4 listopada 2024

Nietypowy pomysł policji na brak elementów odblaskowych u pieszych

spray malowanie ubrania odblask
Zdjęcie: KWP Łódź.

Policjanci z Łodzi malują niewidocznych pieszych specjalnym sprayem, który odbija światło. Przy okazji mundurowi zauważyli, że nie każdy odblask spełnia swoje zadanie. Sprawdź, jak wybrać dobre elementy odbijające światło.

Po zmroku pieszy poruszający się jezdnią poza obszarem zabudowanym musi mieć elementy odblaskowe, widoczne dla innych uczestników ruchu. To samo dotyczy osób prowadzących rower, skuter, motocykl lub wózek po poboczu. Również kierowca może stać się pieszym, np. gdy skończy mu się paliwo. W takiej sytuacji spacer po poboczu będzie bezpieczniejszy, jeśli założysz kamizelkę odblaskową. Uchroni Cię to przed mandatem w wysokości 100 zł. Niestety wiele osób zapomina o swoim bezpieczeństwie.

Spray zamiast elementów odblaskowych

Policja, samorządy oraz organizacje działające na rzecz bezpieczeństwa od lat rozdają elementy odblaskowe. Problem w tym, że większość z nich trafia do przysłowiowej szuflady i nie jest używana. Łódzka drogówka postanowiła to zmienić i zastosować odblaskowy spray. Według funkcjonariuszy, po rozpylaniu:

  • intensywnie odbija światło z reflektorów, latarni czy rowerów, tworząc jasny i wyraźny zarys
  • powłoka jest niemalże niewidoczna za dnia, dzięki czemu nie wpływa na wygląd ubrań czy sprzętu
  • spray można łatwo nanieść na różne powierzchnie, takie jak ubrania, buty, rowery czy wózki dziecięce
  • powłoka pozostaje skuteczna nawet przy deszczu czy śniegu, zapewniając trwałą ochronę

Program „Malujemy Bezpieczeństwo” obejmie całe województwo łódzkie. Policjanci drogówki, po analizie miejsc wymagających poprawy widoczności, zaczną stosować spray odblaskowy na nieoświetlonych i niebezpiecznych terenach, gdzie piesi często poruszają się bez odblasków. To często prowadzi do najechania na przechodniów, co często jest ich winą.

Elementy odblaskowe są lepsze

Warto pamiętać, że osoba w ciemnym ubraniu bez odblasków jest widoczna zaledwie z około 40 metrów, podczas gdy pieszego z elementem odblaskowym można dostrzec z ponad 150 metrów. Problem w tym, że odblaskowy spray nie jest tak widoczny jak tradycyjny odblask. Choć na zdjęciach z lampą błyskową efekt jest zadowalający, na drodze nie zawsze jest idealnie. Organizatorzy akcji twierdzą, że pod odpowiednim kątem i w świetle reflektorów piesi będą „świecić”. Oczywiście lepsze jest takie zabezpieczenie niż brak jakiegokolwiek odblasku, ale pokazuje to, że nie każdy element odblaskowy spełnia swoje zadanie. Jak więc wybrać taki, który zapewni nam bezpieczeństwo?

Elementy odblaskowe – kluczowa norma

Warto zwracać uwagę na oznaczenie EN471. Produkty z tym certyfikatem muszą spełniać rygorystyczne wymogi. Obejmują one m.in. testy trwałości materiałów, efektywności odblasku i odporności na czynniki zewnętrzne. Informacja o zgodności z normą powinna być widoczna na etykiecie lub w opisie produktu. Wybierając odblaski od sprawdzonych producentów, mamy pewność, że przestrzegają oni europejskich standardów bezpieczeństwa.

Nawet w przypadku dobrych odblasków, konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja, zgodnie z zaleceniami producenta. Należy więc unikać prania w wysokich temperaturach. Koniecznie trzeba je przechowywania w suchym miejscu i regularnie sprawdzać stan i czystość. Odblaski, w wyniku używania z czasem tracą swoje właściwości odbijające światło – w takim przypadku należy je wymienić.