłą mięśni nie mogą korzystać z drogi publicznej. Uwaga! To oznacza, że nie mogą wjechać na chodnik czy ścieżkę rowerową, które przylegają do ulicy, jeśli ta ma status drogi publicznej. W takim przypadku dziecko musi być przewożone w foteliku lub przyczepce rowerowej. Opiekun ma obowiązek korzystać ze ścieżki rowerowej, a w przypadku jej braku z jezdni. Natomiast na drodze wewnętrznej, nawet tej ogólnodostępnej, dziecko może poruszać się nawet po jezdni.

Rowerzysta w wieku od 7 do 10 lat

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, dziecko do 10 roku życia jest pieszym, nawet jeśli znajduje się na jednośladzie. Co istotne, może się poruszać po drodze publicznej tylko pod opieką pełnoletniej osoby. Ze względu na ten status, młody rowerzysta nie ma prawa korzystać ze ścieżki rowerowej. Z tego powodu razem z opiekunem ma on obowiązek zajmować chodnik, a w przypadku jego braku lewą stronę jezdni. Uwaga! Dozwolona jest jazda rowerem po pasach, dziecko nie musi schodzić z roweru. Jednak opiekun już nie ma takiego przywileju, musi zsiąść z jednośladu.

Rowerzysta do 10 roku życia, tak jak każdy pieszy, ma pierwszeństwo przed autami w strefie zamieszkania. Na tak oznaczonej ulicy może jeździć dowolną stroną jezdni i przekraczać ją w dowolnym miejscu.

Dziecko na rowerze powyżej 10 lat

Zgodnie z kodeksem ruchu może poruszać się samodzielnie, ale musi posiadać kartę rowerową, aż do czasu osiągnięcia pełnoletności lub zdobycia dowolnej kategorii prawa jazdy. Uwaga! Dziecko do 17 roku życia nie otrzymuje mandatów. Nastoletni rowerzysta, który zostanie przyłapany na jeździe bez uprawnień, odpowiada (właściwie jego opiekunowie) przed sądem rodzinnym.

CZYTAJ TEŻ: Jazda na rowerze: za co mandat?

Rowerzysta, który ma więcej niż 10 lat, tak jak każdy dorosły, ma obowiązek poruszania się ścieżką rowerową, a w przypadku jej braku ulicą. Tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy dopuszczalna prędkość na jezdni wynosi powyżej 50 km/h, czy też panują trudne warunki pogodowe takie jak śnieg, czy lód, można wjechać na chodnik.

Mimo że przepisy w Polsce nie nakładają obowiązku jazdy w kasku, to korzystanie z niego jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa rowerzysty i to bez względu na wiek, ponieważ chroni głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy w razie wypadku.